PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: ŁukaszG
Czw 28 Wrz, 2006 23:44
Polecam spektakl...
Autor Wiadomość
BeeMeR 

Wysłany: Czw 11 Cze, 2020 19:46   

Lita e Compagnie - komedyjstwo z przebierankami w stylu "Pół żartem pół serio", sympatyczne :)

Trzykrotka 

Wysłany: Czw 11 Cze, 2020 23:18   

Zrzędność i przekora do końca obejrzana. Ta jednoaktówka wymaga - tak sobie myślę - doskonałego aktorstwa, zwłaszcza dwóch panów stryjaszków, bo niewiele się w niej dzieje poza ich nieustającymi wojnami ja języki, bo akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu i przy małej liczbie aktorów. Tutaj było znakomicie ze strony Michnikowskiego, któremu starał się dorównać Pawlik - całkiem udatnie, oraz młodzież nie zawiodła. Szczepkowska bardzo mi się spodobała, w Konarowskim kochałam się na zabój jako siksa w podstawówce, więc miło mi się teraz na niego patrzyło. Ale generalnie, po wszelkich wielkich komediach Fredry, pełnych postaci, konceptów, podstępów, podjazdów, przebieranek, udawanek itd, ta jest dość skromna. Myślę, że w mniej zacnej obsadzie byłaby męcząca. Muszę sprawdzić tę realizację z Trelą - lokajem.

BeeMeR 

Wysłany: Nie 14 Cze, 2020 19:06   

Trzykrotka napisał/a:
Muszę sprawdzić tę realizację z Trelą - lokajem.
Ciekawa jestem wrażeń - sama im dalej tym mniej mam pochlebne.

Wysłuchałam kilka następnych słuchowisk - część lepszych (Poznaj nim pokochasz), takich se (Fredro - Intryga naprędce, czyli nie ma złego bez dobrego - o inteligencie który postanawia ożenić się z pierwszą panną która nadejdzie drogą) a część słabszych (Fredro - Z jakim się wdajesz, takim się stajesz). Cieszę się z mojej edukacji ;) .

Trzykrotka 

Wysłany: Nie 14 Cze, 2020 20:45   

Obejrzałam znowu tylko kawałek tej Zrzędności i przekory i wcale nie mam złego zdania. Oczywiście, aktorstwo nie jest tak cudownie klasyczne jak u starej szkoły, akcja przeniesiona jest w jakieś lata ubiegłego wieku 20, sądząc po strojach (nie mogę przywyknąć do myśli, że i my żyjemy w latach 20 :paddotylu: )
To znaczy tak: pokazany świat jest mocno szmatławy. Panowie wyglądają jeden na brudasa i sknerę, który specjalnie przedłuża wydawanie za mąż podopiecznej, żeby jak najdłużej siedzieć u niej na garnuszku. Drugi jest gorszy, kto wie, czy sam nie chciałby zmusić podopiecznej do ślubu, a już na pewno patrzy na nią łakomym wzrokiem. Panna jest antypatyczna i ewidentnie ją nosi, nawet przed stryjaszkiem pręży się i wygina. Lokaj wydaje się ostatnim bastionem tego, jak dawniej w tym domu bywało.
IMHO taki jest zamysł reżysera, wcale nie głupi. Ale fakt, ogląda się to gorzej niż w miarę pogodną komedię utarczek czworga, jak w starszej realizacji.

BeeMeR 

Wysłany: Nie 14 Cze, 2020 20:58   

Trzykrotka napisał/a:
To znaczy tak: pokazany świat jest mocno szmatławy. Panowie wyglądają jeden na brudasa i sknerę, który specjalnie przedłuża wydawanie za mąż podopiecznej, żeby jak najdłużej siedzieć u niej na garnuszku. Drugi jest gorszy, kto wie, czy sam nie chciałby zmusić podopiecznej do ślubu, a już na pewno patrzy na nią łakomym wzrokiem. Panna jest antypatyczna i ewidentnie ją nosi, nawet przed stryjaszkiem pręży się i wygina. Lokaj wydaje się ostatnim bastionem tego, jak dawniej w tym domu bywało.
Może to jest klucz do tego przedstawienia - niestety aktorka grająca Zosię była imho okropna.

Obejrzałam Makbeta Wajdy (2010) - podobał mi się. Uwspółcześnienie scenografii i kostiumów nie zaszkodziło sztuce, tekst broni się sam. Gorzej z efektami komputerowymi - zbędne i mocno niedoskonałe. Wolałabym teatralną umowność scenografii. Globisz jako Makbet świetny. Polecam.
https://ninateka.pl/kolekcja-teatralna/material/makbet-andrzej-wajda

BeeMeR 

Wysłany: Wto 16 Cze, 2020 10:36   

Musset - Kaprys (1982)

Jednoaktówka, cztery osoby: mąż znudzony żoną po roku pożycia (Marek Kondrat), żona wciąż w nim zakochana, jej przyjaciółka i lokaj. Bardzo mi podobało, świetnie zagrany :oklaski: i niegłupi, bardzo polecam. Nie znając sztuki do końca kombinowałam co zrobi Przyjaciółka - zostanie następnym "kaprysem" pana domu czy też da mu nauczkę :oklaski:

Musset - Nie trzeba się zarzekać (1990)
Komedia, stryj pragnie ożenić wychowanka hulakę, ten pod przykryciem udaje się do domu panny by ją poznać. Sympatyczne ale bez szału.

