PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Reymont
Autor Wiadomość
annmichelle 


Dołączyła: 01 Maj 2007
Posty: 3660
Skąd: z daleka
Wysłany: Sob 15 Sie, 2020 13:21   Reymont

Widzę, że nasz noblista nie ma jeszcze oddzielnego tematu, a wątek np. "Chłopów" przewija się w innych tematach, więc otwieram nowy temat z nadzieją na ciekawe wymiany poglądów. :-) Tamara, nie będę Cię wskazywać palcem, ale... :wink:


Czytam właśnie "Ziemię obiecaną", po raz pierwszy. :ops1:
Wstyd w sumie potrójny:
1. Jestem rodowitą łodzianką. :mrgreen:
2. Nie wiedziałam serialu, który powstał na podstawie powieści
3. "No jak to - nie czytałaś jeszcze "Ziemi obiecanej"?!"

Narazie powieść mi się podoba, choć mnogość postaci wymaga skupienia przy czytaniu. Język absolutnie pierwsza klasa, gwary, regionalizmy, wtrącenia żydowskie, niemieckie, itd.
Niestety, mam wydanie z bardzo drobnym drukiem (dwa tomy w jednej książce), co trochę denerwuje.
_________________
:-)
Ostatnio zmieniony przez annmichelle Sob 15 Sie, 2020 14:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Agn 
księgarniany wymiatacz


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 40805
Skąd: Arrakis
Wysłany: Sob 15 Sie, 2020 14:32   

A czy ja moge tutaj sobie poczytac te wymiane pogladow? :kwiatek:
I kurcze moze odswieze powiesc... :mysle:

1. Nie jestem lodzianka, ale tez musialam powiesc nadrobic - kilka lat temu mialam bardzo namietny romans z polska klasyka i wtefy m.in. lyknelam "Ziemie obiecana" - pierwsza klasa!
2. Ja tez nie, wiec nie jestes sama.
3. No coz... Mozna. Naprawde mozna nie przeczytac tej powiesci. Ale kiedy ktos po nia siega z wlasnej nieprzymuszonej woli, a nie dlatego, ze np. szkola kaze, to tez sie liczy. :mrgreen:
_________________
Fear is the mind-killer.
 
 
annmichelle 


Dołączyła: 01 Maj 2007
Posty: 3660
Skąd: z daleka
Wysłany: Sob 15 Sie, 2020 14:39   

Agn napisał/a:
A czy ja moge tutaj sobie poczytac te wymiane pogladow? :kwiatek:

No ba!
Nie tylko poczytać, ale mam nadzieję, że weźmiesz aktywny udział. :cool:

No to zadam pytanie szkolne: Agn, dlaczego Ci się podobała "Ziemia obiecana"? :-P
Proszę bez spoilerów! :twisted:
_________________
:-)
 
 
Agn 
księgarniany wymiatacz


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 40805
Skąd: Arrakis
Wysłany: Sob 15 Sie, 2020 15:03   

Byla inaczej napisana niz "Chlopi" (ktorzy podobali mi sie tylko za pierwszym razem), mowi o ludziach, ktorzy pracuja i to dla mnie troszke taki odpowiednik "Polnocy i poludnia" (ale tylko troszeczke, nie umiem tego wyjasnic).
_________________
Fear is the mind-killer.
 
 
Tamara 
nikt nie jest doskonały...


Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 20355
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Sob 15 Sie, 2020 15:12   

Annmichelle :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nie jestem łodzianką, "Ziemi obiecanej" nie czytałam , o serialu nic nie wiem, wiem tylko o filmie, który mam od kilku lat i którego jeszcze nie obejrzałam :zawstydzona2: Cholera, kolejny wydatek mnie czeka :-P
"Chłopów" muszę sobie odświeżyć , bo dawno nie czytałam . Ciekawa jestem, jak dziś ich odbiorę .
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie , de domo chamska hołota :mrgreen:
 
 
Agn 
księgarniany wymiatacz


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 40805
Skąd: Arrakis
Wysłany: Sob 15 Sie, 2020 16:06   

Filmu tez nie widzialam...
O wstydzie!
_________________
Fear is the mind-killer.
 
