PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opactwo Northanger Northanger Abbey (2007)
Autor Wiadomość
Gunia 

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 18:33   

Alison napisał/a:
C. d. o wypowiedziach A. Daviesa:
przyznaje się także “do swobody" w wyobrażeniu sobie jednej sceny. To wtedy kiedy raczej fałszywa przyjaciółka Catherine, Isabella, wychodzi z kapitanem Frederickiem Tilney'em, który jest trochę łajdakiem dla pięknych młodych kobiet i seryjnym uwodzicielem. W książce Austen nie pisze co się z nimi dzieje.

Davies powiedział: “Byłem całkiem pewien, że kapitan traktowałby ją jak głupią dziewczynę którą wiedział, że mógłby zaciągnąć do łóżka.” Więc dopisał pewną uwodzicielską scenę.

Czy oni ciut nie przeginają?

Alison

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 18:45   

c.d. A. Daviesa:
Powiedział, że adaptowanie Opactwa Northanger i Tipping the Velvet było bardzo podobne w tym, że można to było robić z książką odłożoną na bok.

Doprawdy, tak. (powiedziała sardonicznie)

U Austen, powiedział, często toczy się “bardzo dyskretna historia w tle” którą ona wymyśla by zastosować się do konwenansów panujących w jej czasach. “ Zawiera ona znaczną liczbę uwodzicieli. Nie od razu gwałtu, ale poważną liczbę porwań nieletnich dziewcząt z napomykaniem o najróżniejszych niegrzecznych rzeczach. Teraz nigdy nie napisałaby takich scen. Teraz tylko słyszy się o takich rzeczach.”

Sir, z całym należnym szacunkiem: o czym pan do cholery mówi?

Gitka 

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 18:49   

Alison, i co ja bym bez Ciebie zrobiła. Wielkie podziękowanie. :thud:
No teraz to temacik profesjonalnie wygląda i poczytać jest o czym :lol:
Jednym słowem jest na co czekać.
Ciekawe jak to im wyjdzie Northanger Abbey 2007, mam nadzieję, że nie będziemy narzekać.

Alison

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 19:01   

I c. d. ale narazie ostatni, bo muszę wychodzić:

Po pięć tysięcy razy – proszę o uwagę! OPACTWO NORTHANGER JEST PARODIĄ GOTYCKIEGO DRAMATU. PARODIĄ!

Nikt nie został porwany, nikt nie został uwiedziony. Było parę fałszywych porwań (takich jak John Thorpe wywozi błyskawicą Catherine przed jej randką z Henry Tilney'em i kiedy Generał sprząta ją Thorpe’owi sprzed nosa, wywożąc ją do opactwa) ale z bólem musimy podkreślic, że Catherine Z WŁASNEJ WOLI brała udział w tych przejażdżkach. Chyba trochę żartują sobie podchodząc z przymrużeniem oka jak do książek Ann Radcliffe, że wygłaszają takie pomysły. Pan Davies zdaje się ignorować pokłady komedii zawarte w tej książce poszukując łaskotek, i jakkolwiek nie jesteśmy zbyt pruderyjni, myślimy, że powinien się wstydzić za to, jeśli już za nic więcej.

Dzięki jak zawsze- Janeites HeatherL, KelleyB, i SylviaM za przyslanie linków.

Alison

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 19:04   

Autorka najwyraźniej jest wielką wielbicielką powieści i chyba się obraziła na naszego ukochanego Andrew Daviesa, któremu zawdzięczamy tyle wzruszeń. Kurcze, może się chłop starzeje i robi się jak to często bywa obleśniakiem. Bożę, oby to była nieprawda. bo po cóż żyć nam będzie, jak on nam niedługo jakiś gorący fanfik nakręci z naszymi ukochanymi trzymającymi sie jeno za rączkę bohaterami!
A właściwie... w końcu ja też się starzeję :twisted:

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 19:09   

Hmmm...ja właśnie odbieram tę powieść jako parodię i cudownie się bawię. Chyba rozumiem podejście Daviesa.
Ostatnio zmieniony przez Admete Wto 12 Wrz, 2006 20:13, w całości zmieniany 1 raz  

Alison

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 19:14   

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Gdzieś czytałam, że sama Jane śmiała się z powieści gotyckich i napisała Opactwo jako właśnie ich parodię. Młody Tilney uosabia tu jej do nich stosunek, a Katarzyna jest przedstawicielką ogółu zakochanego w tego typu powieści. Ja zawsze byłam zdania, że Opactwo to materiał na świetną komedię, ale chciałabym, żeby to była komedia, a nie złośliwa satyra powieści Jane. Nie wiem czy jasno się wyrażam, ale chciałabym, żeby zostało zachowane to przymrużone oko Jane Austen, a nie żeby podśmiewano się z niej samej, ale tego chyba Davies nie miał na myśli. I nie chciałabym też żeby wpakowali tam jakąś obleśniawą scenę kopulacji, jak niestety zdarzyło się w Mansfield Parku.

