PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiersze ukochane ...
Autor Wiadomość
Aragonte 

Wysłany: Nie 02 Gru, 2018 20:38   

Tamara napisał/a:
Mnie się Białoszewski zaczął z wiekiem podobać i zaczęłam go przyswajać - mistrz super skoncentrowania myśli w słowach :serce2: :oklaski:

Prawda - ja tak nie potrafię, rozmemłana jestem za bardzo :wink: ale doceniam u innych.

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Nie 02 Gru, 2018 20:43   

To nie rozmemłanie tylko kobieca zdolność analizy :mrgreen:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Nie 02 Gru, 2018 22:39   

Tamara napisał/a:
Facet ze Switcha był świnią i draniem, co z rozmysłem i seryjnie wykorzystywał kobiety traktując to jako sposób życia , a tu mamy młodziutką i należy podejrzewać rozpuszczoną nieco dziewczynę, do której pierwszy raz uderza zakochany nieśmiałek (wśród wielu innych wielbicieli) - no przepraszam, ale która mając 15-16 lat się z takiego nie śmiała ? Że fujara, niezdara, że to , że tamto itp. Norma dla wieku, tak jak idiotyczne zachowania Marianny z RiR :-P

Ok, facet ze "Switcha" był świnią i draniem, a panienka z wiersza wredną zołzą (i nie rozpuszczoną "nieco", tylko sądząc z zachowania - bardzo; ładna, bogata, mężczyźni lgną do niej jak muchy do miodu - sodówka walnęła jej już najwyraźniej wcześniej do głowy, przy wielbicielach wylazło z niej ziółko). Doskonale się bawiła tym, że faceci za nią latali, a biorąc pod uwagę charakter można przypuszczać, że nie jednego Józia wyśmiała.
I owszem, która 15- czy 16-letnia smarkula tak nie robi? No cóż, ja nie robiłam, ale to insza inszość - wbrew pozorom nastolatki nie są klonowane, tylko każdy jest indywidualny. Z drugiej strony czy w tamtych czasach 15-16 lat to nie był wiek stosowny do zamążpójścia? I czy aby nie jedna panna była już wtedy panią, bywało, że z dzieckiem?
No i inna sprawa - jeden się nie przejmie, powie sobie - nie ta, to inna. Ale inny przejmie się bardzo, bo nie wszyscy są twardzi. Nie uważam, żeby Józio był jakąś straszną pierdołą - dla Maryli był, ale jako w wierszu stoi - był wrażliwy, delikatny. I trafił na zołzę. Nic dziwnego, że po śmierci dopadł i zadusił - toż to gotowy materiał na złego ducha pałającego chęcią zemsty.
Swoją szosą stoi tam wyżej "umarł z miłości" - na miłość się nie umiera, podejrzewam tu samobójstwo, a samobójca to też gotowy materiał na upiora wg wierzeń.
Then let me take a bite

MJ
----------------------------------------
Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.

Trzykrotka 

Wysłany: Nie 02 Gru, 2018 23:23   

Aragonte napisał/a:
Agn napisał/a:
Po czymś takim mam ochotę jęknąć: "Weź się ogarnij, chłopie, i nie bredź!"

Ej, ale to wcale nie jest takie trudne. Ogarniam to jakoś :wink:

Ja też - Agn, ja ci to mogę przełożyć na proste zdania, jak się spotkamy :kwiatek:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Nie 02 Gru, 2018 23:48   

Dla mnie to bełkot ze słów, które nie istnieją.
Ale chętnie się spotkam i posłucham wykładu. :mrgreen:
Then let me take a bite

MJ
----------------------------------------
Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.

Trzykrotka 

Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 00:22   

Nie, to nie bełkot, tylko opis spotkania. Metafory ktorych używa są jasne kiedy rozkminisz sytuację.
Ale oczywiście niekoniecznie trzeba kochać takie pisanie :kwiatek:

Aragonte 

Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 11:49   

Trzykrotka napisał/a:
Aragonte napisał/a:
Agn napisał/a:
Po czymś takim mam ochotę jęknąć: "Weź się ogarnij, chłopie, i nie bredź!"

Ej, ale to wcale nie jest takie trudne. Ogarniam to jakoś :wink:

Ja też - Agn, ja ci to mogę przełożyć na proste zdania, jak się spotkamy :kwiatek:

Ja też chętnie posłucham i zweryfikuję swoją interpretację :mrgreen:

Trzykrotko, chyba poślę ci coś na PW :wink:

Aragonte 

Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 15:41   

Agn napisał/a:
Swoją szosą stoi tam wyżej "umarł z miłości" - na miłość się nie umiera, podejrzewam tu samobójstwo, a samobójca to też gotowy materiał na upiora wg wierzeń.

W czasach Mickiewicza "choroba z miłości" stanowiła jeszcze formalnie jednostkę chorobową, przestano ją tak traktowac chyba dopiero w XX wieku.
Zgłębiałam to ostatnio pod kątem tffurczości :wink:
Cytat:
Według traktatów medycznych sprzed XVIII wieku odczuwane z tego powodu cierpienie nie pozwalało pacjentowi na prowadzenie normalnego trybu życia ani udział w życiu towarzyskim. Miłość, pożądanie i cierpienie sprawiały, że chory marniał (usychał) z tęsknoty do obiektu swojej miłości.
Czynniki uznawane za przyczynę choroby z miłości oraz sposoby jej leczenia zmieniały się wraz z ewoluowaniem wiedzy medycznej i kulturowych przekonań.
Przez wieki choroba z miłości stanowiła jednostkę medyczną, opisywaną w traktatach medycznych, mającą liczne przykłady w literaturze, historii i sztuce. W XVII-wiecznym europejskim piśmiennictwie medycznym temat bólu z miłości (bólu miłosnego) był niezwykle popularny.
Racjonalne spojrzenie na miłość i serce sprawiło, że w XX wieku choroba z miłości przestała figurować na liście chorób i termin zniknął także z podręczników medycznych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_z_mi%C5%82o%C5%9Bci
Tak że zgodnie z konwencją przyjętą przez Mickiewicza (w końcu romantyka) Józio mógł sobie umrzec na miłosną chorobę albo, w co bardziej wierzę, na jakieś okropne powikłania :mrgreen:

Tamara 

Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 22:39   

Kamasutra też wspomina o pannie umarłej z miłości . Psychika moze wszystko .
A historia Maryli i Józia dość powszechna - nie pamietam czy Mickiewicz napisał to przed zerwaniem z Wereszczakówną czy po ? Bo jak po to wszystko jasne - literacki odwet na pannie co kosza dała i tyle :-P romantyczni poeci wbrew pozorom w życiu byli szalonymi pragmatykami i z miłości umierali tylko teoretycznie, bo praktycznie zawsze gdzieś na boku była jakaś doktorowa Kowalska i najęta kareta :angeldevil:

Aragonte 

Wysłany: Wto 04 Gru, 2018 15:53   

Raczej nie przed tym ostatecznym zerwaniem, porównałam daty.
Dla zainteresowanych - tekścik o skandalach wieszcza, tj. o praktycznie równoległym romansie z Marylą oraz pewną doktorową :mrgreen:
https://dorzeczy.pl/56435/Skandale-i-romanse-Adama-Mickiewicza.html

Tamara 

Wysłany: Wto 04 Gru, 2018 23:01   

Ano :angeldevil:

Odpowiedz do tematu