 
Anaru 


Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 30187
Skąd: Tu i tam ;)
Wysłany: Sob 15 Sie, 2020 17:39   

1. Nie jestem łodzianką, nie czytałam :mrgreen:
2. coś oglądałam laaaata temu, ale czy film czy serial...? :mysle: (na Filmwebie widzę, że to chyba z ta samą obsadą, tym bardziej nie wiem :rumieniec: )
3. no nie czytałam, Diuny tez nie czytałam :rumieniec:

Chłopów i czytałam i oglądałam, równie dawno temu. Nie wiem czy mi się chce odświeżać, chociaż książki mi się naprawdę podobały i czytałam je z przyjemnością.
_________________

 
 
BeeMeR 


Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 43132
Skąd: z Krakowa :)
Wysłany: Nie 16 Sie, 2020 07:25   

Ja mam tak samo jak Ania :mrgreen:
_________________

 
 
Trzykrotka 


Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 20521
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 16 Sie, 2020 17:39   

Agn napisał/a:
Filmu tez nie widzialam...
O wstydzie!

Film to naprawdę arcydzieło Wajdy. Byłam kilka lat temu w kinie na odświeżonej wersji reżyserskiej. Dech zapiera. To nowoczesny, dynamiczny, fantastycznie zrealizowany obraz. Genialne role młodych Olbrychskiego, Seweryna i Pszoniaka. Rzeczywistość przedstawiona jest zbyt okrutna, żebym chciała czytać powieść (niech mi pan Reymont wybaczy), ale obejrzenie filmu należy się mistrzowi :kwiatek:

A tu dla humoru: geneza powstania Chłopów według pani Loli (3:38)
https://www.youtube.com/watch?v=0yrq7_xq5-k
Znam już prawie na pamięć ten monolog :rotfl:
 
 
Admete 
shadows and stars


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 57227
Skąd: Babylon 5/Gondor
Wysłany: Nie 16 Sie, 2020 17:40   

Nadal mnie to bawi niezmiernie :lol:
_________________
„But the music is broken, the words half-forgotten, the sunlight has faded, the moon grown old."
"We are star stuff. We are the universe made manifest trying to figure itself out."
 
 
Agn 
księgarniany wymiatacz


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 40805
Skąd: Arrakis
Wysłany: Nie 16 Sie, 2020 17:45   

Ok, to pewnie dlatego nie obejrzalam - nie lubie Wajdy. Na jego filmach zasypiam z nudow.
W sumie za Olbrychskim tez az tak nie przepadam. Seweryn najwyzej kusi.

Edycja: pani Lola przednia. :rotfl:
_________________
Fear is the mind-killer.
Ostatnio zmieniony przez Agn Nie 16 Sie, 2020 17:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Admete 
shadows and stars


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 57227
Skąd: Babylon 5/Gondor
Wysłany: Nie 16 Sie, 2020 17:48   

Jakoś nie widzę możliwości zaśnięcia na Ziemi obiecanej ;) Ale jakby co to się przynajmniej wyśpisz ;)
_________________
„But the music is broken, the words half-forgotten, the sunlight has faded, the moon grown old."
"We are star stuff. We are the universe made manifest trying to figure itself out."
 
 
Agn 
księgarniany wymiatacz


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 40805
Skąd: Arrakis
Wysłany: Nie 16 Sie, 2020 18:00   

Nie wiem, czy bym dala rade, ostatnio najchetniej non stop bym spala. Spie dlugo, a i tak mi ciagle malo. :P
_________________
Fear is the mind-killer.
 
 
Trzykrotka 


Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 20521
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 16 Sie, 2020 19:05   

Agn, zapewniam cię, na Ziemi Obiecanej nie spałabyś. Ten film łapie za gardło i trzyma. Jest rewelacyjny. I jaka plejada wspaniałych aktorów :serduszkate:
Ale oczywiście, nic na siłę :kwiatek:
 
 
Agn 
księgarniany wymiatacz


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 40805
Skąd: Arrakis
Wysłany: Nie 16 Sie, 2020 20:23   

Ja twym slowom i gustowi wierze. Sprobuje jam film.
_________________
Fear is the mind-killer.
 
 
annmichelle 


Dołączyła: 01 Maj 2007
Posty: 3660
Skąd: z daleka
Wysłany: Pon 17 Sie, 2020 09:41   

Gwoli ścisłości to są trzy wersje tego samego filmu (przynajmniej do takich wiadomości dotarłam) : kinowa, serial (4 odcinki) i reżyserska (krótsza od kinowej).
Słyszałam już wcześniej, że to jeden z lepszych filmów Wajdy, więc jak skończę powieść to wcześniej czy później po film sięgnę.
Chcąc niechcąc czytając książkę mam przed oczami Olbrychskiego, Seweryna i Pszoniaka, bo zdjęcia znam, no i gdzieś tam w ciągu mojego życia migały mi urywki z filmu (np. krwawy wypadek w fabryce...), na szczęście nic konkretnego. Wiem też, że swego czasu emocje wywoływała scena seksu w karecie między Karolem (Olbrychski), a Lucy (Jędrusik) - były spekulacje, czy aktorzy rzeczywiście nie mieli romansu, co wcale by mnie nie zdziwiło :wink: , biorąc pod uwagę reputacje obojga. :mrgreen:
Jędrusik na pewno nie pasuje mi wizualnie do Lucy :? , dlatego póki czytam powieść nie chcę wiedzieć, kto grał kogo w filmie/serialu.