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 19:17   

Ja tam wierze w Andrew Daviesa i jego smak.
w koncu dodal frywolna scene kapieli Darcy`ego, ktora obecnie sie wszystkie zachwycamy ;)

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia

Alison

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 19:37   

Ja też w niego wierzę, bo cóż mi innego pozostaje. Ale jednak z taka pewną ostroznością, bo to jednak chłop, i sie starzeje. A to jest mięszanka nieprzewidywalna. :-)

Jeannette 

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2006 19:53   

Ojejej! Nie wierzę. Jak dobrze, że na pewno nie mam kanału gdzie będą puszczać. :mrgreen:

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Sro 13 Wrz, 2006 00:06   

Ali, dzięki za tłumaczenie. Troche się momentami gubiłam w tych komentarzach, musze później zajrzeć w te linki. Ale uśmiałam sie przednie :mrgreen:
Szkoda tylko, że nam przyjdzie na ten serialik baaardzo długo poczekać...

Alison

Wysłany: Sro 13 Wrz, 2006 09:48   

Harry_the_Cat napisał/a:
Ali, dzięki za tłumaczenie. Troche się momentami gubiłam w tych komentarzach, musze później zajrzeć w te linki. Ale uśmiałam sie przednie :mrgreen:
Szkoda tylko, że nam przyjdzie na ten serialik baaardzo długo poczekać...

Ale za to, mamy po co zyć :wink:

Trzykrotka 

Wysłany: Sro 13 Wrz, 2006 14:57   

Alison napisał/a:
ale za to, mamy po co zyć :wink:

Dokładnie!! Już myślałam, że koniunktura na JA minęła, ale nie! Bardzo dziękuję Alison za tlumaczenia i ciesze się na "Opactwo". Chyba nie miałao ani jednej porządnej realizacji, a zasługuje na to.

Alison

Wysłany: Sro 13 Wrz, 2006 15:31   

Ja żadnej nie widziałam, więc cieszę sie tym bardziej i nie wiem jak doczekam, ale doczekam, bzykając sobie w wolnych chwilach ;-)

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Czw 02 Lis, 2006 02:05   

Na górze - zdjęcie z prac nad Opactwem:

Gitka 

Wysłany: Czw 02 Lis, 2006 08:37   

Dzieki Harry, ale pogoda ich nie oszczędza :mrgreen:

Gunia 

Wysłany: Pią 03 Lis, 2006 12:11   

Ojeju! Dzięki, Harry!!! :thud:

Gitka 

Wysłany: Wto 14 Lis, 2006 15:31   

Henry Tilney ( JJ Feild )

http://www.imdb.com/name/nm0270625/
Jego stronka
http://www.jjfeild.co.uk/index.html
Ostatnio zmieniony przez Gitka Wto 14 Lis, 2006 16:17, w całości zmieniany 1 raz  

Gitka 

Wysłany: Wto 14 Lis, 2006 15:34   

Catherine Morland ( Felicity Jones )

http://www.imdb.com/name/nm0428065/
http://www.filmweb.pl/Person?id=193204

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Lis, 2006 22:21   

Ja go skądś znam...

Gunia 

Wysłany: Sro 15 Lis, 2006 16:55   

Nie bardzo jest skąd go znać...
http://www.filmweb.pl/Person?id=74506

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Sro 15 Lis, 2006 17:10   

nie wiem. Skądś znam tą gębę. Albo poodobna do innej....

Gunia 

Wysłany: Sro 15 Lis, 2006 17:49   

AineNiRigani napisał/a:
Albo poodobna do innej....

To bardzo możliwe. :D

otherwaymistercollins
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 15:04   

Aktorka grająca Catherine nawet mi przypadła do gustu, aktor wcielający się w Henry'ego już trochę mniej, ale chyba i tak każdy byłby lepszy niż prosiaczkowaty Peter Firth z NA 1986

Alison

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 22:34   

otherwaymistercollins napisał/a:
Aktorka grająca Catherine nawet mi przypadła do gustu, aktor wcielający się w Henry'ego już trochę mniej, ale chyba i tak każdy byłby lepszy niż prosiaczkowaty Peter Firth z NA 1986

Rzekłabym nawet, że każden jeden byłby lepszy.
Other, jak Ty mnie katujesz tymi swoimi avatarami, skupić siem po prostu nie można! ;-)

Odpowiedz do tematu