Jedno i drugie w tłumaczeniu Boya Żeleńskiego i reżyserii Olgi Lipińskiej.

Szafran 

Wysłany: Czw 18 Cze, 2020 17:36   

Dziś National Theatre wrzuca cudowną adaptację "Snu nocy letniej" z Bridge Theatre, która miałam przyjemność oglądać na żywo. Wspominałam już tu gdzieś o niej. Oberon i Tytania mają zamienione kwestie, więc to Tytania jest mądrą i władczą i daje Oberonowi nauczkę ze Spodkiem o oślich uszach. A elfy to akrobaci na szarfach. Przedstawienie było mocno interaktywne i z publicznością na scenie, specyficzną scenografią, która to pojawiała się, to znikała, więc nie wiem, jak to wyjdzie w nagraniu. Do obejrzenia będzie przez tydzień. Tytanię gra Gwendolin Christie. Kapitalny jest aktor grajacy Spodka.
Myślę, że ładnie oddało się im oddać nastrój rozrywki niekoniecznie wniosłej, jaką w czasach powstania dostarczał gawiedzi teatr:).
Reżyseria Nicholas Hytner, bardzo lubię jego sztuki.

https://www.instagram.com/morgasia/

Aragonte 

Wysłany: Czw 18 Cze, 2020 17:48   

Szafran, a od jakiej godziny to będzie dostępne? I do kiedy? Bo nie wiem jeszcze, kiedy z pracy wyjdę.
Szukać tego na stronie National Theatre?

Szafran 

Wysłany: Czw 18 Cze, 2020 18:09   

Ach, chciałam wrzucić linka i widzę, ze pomerdałam daty. Dziś udostępniają co innego:D
Falstart, przypomnę, kiedy będzie już naprawdę. Spektakle dotępne są przez tydzień, na kanale yt NT.

https://www.instagram.com/morgasia/

BeeMeR 

Wysłany: Pią 19 Cze, 2020 22:26   

Ja dalej drążę ramotki Fredry:

Dwie Blizny (1981)
Irena Kwiatkowska jako wszechwiedząca, swatająca młodą wdówkę ciotunia, wybierająca "nieomylnie" narzeczonego spomiędzy dwóch tajemniczych absztyfikantów z bliznami (Janusz Gajos, Jerzy Kryszak) - spektakl ma niestety urwaną końcówkę na szczęście znam ją w dwóch wersjach z dwóch słuchowisk ;) (jedno okrojone, drugie szersze)

Dyliżans (1987):
6 gadatliwych osób wybiera się w podróż dyliżansem, wspólną, niezapomnianą, dla niektórych życie odmieniająca :lol:
(w tym Bronisław Pawlik i Jerzy Kryszak)

Świeczka zgasła (1980)
czyli Daniel Olbrychski i Ewa Błaszczyk nocą w ciemnej chałupce ;) Chyba bardziej mi się podobała wersja z młodym Stuhrem - ale ta też jest niezła.

Nikt mnie nie zna (1994)
Zdecydowanie ciekawsza wersja niż ta z 2003 roku. Piotr Machalica, Artur Barciś, Wiesław Michnikowski.

BeeMeR 

Wysłany: Sro 24 Cze, 2020 20:58   

Fredro - Pierwsza lepsza czyli nauka zbawienna 1980

Anna Seniuk daje nauczkę ukochanemu.

Fredro - Śluby panieńskie (1985)
czyli Jan Englert jako Gucio - ja to chyba oglądałam, bo właśnie taką Anielę (Szczepkowska) pamiętam, trochę jakby przydymiona ale Guciem zauroczona :lol:
Jak oni pięknie wierszem mówili :serce:
I "waryjat" było jak trzeba - dobrze mi się oglądało. Oczywiście spektakl ma już swoje lata, teatralny makijaż, gesty i słabiutką jakość, ale to mi nie zepsuło spektaklu :mrgreen:

Na wersję Jandy zerknęłam - oglądałam ją ale nie jestem szczególnie zachwycona - tj. Klara mi się okropnie nie podoba :roll: skacze, krzyczy, - właściwie oni wszyscy prócz nieruchawej Anieli (o wyjątkowo nietrafionej fryzurze) i przyciężkiego Albina biegają, miotają się po ekranie, krzyczą albo mówią byle jak. :roll:

Ania Aga 

Wysłany: Czw 30 Lip, 2020 11:18   

Dzisiaj w TVP Kultura o 20.00 "Upiór w kuchni" z 1976, pamiętam Walczewskiego, więc musiałam już oglądać tę wersję.
https://www.tvp.pl/progra...0341058811c1b93

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 16 Gru, 2020 12:10   

Piękne przedstawienie dla dzieci - Krawiec Niteczka na podstawie bajki Kornela Makuszyńskiego w wykonaniu Teatru Lalka z Warszawy, piosenki skomponował Grzegorz Turnau. Obejrzałam z przyjemnością na Kulturze w zeszłą niedzielę.

https://vod.tvp.pl/video/krawiec-niteczka,krawiec-niteczka,36906892

Odpowiedz do tematu