PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia naturalna w wydaniu forumowym ;)
Autor Wiadomość
BeeMeR Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 33553
Skąd: z Krakowa :)
Wysłany: Nie 09 Lip, 2017 09:15   

Aragonte napisał/a:
I kości się nie zdezaktualizowały, ale ich interpretacja mogła :mrgreen:
Toż wiem, trochę o tym czytałam/oglądałam, ale jak w przypadku uprzednio czytanych "zaginionych cywilizacji" sprzed lat bodaj 60-ciu chętnie poznam dawniejsze teorie, ciekawostki itp. :mrgreen:
_________________

 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Nie 09 Lip, 2017 10:40   

BeeMeR napisał/a:
Aragonte napisał/a:
I kości się nie zdezaktualizowały, ale ich interpretacja mogła :mrgreen:
Toż wiem, trochę o tym czytałam/oglądałam, ale jak w przypadku uprzednio czytanych "zaginionych cywilizacji" sprzed lat bodaj 60-ciu chętnie poznam dawniejsze teorie, ciekawostki itp. :mrgreen:

A, to czytaj i daj znac, jak się czytało :mrgreen:
_________________
...
 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017 21:52   

Tamara napisał/a:
Aragonte - fauna ediakariańska i dla mnie była kompletnym zaskoczeniem, nie miałam pojęcia, że w prekambrze życie istniało 10 mln lat :paddotylu: , jakoś tak się utarło w poprzednich latach, że życie się zaczęło do od aminokwasowej zupy, która bulgotała i bulgotała przez miliony lat, i dopiero w kambrze nagle coś z niej się uformowało, a tu guzik :lol:

Że jakieś tam życie (prymitywne, jednokomórkowe) sobie wcześniej istniało, to wiedziałam, ale ediakarańskie wendobionty (chyba z takim określeniem się spotkałam) były wielokomórkowe i zupełnie odmienne od tego, co pojawiło się później w kambrze (i co wendobionty pożarło).

No i znowu się zastanawiam, czy zakładac wątek quasi-paleontologiczny czy też ogółem "naukawy", ale pojęcia nie mam, gdzie by pasował, bo chciałabym tam np. filmiki z YT podrzucac :mysle: Nawet mam już cały pliczek z różnymi linkami :wink:
_________________
...
 
 
Szafran Dołączyła: 12 Lut 2015
Posty: 5646
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017 22:14   

Zakładaj. Nic nie rozumiem, ale to ciekawe:D
_________________
*****************************
https://hunterwaalii.com

https://www.instagram.com/morgasia/
 
 
ita Dołączyła: 28 Gru 2016
Posty: 4498
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017 22:22   

Szafran napisał/a:
Zakładaj. Nic nie rozumiem, ale to ciekawe:D


To tak jak ja. Jak będą filmy, to może jest jakaś szansa dla mnie :mrgreen:
_________________

 
 
Agn 
księgarniany wymiataczDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 36650
Skąd: spod łóżka
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017 22:23   

Załóż naukowy, będziecie tam mogły szerzej o wszystkim gadać, porównywać, zjeżdżać na inne okresy w dziejach Ziemi itd.
I myślę, że tutaj, zakładając z góry, że to nie tylko książki, ale i filmy, artykuły w necie / gazetach etc. Myślę, że nikomu ten wątek nie będzie wadził. :)
_________________
Get me out into the night-time
Four walls won't hold me tonight
If this town is just an apple
Then let me take a bite

MJ
----------------------------------------
Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.
 
 
BeeMeR Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 33553
Skąd: z Krakowa :)
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017 22:36   

Temat jak najbardziej załóż :mrgreen:

Tamara napisał/a:
Wendt to już naukowa prehistoria :wink: wszystko się od tego czasu zmieniło , ale czyta się fajnie - jako ciekawostkę .

