PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
To czytamy - mole książkowe w akcji ;) Odsłona IV
Autor Wiadomość
annmichelle 

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020 09:41   

Admete spoilerujesz. :cool: :wink:

Chodziło właśnie o to :
Spoiler:
trafiłam wtedy na piękną wiadomość z tytułem w stylu "W najnowszej powieści Rowling mordercą jest osoba transpłciowa"
:evil: "Urocze", prawda? :? Bardzo zachęcające dla osób, które chcą przeczytać kryminał, a nie lubią znać zakończenia.
A później te wszystkie durne dyskusje o
Spoiler:
dyskryminacji, hejcie Rowling na osoby transpłciowe i tym podobne bzdury.
:roll:
Ostatnio zmieniony przez annmichelle Sob 28 Lis, 2020 09:46, w całości zmieniany 1 raz  

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020 09:43   

Ale czym spoileruję? Nie rozumiem. Zaczynam odczuwać cenzurę z twojej strony. Na książce ( okładce ), na stronach sprzedających książki - jest napisane o tym, ze Strike rozwiązuje zagadkę z przeszłości. Gdzie tu jest jakiś spoiler? Napisz do mnie dużymi literami i pogrubionym drukiem, bo ślepa jestem i nie widzę.

annmichelle 

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020 09:48   

Twoje słowa:
Spoiler:
Przypomniało mi się, że na Forum była mowa o atakach na Rowling, bo miała swoje zdanie na temat osób transpłciowych. O to chodziło? To jeśli potem ujawniano zakończenie powieście, to cudowne i wspaniałe zachowanie :roll: Na pewno najbardziej zaszkodzono autorce, a nie zwykłym czytelnikom. Wspaniała postawa, tylko przyklasnąć.

Z kontekstu można odgadnąć o co chodzi. :-P

Admete napisał/a:
Ale czym spoileruję? Nie rozumiem. Zaczynam odczuwać cenzurę z twojej strony.

Nie, nie cenzuruję cię, Admete. :-|

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020 10:02   

Ale ta historia nie ma nic wspólnego z akcją książki. W żaden sposób nie zdradza jej przebiegu. My o tym dyskutowałyśmy na Forum - nie bardzo rozumiem. Wszyscy tutaj znają temat.

annmichelle 

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020 10:09   

Admete napisał/a:
Ale ta historia nie ma nic wspólnego z akcją książki. W żaden sposób nie zdradza akcji. My o tym dyskutowałyśmy na Forum - nie bardzo rozumiem. Wszyscy tutaj znają temat.

Ok, to będzie pogrubione (jak chciałaś :-P ):
Spoiler:
Admete napisał/a:

Przypomniało mi się, że na Forum była mowa o atakach na Rowling, bo miała swoje zdanie na temat osób transpłciowych. O to chodziło?

Można to odebrać, jako nawiązanie do burzy o zdradzeniu osoby mordercy.

Dobra, bo wychodzi z tego jakiś matrix :lol: .

Po prostu ukrycie pewnych informacji jako spoiler (z myślą o czytelnikach tego forum, którzy niekoniecznie chcą znać zakończenia, tak robimy przecież w tematach filmowych, prawda?) ma się nijak do zarzutu o cenzurę. :wink:

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020 11:04   

Ale ja ci cały czas próbuję powiedzieć, że ta cała hucpa z Rowling nie zdradza zakończenia, a chyba wszyscy na forum ja znają. Hucpę znaczy się. Dyskutowaliśmy o tym. To dwie odrębne sprawy. Chyba przeczytałam książkę? A może mi się tylko przyśniło? Może ty przeczytałaś? I wiesz lepiej, co w niej jest? Nie jestem już pewna 😉

Trzykrotka 

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020 16:17   

Nie odniosę się do dyskusji, nie zaglądam w spoilery, bo czytam i nie chcę niczego wiedzieć od innych. Świetna powieść, wessała mnie od pierwszego rozdziału. Nie zabijcie, ale jestem bardzo zadowolona, że Rowling nie ciągnie w nieskończoność tematu Pottera, jak nasza Musierowicz chociażby. W czasach sagi wydawała mi się pisarką efektowną, ale niekoniecznie dobrą. Trafiały się tam słabe, płaskie momenty. Natomiast teraz snuje opowieść właśnie tak jak lubię.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020 16:41   

