PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Aragonte
Sro 05 Wrz, 2018 18:06
SOLL - "Saga o Ludziach Lodu" Margit Sandemo
Autor Wiadomość
Aragonte 

Wysłany: Pią 08 Lut, 2019 16:28   

Stary wpis o SOLL na blogu Ninedin :wink:
http://ninedin.blox.pl/20...ckie-i-zle.html
W skrócie: "wiedziałam, że to straszny kicz, ale i tak (w swoim czasie) nie mogłam się oderwać" :lol:
Ostatnio zmieniony przez Aragonte Sob 09 Lut, 2019 13:39, w całości zmieniany 1 raz  

Anaru 

Wysłany: Sob 09 Lut, 2019 11:20   

Też wiedziałam, ale przeczytałam chyba trzy serie :mrgreen:

Oo :shock:
Sandemo okraszała swoje powieści sporymi dawkami szczegółowo opisywanego seksu - ponoć brak scen erotycznych w dalszych tomach powieści wynikał wyłącznie z faktu, że usuwali je tłumacze, bo polski czytelnik (czytaj: polska czytelniczka) sobie ich nie życzył...
A to chamstwo :lol:

Aragonte 

Wysłany: Sob 09 Lut, 2019 13:40   

Ja miałam wrażenie, że zaczęli ją cenzurowac redaktorzy, niekoniecznie polscy tłumacze :wink: Tzn. gdzieś to czytałam chyba.

annmichelle 

Wysłany: Sob 09 Lut, 2019 13:44   

Tak, pisała o tym w ostatnim tomie sagi, że redakcja wycinała jej całe strony opisów erotycznych - tak od połowy sagi, bo wcześniej sama miała problemy z wymyślaniem tych opisów, bo się wstydziła :ops1: :mrgreen: , a w późniejszych tomach "szła na całość" :lol:

Aragonte 

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020 16:16   

Żeby mózg mi odpoczął i się odstresował w ciężkich czasach koronawirusowej zarazy, wyciągnęłam SOLL z półki. Nie całość - tzn. najpierw całość, żeby mieć łatwiejszy dostęp do całości, bo czymś to zatarasowałam na regale, ale kiedy przestałam już kichać od kurzu, to wydłubywałam pojedyncze tomy, niekoniecznie po kolei, po prostu te, na które miałam ochotę. Czytam teraz je na łazienkowym tronie i całkiem dobrze się bawię :mrgreen:
Ciekawy był pomysł ze skrzyżowaniem dwóch bóstw, Tyra i Nerthus, w tomie "Przewoźnik".
Lubiłam te bardziej upiorne historie :mrgreen:

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 11:01   

Aktualną lekturą - eee - toaletową jest "Córka hycla". Jest wątek kryminalny, mały dreszczyk niesamowitości, czyta się całkiem nieźle :mrgreen:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 11:03   

Ja probowalam z SOLL, nie polubilam. W ogole mnie do tego nie ciagnie. Jedynie tytul serii mi sie podoba. ;)

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 11:04   

Wiem, pisałaś :-)
Ja z kolei nie przebrnęłabym przez liczne amerykańskie serie o nastolatkach czy Zmierzch (tytuł też ma ładny, ale cóż, zmogłam jeden rozdział i finito). Każdy ma swoje GP :mrgreen:

annmichelle 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 13:28   

Aragonte, ja robiłam powtórkę prawie 2 lata temu. :wink: Dzieliłam się zresztą w tym wątku wrażeniami.
Miłej zabawy. :-P

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 13:33   

Pamiętam :-D Ja robię powtórkę mniej uporządkowaną, bo skaczę po tomach, nie mam ambicji przeczytania wszystkiego. Jeśli coś mnie znudzi, to porzucę. Widać zresztą, że niektóre tomy to "zapychacze". Z kolei inne nadspodziewanie przyjemnie się czyta, mózg odpoczywa, pełny relaks :wink: No i faktycznie brawa dla Margit, że jak już ktoś złapie konwencję, to ma potem pokusę czytania dalszych tomiszczy - urok serialu :wink:
A miałaś jakiś swój ulubiony tom?

annmichelle 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 13:38   

Aragonte napisał/a:

A miałaś jakiś swój ulubiony tom?

