PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
To czytamy - mole książkowe w akcji ;) Odsłona IV
Autor Wiadomość
Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 10:57   

A zapomniałam, ze razem z upiorami i wilkołakami zamówiłam "przewodnik po sztuce współczesnej" Susie Hodge, żeby się wreszcie na stare lata spróbować dowiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi :lol:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 11:38   

Basiu :mrgreen: tez bym sie wzruszyla.

Tamaro, powodzenia. Mnie te najwspolczesniejsze dziela nie interesuja za nic w swiecie.

BeeMeR 

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 14:01   

Poza tym pomyślałam,że moje dzieci by nie zrozumiały przekazu, tak jak nie wiedziały ostatnio w filmie co to jest ciemnia i co się w niej robi :wink:

Aragonte 

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 14:10   

Tamara napisał/a:
Admete napisał/a:
Naprawdę zginiesz pod stosami książek :lol:

Jest to coraz bardziej prawdopodobne, ale jakaż to piękna śmierć :serce: :mrgreen:

Niom, szlachetniejsza niż Hanki Mostowiak w kartonach :mrgreen:

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 21:24   

U mnie teraz Kuźmińskich "Ścigając śmierć" - rozmowy z policjantami, prokuratorem, medykiem sądowym itd. Świetne moim zdaniem. Kuźmińscy zawsze odwalają kawał dobrej roboty przy swoich powieściach, to przy tej z wywiadami też. Polecam.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4996554/scigajac-zlo-rozmowy-o-zbrodni-sledztwie-i-karze

BeeMeR 

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 21:54   

Zaczęłam Oko świata Roberta Jordana ale nie chwyciło, porzuciłam bardzo szybko.
Zaczęłam zatem Dzienniki Gwiazdowe Lema i to chwyciło :mrgreen:

Aragonte 

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 22:46   

BeeMeR napisał/a:
Zaczęłam Oko świata Roberta Jordana ale nie chwyciło, porzuciłam bardzo szybko.

Może to i dobrze, wiesz, ile to ma tomiszczy?
Ja mam całość, ale jak utknęłam kiedyś na bodajże szóstym tomie, tak stoję. Tyle dobrego, że siostrzeniec skorzystał z mojego księgozbioru i przeczytał :-P

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 22:52   

"Dzienniki gwiazdowe" koooocham! Baw sie dobrze!!!

BeeMeR 

Wysłany: Wto 10 Maj, 2022 23:00   

Ilość tomów nie jest problemem jeśli się dobrze słucha :wink:
Ale to mi jakoś nie podeszło.

Tamara 

Wysłany: Sro 11 Maj, 2022 09:36   

Agn napisał/a:
Mnie te najwspolczesniejsze dziela nie interesuja za nic w swiecie.

Współczesna liczy się od początku XX wieku, więc zawiera też to , co jest uznawane już za klasykę :wink: stwierdziłam, że jednak lepiej wiedzieć o co w tym chodzi , żeby się tak nie wkurzać, jak się to widzi :-P

BeeMeR napisał/a:
Zaczęłam zatem Dzienniki Gwiazdowe Lema

Uwieeeelbiam :serce: :mrgreen: !

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Sro 11 Maj, 2022 09:42   

Dlatego napisalam "najwspolczesniejsza", bo poczatek XX wieku jest ok. :)
Natomiast to co TERAZ powstaje to dla mnie cos, co wyglada jak kupa, a kaza mi wierzyc, ze to fontanna.

BeeMeR 

Wysłany: Sro 11 Maj, 2022 09:52   

Tamara napisał/a:
Uwieeeelbiam
ja już też :lol: - zachwyciła mnie np podróż, w której bohater się multiplikował w wirach czasowych i sam sobie dawał w łeb zamiast naprawić cośtam na zewnątrz rakiety :rotfl:

Tamara 

Wysłany: Sro 11 Maj, 2022 10:01   

Taaaak :serce: :rotfl: Czwartkowy, Wtorkowy :mrgreen: ...

BeeMeR 

Wysłany: Sro 11 Maj, 2022 10:12   

A Niedzielny mi przywalił! :rotfl:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Sro 11 Maj, 2022 11:41   

Ja kocham planete robotow. Albo te, na ktorej wszyscy usilowali zyc pod woda. :lol:

BeeMeR 

Wysłany: Sro 11 Maj, 2022 12:04   

Tak, na planecie robotów byłam, niezły koncept, trochę mi się kojarzy z Seksmisją i Jej Ekscelencją, pod wodą akuratnie jestem :lol:

Tamara 

Wysłany: Sro 11 Maj, 2022 22:35   

Admete zdopingowałaś mnie, skończyłam "Nasze ciała...".
Refleksji ciąg dalszy - po pierwsze, człowiek jest najobrzydliwszą kreaturą , jaką ten glob kiedykolwiek wydał , i na ponurą cyniczną kpinę zakrawa, że nazywa sam siebie "rozumny" .
Po drugie my tutaj nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie nieprawdopodobne mamy szczęście, że urodziłyśmy się w tym miejscu i w tym czasie, w którym jesteśmy.
Po trzecie - lektura tej książki sprawia, że człowiek uświadamia sobie , że żyje w radosnej nieświadomości w izolowanej bańce, dającej przekonanie, że świat jest piękny, a ludzie fajni , oraz , że jak się jest kobietą, ma się od tysiącleci przerąbane na samym starcie. Porażający okazuje się fakt, że do masowych, planowych gwałtów , będących częścią taktyki wojskowej i politycznej dochodzi stale , prawie wszędzie na świecie , gdzie tylko mają miejsce jakiekolwiek przewroty czy działania militarne , a z przerażeniem i wstydem odkryłam, że w pierwszej chwili bardziej mnie to porusza , gdy dotyczy to kręgu cywilizacji europejskiej , niż Azji czy Afryki, bo jakoś człowiek ma w procesie wychowania wbite gdzieś tam głęboko, że tam to daleko, prymitywnie, dziko i w ogóle tam to normalne od zawsze - o ile gwałt może być normalny . Ale okazuje się, że może - dla dzieci z republik afrykańskich potrafi być codziennym normalnym zjawiskiem, to normalne, że mężczyźni kogoś gwałcą. A de facto gwałt w naszym kręgu nie jest tak piętnujący i nie niesie za sobą aż takich konsekwencji społecznych i ekonomicznych jak tam , więc tam jest o wiele dotkliwszy.
Ponadto wbiło mnie w krzesło, gdy uświadomiłam sobie, że to co się działo w Argentynie , a o czym nie miałam pojęcia, działo się za mojego świadomego życia - jeszcze w latach 80, tak samo w Hiszpanii, jakoś nie zdawałam sobie sprawy, że Franco zakończył żywot w latach 70 i dopiero wtedy Hiszpania zaczęła się stawać normalnym państwem.
Co jeszcze - najobrzydliwsze jest to, że mimo uznania gwałtów wojennych za zbrodnię wojenną i jedną z form ludobójstwa , sprawcy postawieni przed trybunałami międzynarodowymi praktycznie pozostają - jeżeli idzie o ten zarzut - bezkarni. Gwałty nadal uchodzą wszystkim na sucho , dotknięte nimi kobiety są pomijane w procesach, lekceważone, wyśmiewane, poniżane i odrzucane przez własne środowiska . A 90% rządzących to cyniczne ścierwa , którym nie zależy ani na połowie obywateli, jaką stanowią kobiety, ani na sprawiedliwości, tylko na władzy i pieniądzach. Jedyną radą wydaje się zwiększenie udziału kobiet w rządach i w wojskowości , bo jedyne wyroki skazujące za gwałty zapadały , gdy w składach sędziowskich były kobiety. Tak samo stwierdza się , że armie, w których służą kobiety, w razie konfliktów zbrojnych nie są tak skłonne do przemocy seksualnej jak armie czysto męskie, autorka podaje, że np. w konflikcie izraelsko-palestyńskim gwałtów praktycznie nie ma, ale 1/3 armii Izraela stanowią kobiety i każdy obywatel przechodzi przez służbę wojskową.

Podsumowując - lektura dla kogoś, kto nigdy się tematem nie interesował , zdecydowanie ciężka , chociaż czyta się świetnie , bo dobrze napisane (aczkolwiek korekta chyba poszła spać kilka razy w trakcie roboty, jako że znalazłam kilka/naście błędów wynikających zdecydowanie z niechlujstwa). I może to kontrowersyjny pomysł, ale ja bym chociaż fragmenty tej książki wrzuciła do lektur obowiązkowych w ostatniej klasie szkół średnich . Jeżeli nie będzie się o tym mówić, jeżeli nie będzie się uświadamiać ludziom, co się dzieje, jeżeli nie będzie się wywierać nacisków na systemy prawne i państwowe, żadna kobieta czy dziewczynka nigdzie nigdy nie będzie w pełni bezpieczna . Nawet ONZ ma to gdzieś . Nota bene jest też wspomniana rola Trumpa w ograniczaniu funkcjonowania organizacji i sądów zajmujących się gwałtami wojennymi , bo książka została napisana w 2019. A z naszego podwórka - z 6 stron bibliografii tylko dwie pozycje zostały przetłumaczone i wydane po polsku , u nas tematu po prostu nie ma. Kto pamięta, kto mówi czy pisze o masowych zbiorowych gwałtach na wszystkim co się ruszało , dokonywanych przez wkraczającą w 1944 na tereny Polski armię czerwoną, i epidemii chorób wenerycznych, która potem nastąpiła ? Część tych kobiet z pewnością jeszcze żyje. Ale tematu nie ma.
Podsumowując po raz drugi - powracam do punktu pierwszego , bo nic innego nie da się tu powiedzieć.

Tamara 

Wysłany: Pią 13 Maj, 2022 15:32   

Zaczęłam "Pańszczyznę" - oj nieprawilna to lektura, nieprawilna :angeldevil:

BeeMeR 

Wysłany: Sob 14 Maj, 2022 21:04   

Czytam sobie dalej Dzienniki Gwiazdowe, ogromnie mi się podobają Lemizmy :serce:
Czy jak się nazywa Lemowe słowotwórstwo i przeróbki nazwisk różnych osobistości, które porozsyłał na cztery... hmmm... czasy, głównie do Grecji ale nie tylko ;)

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Nie 15 Maj, 2022 07:59   

Ktora opowiesc teraz? :mrgreen:

BeeMeR 

Wysłany: Nie 15 Maj, 2022 09:55   

Właśnie skończyłam to z chronocyklami, nie wiem co będzie następne :mrgreen:

Odpowiedz do tematu