W spoilerach nie ma spoilerów ;) Annamichelle uważa, że spoilerem jest fakt dyskusji Rowling z ludźmi na temat osób transpłciowych. Nie ma w nich nic na temat powieści. Dlatego wyszła taka dziwna dyskusja. O niczym ;)

Ad rem - Potter jest skończoną całością i nie trzeba nic dopisywać. Mnie się akurat saga o Potterze podoba bardzo, to inny rodzaj opowieści niż to, co teraz pisze. To książki dla dzieci i młodzieży. Teraz pisze dla dorosłych. Ostatnią powieść z cyklu o Cormoranie uważam za świetną. Chyba najlepsza z tych, które powstały. Mogłaby kazać Cormoranowi rzucić palenie - w końcu to ona rządzi ;)

Ania Aga 

Wysłany: Nie 29 Lis, 2020 16:16   

Dla miłośników przygód profesorowej Szczupaczyńskiej https://www.radiokrakow.p...kowa-zloty-rog/

Trzykrotka 

Wysłany: Nie 29 Lis, 2020 23:09   

O, w wykonaniu Polony to musi być cudo! Że też nie mam radia.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pon 30 Lis, 2020 06:39   

Może na stronie radia przez Internet?

Ania Aga 

Wysłany: Pon 30 Lis, 2020 17:18   

https://www.radiokrakow.pl/
Można słuchać w internecie.

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 01 Gru, 2020 08:17   

Świetnie :cheerleader2: Dziękuję.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Śro 02 Gru, 2020 15:40   

Przeczytałam niewielka książkę Rexa Ogle pt. Free lunch. Darmowy obiad. To opowieść autobiograficzna - autor opowiada o swoim dzieciństwie w ubogiej amerykańskiej rodzinie. Własciwie przedstawia jeden rok - pierwszy rok w gimnazjum. Udało mu się z tej biedy wyrwać. Książka jest prosta, ale pokazuje dobrze, jak trudno jest przeżyć, gdy nie ma się pieniędzy.

Akaterine 

Wysłany: Nie 06 Gru, 2020 20:29   

annmichelle napisał/a:
Czy to nie ta powieść, której jakieś 2-3 miesiące temu zdradzono zakończenie, kto zabił (z powodu nagonki na Rowling)? :mysle:

annmichelle napisał/a:
trafiłam wtedy na piękną wiadomość z tytułem w stylu "W najnowszej powieści Rowling mordercą jest osoba transpłciowa"

To tylko o to Ci chodziło? Myślałam, że naprawdę zdradzono zakończenie. Ja już czytając artykuły o tym rzekomym spoilerze zrozumiałam, że w książce pojawia się postać mordercy, który się przebierał - i dobrze myślałam, bo to jest informacja, która jest przedstawiona już na samym początku, więc spoiler żaden. Dlatego możesz spokojnie czytać ;) . A nagonka była oczywiście na wyrost. Z resztą aktor, który grał Hagrida, fajnie skomentował całą aferę z Rowling - że obecnie ludzie szukają jakiegokolwiek pretekstu, żeby się oburzyć.
Książkę właśnie skończyłam czytać i oczywiście jestem zachwycona :serce2: . Smutno mi na myśl, że kiedyś Rowling tę serię skończy. Poza Millenium i Agathą Christie żadne inne kryminały aż tak bardzo mnie nie wciągnęły (choć Agatha Christie bywa jednak dość wtórna jeżeli chodzi o rozwiązania zagadek).

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Nie 06 Gru, 2020 21:23   

Cały czas mi o to chodziło, że to żaden spoiler i nie ma się co przejmować. No i zarzuty wobec Rowling zdecydowanie przesądzone. Świetnie jej to wyszło.

annmichelle 

Wysłany: Nie 06 Gru, 2020 21:34   

Akaterine napisał/a:
Ja już czytając artykuły o tym rzekomym spoilerze zrozumiałam, że w książce pojawia się postać mordercy, który się przebierał - i dobrze myślałam, bo to jest informacja, która jest przedstawiona już na samym początku, więc spoiler żaden. Dlatego możesz spokojnie czytać ;) .