I tym miłym akcentem wracam do powieści, bo atmosfera zaczyna się zagęszczać. :cool:
_________________
:-)
 
 
Tamara 
nikt nie jest doskonały...


Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 20355
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Pon 17 Sie, 2020 10:05   

Zajrzałam do Chłopów i tak mi się nasunęło - zaczyna się odejściem żebraczki Agaty ze wsi . W Dwóch księżycach Kuncewiczowej takoż jest żebraczka Agata - zbieg okoliczności czy wietrzyć spisek :wink: :mrgreen:
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie , de domo chamska hołota :mrgreen:
 
 
Trzykrotka 


Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 20521
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 17 Sie, 2020 10:16   

Serial i obydwa filmy zrobione były z tego samego materiału zdjęciowego, więc obsada cię nie zaskoczy.
 
 
annmichelle 


Dołączyła: 01 Maj 2007
Posty: 3660
Skąd: z daleka
Wysłany: Pon 17 Sie, 2020 11:03   

Trzykrotka napisał/a:
Serial i obydwa filmy zrobione były z tego samego materiału zdjęciowego, więc obsada cię nie zaskoczy.

Jeśli to do mnie - to tak, wiem. :wink:
Po prostu nie chcę, póki czytam książkę, wiedzieć kto grał resztę postaci, bo trio i Zucerową już wiem.
_________________
:-)
 
 
annmichelle 


Dołączyła: 01 Maj 2007
Posty: 3660
Skąd: z daleka
Wysłany: Nie 23 Sie, 2020 10:48   

"Ziemia obiecana" mi się spodobała, warto ją przeczytać, choć dawkowałam sobie lekturę.
Na pewno nie jest poprawna politycznie :-P z dzisiejszego punktu widzenia - ale brutalnie ukazuje mechanizmy bezwzględnego kapitalizmu.
Podobała mi się mnogość rozmaitych postaci i w sumie nie ma tu jednego głównego bohatera, choć na czoło wybija się Karol Borowiecki i doktor Wysocki.
Z chęcią obejrzę film, bo ciekawa jestem czy "trzyma się" książki i jakie jest tam zakończenie. Faktem jest, że w książce na pewno głównym wątkiem NIE JEST trio Karol, Moryc i Maks, a tak mi się jakoś kojarzy, że w filmie to chyba jest główny temat? :mysle:
Jeszcze co do bohaterów książkowych to w sumie każdy tam ma coś na sumieniu (może z wyjątkiem Trawińskiego i dr Wysockiego oraz Maksa Bauma), nie ma bohatera w 100% pozytywnego, czyli samo życie. :wink:
Co do postaci kobiet to jest tu cała paleta mniej lub bardziej denerwujących pań :-P , ale akurat mi to nie przeszkadzało, bo panowie ukazani są chyba jeszcze gorzej. :-P
Uznania dla Reymonta za taką różnorodność przedstawionych charakterów, postaw i celów życiowych, bez "ględzenia" i suchych monologów (vide "Północ i Południe" Gaskell, gdzie wiele wyrażanych przez postaci poglądów było sztucznych. A propos - te książki są dla mnie tak różne, że gdyby nie Agn :-) nie przyszłoby mi do głowy ich porównywanie).

Reymont miał świetne pióro, szczególnie w odmalowaniu krótkich sytuacji, które ściskają za serce (np. śmierć Baumowej albo gdy Wysocki zajmuje się biednym kaleką).
Nie brakuje również humoru, co może dziwić, biorąc pod uwagę tematykę.