Czyta się cudnie, jestem absolutną fanką teorii, jak to skamieliny powstały wskutek siły plastycznej-oddziaływania słońca i gwiazd :excited: ot, takie osobliwości ;)
Teoria że małże i inne stworzenia morskie znajdowane w górach zostały przyniesione z morza w czasie potopu biblijnego też jest ciekawa, ale nie działa mi na wyobraźnię aż tak ;)

Teraz czytam jak to czaszki mamutów i innych słoniopodobnych stworzeń prehistorycznych były podstawą legend o cyklopach-gigantach ze względu na dziurę okołonosowąwyglądającąjak zlepione oczy
https://www.google.pl/img...iact=mrc&uact=8

nosorożce i narwale o jednorożcach itd.

Ergo: zachwyconam :banan_Bablu:
_________________

 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017 22:56   

Już założyłam, teraz tylko muszę jeszcze przerzucic ostatnie dwa posty :-P I wyedytowac minimalnie to i owo, żeby nie było zgrzytów. A potem wrzucę jakieś linki, a nuż kogoś zainteresują. Niektóre są naprawdę ciekawe.
_________________
...
 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017 23:41   

Okidoki, na dobry początek coś lekkiego (zresztą nie sądzę, żebym coś ciężkiego tu wrzucała), czyli artykuł z "Focusa" między innymi o pierwszych bardziej skomplikowanych organizmach (palnęłam wcześniej o wielokomórkowości, ale w sumie to nie mam co do tego pewności, bo czytałam sprzeczne teorie), jeszcze prekambryjskich, które odkryto stosunkowo późno.
http://www.focus.pl/przyr...y-4246?strona=1

Fragment na zachętę, trzeba się solidnie cofnąc w czasie, bo do prekambru (konkretnie do ediakaru), o jakieś 635-542 mln lat wstecz :wink:
Chodzi tu o przedział czasu zwany prekambrem, czyli to, co działo się na Ziemi od jej powstania ok. 4,5 mld lat temu do masowego pojawienia się pierwszych zwierząt w kambrze 543 mln lat temu. Znaleziska prekambryjskie były znane już w XIX wieku, ale wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jakie są wiekowe. Bomba wybuchła w 1947 r., gdy geolog Reginald C. Sprigg odkrył w australijskich piaskowcach z Ediacara skamieniałości dziwacznych stworzeń i stwierdził, że musiały one żyć na Ziemi przed okresem kambryjskim. Uczeni zaczęli analizować te znaleziska i odtwarzać wygląd pradawnych organizmów.

Jednak ówczesne podejście miało jedną poważną wadę. Otóż paleontolodzy założyli, że tzw. fauna z Ediacara to odlegli przodkowie współcześnie żyjących zwierząt. Prekambryjskie znaleziska wydawały im się podobne do pierścienic, meduz czy koralowców, więc rekonstruowali je na wzór i podobieństwo tych stworzeń. Wiele szczegółów się nie zgadzało, ale nikt się tym specjalnie nie przejmował.

A przynajmniej nikt poza prof. Seilacherem. W latach 90. XX wieku uczony stwierdził, że fauna z Ediacara wcale nie była fauną. Dziwaczne stworzenia nie miały nic wspólnego ze współczesnymi zwierzętami i roślinami. Wystarczyło odwrócić ich szczątki o 180 stopni – a więc spojrzeć na skamieniałości „do góry nogami” – by przekonać się, że to, co wydawało się np. robakiem z okrągłą głową, było unoszącym się w wodzie „drzewkiem” przyczepionym do dna przyssawką. To, co wyglądało na pływającą meduzę, było leżącym na dnie morza „materacykiem”. Budowa tych stworzeń była bardzo prosta – prawdopodobnie nie były nawet wielokomórkowe, lecz tworzyły tzw. syncytia, czyli twory będące jedną wielką komórką zawierającą liczne jądra (w podobny sposób zbudowane są dziś włókna mięśni poprzecznie prążkowanych).
[...]
Organizmy z Ediacara, zwane też wendobiontami, wymarły bezpotomnie – twierdzi prof. Seilacher. Prawdopodobnie zostały pożarte przez sprawniejsze od nich, agresywne zwierzęta, które pojawiły się w okresie kambru. Spokojnie żyjące wendobionty nie umiały się poruszać ani zakopywać w piasku. Świadczy o tym niemal całkowity brak śladów ich aktywności. Z okresu prekambru zachowały się jedynie odlewy ich ciał, utrwalone w piaskowcach, które powstały na dnie prawdawnych mórz.