Ok, dzięki za info i polecenie. :-D
Akaterine napisał/a:
A nagonka była oczywiście na wyrost.

Ta "nagonka" na Rowling od początku wydaje mi się dziwna i przeczy wg mnie tolerancji i wolności słowa, o której tyle wrzeszczą te osoby. Ale to nie ten temat, więc nie robię OT. :wink:

Trzykrotka 

Wysłany: Pon 07 Gru, 2020 13:18   

Bo tolerancja o której wrzeszczą tego typu osoby jest zwykle jednostronna. Znaczy - trzeba tolerować ich poglądy, one nie muszą tolerować nikogo. każda inna opcja opatrzona jest brzydką etykietką.
Książkę właśnie przekazała dalej do czytania. Mama ucieszyła się z niej bardziej niz z prezentu mikołajowego :lol: Świetnie jest napisana i mimo objetości trzyma się kupy i nie gubi wątków. Rowling znakomicie podsuwa i myli tropy. Kryminał nie traci na objętości książki i rozbudowaniu wątków osobistych Strike'a i Robin. Aż żal mi było kończyć.

Akaterine 

Wysłany: Pon 07 Gru, 2020 15:44   

Nagonka skupiła się na tym, że Rowling wyraziła swoją transfobię robiąc z mordercy osobę trans, ale ten zarzut w samym założeniu jest głupi - nie można już żadnej osoby reprezentującej jakąkolwiek mniejszość uczynić złym bohaterem? Kiedyś byłam przeciwnikiem tego stwierdzenia, ale naprawdę zaczynam uważać, że przesadna poprawność polityczna bardzo szkodzi kulturze - książkom, filmom.

Aragonte 

Wysłany: Pon 07 Gru, 2020 16:22   

A to nie szło raczej o to, że potraktowano tę zmyłkową informację jako coś powiązanego z tym, co pisała wcześniej Rowling w social mediach, i jako potwierdzenie jej rzekomej transfobii? :mysle: To o tych kobietach jako mających miesiączkę itepede, nie chcę teraz tego szukać i dokładnie cytowac.
Samo uczynienie bohaterem negatywnym kogoś o innej orientacji problemem nie jest, moim zdaniem.
Ale odwołuję się tu do własnej logiki, bo nagonki nie śledziłam.

Ale czasem przeterminowana.

Akaterine 

Wysłany: Pon 07 Gru, 2020 20:15   

Tak, uznane to zostało jako potwierdzenie jej transfobii, ale przy okazji pojawiły się argumenty typu "gdy rocznie setki transkobiet narażonych jest na przemoc ze względu na to, kim są, nieetyczne ze strony Rowling jest ukazywanie ich jako sprawców przemocy".

Aragonte 

Wysłany: Pon 07 Gru, 2020 23:08   

Tylko że to nie była prawda, a sam zarzut wydaje mi się przegięty :mysle: Podczas shitstormu z opowiadaniem Komudy zarzuty dotyczyły nie ukazania gejów jako bohaterów negatywnych, ale powielania paskudnych i szkodliwych stereotypów, i to w czasach, kiedy te stereotypy były rozpowszechniane (wiadoma furgonetka, billboardy). No i dotyczyło to znanego już tekstu, a nie jakichś sensacyjnych przecieków (ktoś chciał jeszcze podkręcić zainteresowanie czy co?) i domniemań.

Ale czasem przeterminowana.

Akaterine 

Wysłany: Wto 08 Gru, 2020 17:20   

Zarzut jest przegięty, ale z tego co zauważyłam takie przegięcia zdarzają się coraz częściej. Mówię głównie o anglojęzycznym internecie, bo w Polsce wiadomo, że poziom dyskusji jest inny.

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 08 Gru, 2020 21:54   

A niejaki Thomas Harris nie oberwal przy okazji rykoszetem? Tak sie tylkonzastanawiam, bo skoro Rowling sie oberwalo, to w "Milczeniu owiec" tez pole do popisu dla oburzonych sie znajdzie.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pią 11 Gru, 2020 11:15   

Od wczoraj czytam trzeci tom Lustrzanny i już wiem, ze będę z niecierpliwością czekać na ostatni.

Odpowiedz do tematu