Acha i jeszcze jedno - tradycyjnie widać, że natura ludzka przez setki lat nic się zmieniła, wiele sytuacji pasuje jak ulał do dzisiejszech czasów. :mrgreen:
I wiele cytatów to perełki, szkoda, że ich nie notowałam, ale na pewno są do znalezienia w internecie, bo trafiały w sedno. :-)

EDIT. Przejrzałam sobie obsadę filmu i natrafiłam, że w filmie nie ma kompletnie doktora Wysockiego, a więc i Meli. :shock: Czyli połowy książki brak?!
No i zakończenie jest zupełnie inne :shock: :shock: :shock: oraz "zabito" samobójstwem jednego z bohaterów, co również odmienia przekaz książki. :confused3:
Eeee, ja się tak nie bawię... :? :wink:
_________________
:-)
 
 
Agn 
księgarniany wymiatacz


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 40805
Skąd: Arrakis
Wysłany: Nie 23 Sie, 2020 18:21   

Whaaaaaaaaa...? To ja nie wiem, czy chce ogladac ten film. :?

Ciesze sie, ze napisalas ogolne wrazenia. I ze ksiazka przypadla ci do gustu.

Tak jak pisalam - nie umiem wyjasnic, dlaczego ZO jest dla mnie troche jak PiP. Moze chodzi o to, ze tam ludzie pracuja.
_________________
Fear is the mind-killer.
 
 
Trzykrotka 


Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 20521
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 23 Sie, 2020 19:05   

Przecież to raczej normalne, że adaptacja filmowa rządzi się własnymi prawami, a reżyser ma swoją wizję i powody, dla których chce kręcić właśnie ten, a nie inny materiał. Wajda miał pomysł na zrobienie opowieści o mieście poprzez opowieść o losach trzech przyjaciół z trzech narodów żywo związanych z tym miastem. Powieści nie czytałam i już do niej nie wrócę, może gdybym czytała, inaczej na to patrzyłabym. Ale film jest genialny taki jaki jest, po prostu.
 
 
Agn 
księgarniany wymiatacz


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 40805
Skąd: Arrakis
Wysłany: Nie 23 Sie, 2020 19:09   

Wiem, ze to normalne i film powinien stac na wlasnych nogach, ale te zmiany nieszczegolnie mi sie podobaja.
_________________
Fear is the mind-killer.
 
 
annmichelle 


Dołączyła: 01 Maj 2007
Posty: 3660
Skąd: z daleka
Wysłany: Nie 23 Sie, 2020 19:32   

Trzykrotka, przeczytałam jak kończy się film - nie będę spoilerować, ale to jest 100% zmiany zakończenia w stosunku do tego jakie było w powieści.
To trochę tak, jakby np. Rhett Butler został ze Scarlet i wyznał jej miłość w wersji filmowej albo Wokulski i Izabella pobrali się i mieli piątkę dzieci. :-P
Inwencja inwencją, ale jednak jestem przeciwna zmianie tak radykalnej. :-|
Film (a raczej wersja dłuższa, czyli serial) na pewno obejrzę, choć dr Wysocki był moim ulubionym bohaterem, podobnie jak Trawiński, a akurat pierwszego w filmie nie ma w ogóle (!), więc i tragiczna historia Meli i poniekąd Moryca wypada zupełnie, a w przypadku Trawińskiego uważam za nadużycie jak zmeiniono zupełnie jego historię i jego pięknej żony.

Szkoda, że nie chcesz przeczytać książki, bo myślę, że czytałabyś ją jak nową :-) - po tylu zmianach ze strony Wajdy.
_________________
:-)
 
 
Trzykrotka 


Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 20521
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 23 Sie, 2020 20:12   

Nie przeczę, że może Wajda poszedł za daleko :kwiatek: bo po prostu nie mam przywiązania do powieści, a raczej nie znam jej w ogole i film odbieram jako dzieło osobne. Dla powieści jestem już stracona, praktycznie nie czytuję już beletrystyki, a XIX-wueczna narracja, nawet znakomita, jest już dla mnie stracona :kwiatek:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Na stronach tego forum (w domenie forum.northandsouth.info) stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowaniu forum do preferencji użytkownika.
Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym jest możliwe po właściwym skonfigurowaniu ustawień używanej przeglądarki internetowej.
Zablokowanie możliwości zapisywania plików cookies może znacznie utrudnić używanie forum lub powodować błędne działanie niektórych stron.
Brak blokady na zapisywanie plików cookies jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie i używanie przez stronę tego forum. | Forum dostępne było także z domeny spdam.info
Administracją danych związanych z zawartością forum, w tym ewentualnych, dobrowolnie podanych danych osobowych użytkowników, zgromadzonych w bazie danych tego forum, zajmuje się osoba fizyczna Łukasz Głodkowski.