Chyba pierwszy - "Zauroczenie". :-) Od niego się wszystko zaczęło, podobała mi się ta trudna, nieoczywista na początku miłość, ale i klimat zarazy, opuszczonych miast, palenia na stosach, zaopiekowania się dziećmi przez Silje. Zresztą bohaterka od razu mi się spodobała. :-)
Co do innych tomów to odkryłam, że zupełnie inne podobały mi się jak miałam 15-17 lat, a inne gdy robiłam powtórkę dwa lata temu. :-P

A Ty - masz ulubiony?

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 13:42   

annmichelle napisał/a:
A Ty - masz ulubiony?

Miałam "Grzech śmiertelny", ale teraz muszę się zapoznać z większą liczbą, żeby mieć skalę porównawczą. Ja też jestem teraz dużo starsza, więc odbiór mi się zmienił :-P
Początkowe tomy lubiłam, a jakże.
A, "Samotnego" bardzo też lubiłam - moje licealne emo świetnie się w nim odnalazło :twisted:

Cofnęłam się do wcześniejszych stron wątku i kolejny raz obśmiałam te nowe okładki sagi :rotfl:

annmichelle 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 13:48   

No, to drugie wydanie miało cudne :-P okładki.

W moim podsumowaniu serii (post z października 2018) wymieniłam w sumie tomy, które przy pierwszym czytaniu mi się bardzo podobały, ale okazało się, że u mnie zupełnie nie przetrwały próby czasu i wymieniłam też te, które spodobały mi się bardziej przy drugim czytaniu niż przy pierwszym. :-)

Pamiętam, że Sandemo chciała na początku napisać serię na chyba 7-8 tomów i to Tarjei miał być wybrańcem, a po sukcesie pierwszych tomów zdecydowała się pociągnąć serię dalej.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 13:52   

Ciekawe, jak ja bym je teraz odebrała. Czytałam dla zlasowania mózgu w trakcie nauki do egzaminów. Ale przeczytałam może z 10. Nie bardzo pamiętam.

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 13:56   

Okładki drugiego byłty komiczne i absurdalne, ale trzeciego to chyba w dużym stopniu "inspiracja" tym pierwotnym, ale fatalnie wykonana. Tak czy siak pośmiać się można :lol:
annmichelle napisał/a:
Pamiętam, że Sandemo chciała na początku napisać serię na chyba 7-8 tomów i to Tarjei miał być wybrańcem, a po sukcesie pierwszych tomów zdecydowała się pociągnąć serię dalej.

A dalszych losów Tarjei byłabym ciekawa, prawdę mówiąc - za szybko zginął :mysle:
Ciekawe, czy na forum SOLL pisano fanfiki - może i tak :wink:

Admete, nie sięgaj :mrgreen: tzn. może jakiś pojedynczy tom z wątkiem kryminalno-fantastycznym byś zdzierżyła, ale musiałabym starannie to wybrać. Ale zasadniczo - nienienie, nie rusz, apage :wink:

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 14:17   

Zapewne apage ;)

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 17:16   

Annmichelle, może cię zainteresuje wpis blogowy o SOLL:
http://demoniczne-ksiazki...jak-saga-o.html

A tu wpis (kogoś innego) o okładkach :twisted:
http://blogmalarki.blogsp...ziach-lodu.html

O, a tu ktoś tworzy (lub tworzył) własne grafiki do SOLL (chyba ciut komiksowe, ale to i tak dużo lepsze od tych odczapistych okładek z drugiego wydania), a poza tym fanarty potterowskie:
http://sagaoludziachlodu-rysunki.blogspot.com/
O, Targenor mi się nawet podoba:
https://1.bp.blogspot.com/-egANIoKjxNU/XX0ZNb8GpCI/AAAAAAAAIsk/OBVd7X9zVRw-bli6yTlhrYKmYrYClY9eQCLcBGAsYHQ/s640/targenor.jpg

annmichelle 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 17:52   

Dzięki za linki. :-)

Pierwszy - autorka bloga wystawiła Sandemo prawdziwą laurkę. Widać, że pisała to młoda osoba, więc trochę trzeba na ten tekst patrzeć z perspektywy dwudziestoparolatki (jeśli nie młodszej). Cóś, każdy może mieć własną opinię, w sumie lepiej, że te książki ją ukształtowały niż jakieś głupawe horrory albo Zmierzchy czy Greye. :cool: I też miała odrzut od okładek drugiego wydania. :mrgreen:

Drugi link - wpisuje się w naszą forumową dyskusję o okładkach w 2018 roku.

Trzeci - nie moja bajka, niestety, ale doceniam trud i warsztat. :-)

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 17:59   

Mnie to uwielbienie lekko bawi, ale uznaję to za całkiem sympatyczne :-)

annmichelle 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 18:07   

Też tak uważam. :wink:

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 18:38   

Ha, a jaka burza była pod tą recenzją, której autorka zjechała SOLL jako najgorszą szmirę :mrgreen:
http://libro.iblogger.org...ment-page-1?i=1

Dla mnie ciekawy był kawałek tego komentarza, bo odnosi się do języka (i norweskiego, i szwedzkiego w sumie - dziewczyna mieszka w Norwegii i zna realia);
"Czytałam polski przekład, wiedziałam z góry jak musiało to brzmieć po norwesku i nie zaskoczyło mnie ubogie słownictwo oraz proste konstrukcje. Przypuszczam, że po norwesku czy szwedzku brzmi to jeszcze gorzej. Te języki są po prostu dość ubogie w słowa mające wyrażać emocje. Mają mało określeń na różne stany ducha, uczucia czy nawet krajobraz. Geografia, izolacja, klimat po prostu tak ten język ukształtowały. Nie ma co się oszukiwać- finezyjny nie jest i nigdy nie będzie.
Żyjąc tutaj i operując językiem norweskim, czuję jakby mi połowę mojej osobowości ktoś uciął."

Nie mam pojęcia, jakie możliwości daje norweski, więc wierzę na słowo.
Annmichelle, a jak jest z niemieckim i jego możliwościami do oddawania uczuć?

annmichelle 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 19:10   

Aragonte napisał/a:

Annmichelle, a jak jest z niemieckim i jego możliwościami do oddawania uczuć?

Wbrew stereotypom :wink: niemiecki jest bogaty jeśli chodzi o słownictwo w wyrażaniu emocji.
Istnieją słowa, których nie ma w języku polskim lub po niemiecku lepiej oddają odczucia.
Mam kilka określeń, którym po niemiecku wystarczy jedno słowo i wiadomo o co chodzi, natomiast jak chcę to samo wyrazić po polsku to potrzebuję "wersję opisową", żeby dokładnie to samo wyrazić. :-P
Polski jest pewnie bogatszy jeśli chodzi o wszelkie zdrobnienia (mysz, myszka, myszeczka, myszunia i kilka innych neologizmów :wink: ).
A niemiecki zaskoczył mnie na plus, że tu gdzie mieszkam wcale nie brzmi twardo (jak w "Czterech pancernych i psie" :mrgreen: ) i akcentuje się go przyjemnie dla ucha - jak ktoś mówi twardo z akcentem na przedostatnią sylabę to wiem od razu, że Polak. :-P
Może nie jest tak przyjemny dla ucha jak np. włoski, ale uwierzcie mi - polski dla obcokrajowców również nie brzmi uroczo. :wink:
Już gdzieś kiedyś wspominałam, że będąc w liceum nie rozumiałam fenomenu Goethego i wyczytałam wtedy, że jego poezja jest najlepsza na świecie (wiem, subiektywne odczucia naukowców). Zrozumiałam to dopiero gdy zaczęłam go czytać (i rozumieć :-P ) w oryginale.

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 19:20   

annmichelle napisał/a:
A niemiecki zaskoczył mnie na plus, że tu gdzie mieszkam wcale nie brzmi twardo (jak w "Czterech pancernych i psie" :mrgreen: ) i akcentuje się go przyjemnie dla ucha - jak ktoś mówi twardo z akcentem na przedostatnią sylabę to wiem od razu, że Polak.

Pamiętam, że niemiecki w wykonaniu mojej germanistki z I LO brzmiał właśnie tak miękko i przyjaźnie, niestety uczyła nas tylko jeden rok, a potem było kiepsko z nauczycielami i języka de facto nie znam :-|

Polski wcale nie wydaje mi się uroczy :-P
Spytałam o niemiecki, bo zaczęłam gdybać, że może w nim jest podobnie jak w norweskim (jeśli faktycznie jest, bo to przecież tylko informacja z sieci).

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 19:28   

Łoessuuuu jaki kałszkwał na tym blogu!!! Nie podoba się = czyli się nie znasz. :rotfl:
Dawno mnie tak nic nie ubawiło jak te idiotyzmy, które ludzie autorce wypisywali w szale świętego oburzenia. :lol:

Aragonte 

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2020 19:32   

A, to częsta linia obrony :-P

Odpowiedz do tematu