To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Z Południa na Północ
Jane Austen, Elizabeth Gaskell, siostry Brontë - forum poświęcone ich twórczości, ekranizacji ich prozy i nie tylko.

Ekranizacje - Duma i uprzedzenie (1995)

Tamara - Czw 18 Kwi, 2024 16:16

Pewnie tak . Odkąd pamiętam, na fleku oznacza lekko narąbany , nie schlany, ale ale w fazie rauszu czyli szampańskiego nastroju.
Admete - Czw 18 Kwi, 2024 17:10

Bo to ma dwa znaczenia -
Cytat:
BYĆ NA FLEKU - To wyrażenie ma dwa znaczenia. Pierwsze, które przedstawiamy na zdjęciu oznacza zadbaną, dobrze wyglądającą jak na swój wiek osobę. Używane jest w Poznaniu i w Łodzi.
Drugie znaczenie jest całkowicie odwrotne. Na Pomorzu osoba która jest na fleku to ktoś kto wypił za dużo alkoholu.

Takie coś znalazłam w Internecie.

Tamara - Czw 18 Kwi, 2024 17:29

W W Warszawie tez to drugie .
Trzykrotka - Nie 21 Kwi, 2024 20:23

Czy wam też ten serial ukształtował obraz bohaterów powieści? Bo mnie bardzo. Widzę to po pani i panu Bennet. Oboje utrwalili mi się w głowie jak ci z serialu: ona krzykliwa i nieznośna, on sarkastycznie sympatyczny. Mnóstwo czasu upłynęło, nim z niej zaczęłam dostrzegać pozytywne motywacje, a w nim egoizm. Pogląd na panią Bennet zmienił mi się - przyznaję, pod wpływem świetnej i zupełnie innej kreacji Brendy Blethyn, choć i tak rola Alison Steadman jest moją ulubioną panią Bennet.
BeeMeR - Nie 21 Kwi, 2024 21:06

Trzykrotka napisał/a:
Czy wam też ten serial ukształtował obraz bohaterów powieści? Bo mnie bardzo.
Myślę, że mnie też, bo wiadomą ekranizację oglądałam po wielokroć, i choć niektóre sceny wiem, że są dopisane (jak Bingley & Darcy na koniach, Darcy przy szermierce itp.) tak niektóre na pewno mi się zatarły. Inna sprawa, że to nie ma słabej roli, zachwyca mnie całokształt :serce2:
annmichelle - Nie 21 Kwi, 2024 21:33

BeeMeR napisał/a:
Inna sprawa, że to nie ma słabej roli, zachwyca mnie całokształt :serce2:

To fakt.
Po każdym oglądaniu dostrzegałam role drugo- czy nawet trzecioplanowe, jak wspomniani przeze mnie państwo Gardiner, ale też np. lady i sir Lucas, Bingley i jego siostry (plus szwagier...), Georgiana, czy służąca w zajeździe :mrgreen: .
Natomiast czytając książkę (wieeeeki temu) inaczej wyobrażałam sobie Elizabeth i Darcy'ego i gdy czytałam ją po raz drugi (mając już "obcykany" serial :-P ) to jednak w głowie miałam tę dwójkę z mojego pierwszego czytania, a nie Ehle i Firtha.
Ale tutaj potrafię rozdzielić książkę od filmu i nie mam z tym problemu. :-)

Tamara - Pon 22 Kwi, 2024 10:03

A dla mnie serial był ucieleśnieniem moich wyobrażeń o bohaterach po przeczytaniu książki, tak sobie ich wszystkich i wszystko wyobrażałam. 300% zgodności z moją wizją :serce: :serce: :serce:
Tamara - Pon 27 Maj, 2024 13:50

Ha !!!! Trafiłam na portret, który JA uznała za portret Jane Bennet , i niech mi kto teraz powie, że Jane w DiU'95 była nie taka !
Trzykrotka - Pon 27 Maj, 2024 16:32

Taka była, taka! Bardzo nie dzisiejsza, nic dziwnego, że nie każdemu się podoba. Łagodna i słodka, wcielenie spokoju i odpoczynku :serduszkate: