PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedokończone opowieści
Autor Wiadomość
Aragonte 

Wysłany: Pon 25 Lip, 2022 22:31   Niedokończone opowieści

Na dzisiejszym spotkaniu warszawianek w Cafe Nero wytropiłam książkę, która od razu skojarzyła mi się z cyklem wydawanych powieści sióstr Bronte, imię Charlotty widniało zresztą na okładce. Ale nie tylko ono, bo pod powieścią podpisywała się też pani Dorota Combrzyńska-Nogala, która dopisała chyba 2/3 powieści niedokończonej przez Charlottę.

"W 1840 roku Charlotte Brontë rozpoczęła pisanie pełnej namiętności opowieści o panu Ashworth, niezwykle krewkim dżentelmenie, potrafiącym w ciągu kilku lat stracić i odzyskać fortunę. Po śmierci ukochanej żony pozostaje mu córka wychowywana na pensji. W momencie, kiedy dziewczyna wraca do domu opowieść Brontë urywa się i… po latach Dorota Combrzyńska-Nogala tworzy jej dalszą część. Chcę wszystko zaczyna się oryginalnym tekstem, potem współczesna autorka snuje swoją wersję losów młodych bohaterek, splatając je ze sobą w dynamicznej, osadzonej w wiktoriańskiej dekoracji akcji. Powstała znakomita powieść o przyjaźni, miłości, toksycznych więzach rodzinnych i silnych, walczących o szczęście i niezależność kobietach" (opis z Lubimy czytać).
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/266770/chce-wszystko

Przejrzałam toto - pod oszałamiającym tytułem "Chcę wszystko" :mrgreen: - przeczytałam fragmenty Caroline i Zooshe, po czym rzuciłam się na na szukanie opinii. No, różne są :-P
Oto cytat z jednej z recenzji z LC:
"Czasem pani Combrzyńskiej-Nogali zdarzają się stylistyczne wpadki, które rażą anachronizmami (jakoś nie mogę sobie wyobrazić, by w XIX wieku nawet bardzo nowoczesna młoda kobieta powiedziała do przyjaciółki: "Czy zechcesz zrzucić bobry?" - to pytanie dotyczy zdjęcia futra)".
A tu link do recenzji kogoś, kogo znamy :-)
http://slowemmalowane.blo...ombrzynska.html

Przy okazji grzebania w necie (nie "gmerania", które to słowo wytropiłam w kontynuacji powieści biednej, nieświadomej gwałtu na jej dziele Charlotty :twisted: ) odkryłam z zaskoczeniem, że nie tylko tego autorce nie oszczędzono... Otóż opublikowano też jakieś "Niedokończone opowieści" i "Sekret", czyli sięgnięto do wcześniejszej, młodzieńczej twórczości :? I mam poważne wątpliwości, czy to jest w porządku wobec Charlotte :mysle:
I tak, wiem, że fura książek Tolkiena wydana po jego śmierci bazowała na jego licznych notatkach i niedokończonych historiach, ale mam spore zaufanie do śp. Christophera Tolkiena, że byle czego by do druku nie dopuścił. A tutaj wygląda mi to głównie na chęć zarobienia na znanym nazwisku, nawet jeśli wyjdzie chała. Jedną z tych "niedokończonych opowieści" jest zresztą ta, której większość dopisała polska autorka - prawdopodobnie na zamówienie wydawnictwa. Ech, gdyby mogła to zrobić np. pani Przedpełska-Trzeciakowska...

"Wyimaginowana, fantastyczna kraina Angrii, wymyślona w dzieciństwie przez rodzeństwo Brontë, to miejsce akcji opowiadań, stworzonych przez nastoletnią wówczas Charlotte. Choć niewątpliwie młodzieńcze, opowiadania te ukazują już przebłyski jej talentu, a także elementy i wątki, które później miała rozwinąć w pełni w swoich słynnych powieściach.
W Verdopolis młoda markiza musi poradzić sobie ze wstrząsającym sekretem, który zagraża jej szczęściu i małżeństwu. W wiejskiej rezydencji młoda mężatka nie może zrozumieć, dlaczego mąż nie pozwala jej się kontaktować ze światem. Tajemnice, knowania, arystokracja, miłość, piękne młode panny, dumni młodzieńcy – wszystko to łączy się i splata w opowiadaniach, tworzących ten zbiór" (opis z Publio):
https://www.publio.pl/sek...te,p115023.html

Może i kupię ebooka "Sekretu", żeby naocznie sprawdzić, co tam w mhrocznym angriańskim świecie Charlotty i Branwella po polsku wyszło, ale uczucia mam mieszane.

A co do "Niedokończonych opowieści" - w tekście reklamowym cytowany jest Eryk Ostrowski, twórca teorii (czy też jej propagator na polskim gruncie), że jedyną piszącą siostrą Bronte była Charlotte, więc mam też podejrzenia, czy cztery fragmenty tam zamieszczone są faktycznie jej autorstwa :mysle:
https://www.publio.pl/nie...te,p106704.html

Ktoś coś o tym czytał, coś wie? Agn, miałaś te książki w łapkach? :kwiatek:

Odpowiedz do tematu