I jeszcze jeden tekst, gdzie jest trochę o ediakarańskich stworach:
http://facet.interia.pl/o...ycie,nId,451249

Ediacara Hills - najstarsze zwierzęta wielokomórkowe
Lokalizacja: terytorium południowej Australii, ok. 650 km na północ od Adelajdy
Utrwalony okres: ediakar (ostatnia faza proterozoiku), 565-543 mln lat temu
Typ skał: kwarcyt i piaskowiec
W 1946 r, podczas badań w łańcuchu niskich wzgórz Ediacara Hills na północ od Adelajdy australijski geolog Reginald C. Sprigg, zamiast poszukiwanych złóż srebra odkrył coś, dzięki czemu wyraz "ediakar" wszedł praktycznie do wszystkich podręczników paleontologii i biologii ewolucyjnej.
W skałach, które tam powstały jeszcze przed rozpoczęciem paleozoiku (ediakar datuje się na okres przed 635-542 mln lat), odkrył ogromne ilości skamieniałości miękkich części stworzeń, których po dziś dzień nauce nie udało się w pełni rozpoznać.
Sensacja z Ediacara Hills
Sam Sprigg wiek skał i skamieniałości określił błędnie - umieścił je w późniejszym kambrze. Tej pomyłki nie powinniśmy mu jednak mieć za złe - w jego czasach nikt z paleontologów nie spodziewał się, że w czasach przed kambrem mogłyby żyć tak złożone wielokomórkowe organizmy, jakie znaleziono właśnie na terenie Ediacara Hills. Tak zwaną faunę ediakarańską, znaną wcześniej pod nazwą fauny wendu, znajdowano później jeszcze w 25 kolejnych miejscach na świecie (np. w Mistaken Point na Nowej Fundlandii).
Wiele spośród tych stworzeń wygląda niezwykle osobliwie (np. r. Dickinsonia czy Kimberella) i naukowcom trudno jest stwierdzić, czy mamy do czynienia z przedstawicielami znanych dziś grup (typów) czy raczej reprezentantami oddzielnych, całkowicie wymarłych już linii. Badacze w jednym są jednak zgodni - w odróżnieniu od fauny kambryjskiej, która miała nadejść kilka milionów lat później, ta ediakarańska była jeszcze stosunkowo uboga nie tylko jeśli chodzi o ilość gatunków, ale zwłaszcza strategii życiowych.


Co do tych strategii życiowych - może streszczę później, co pisał o tym Marcin Ryszkiewicz, ale to już nie w tej chwili :)

I jeszcze ze dwa linki do YT, żeby pokazac te stwory :wink:
Ten pierwszy jest króciutki, to niespełna minuta - The Evolution of Life part 1 : Ediacaran:
https://www.youtube.com/watch?v=1lfOTF4MjaU

(Precambrian|Ediacaran) Life Before the Cambrian Explosion 600 million years ago:
https://www.youtube.com/watch?v=tHyNoX0WbUk

Tu można zobaczyc sobie skamieniłości z tego okresu:
https://www.youtube.com/watch?v=RZcvbxlf9yk

I jeszcze jeden filmik (na szczęście z napisami), jest tu mały wykład o zagładzie wendobiontów (mam wrażenie, dopiero na niego wpadłam i sama nie zdążyłam obejrzec):
https://www.youtube.com/watch?v=IsnhSkpDW94

No dobra, może na początek wystarczy :-P
_________________
...
 
 
Tamara 
nikt nie jest doskonały...Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 13192
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 09:32   

Aragonte , dzięki :cmok: :kwiatek: wątek jak najbardziej słuszny i świetne filmiki , aż trudno uwierzyć, że takie cosie kiedyś po Ziemi łaziły :lol: :mrgreen:
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie :mrgreen:
 
 
BeeMeR Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 33553
Skąd: z Krakowa :)
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 09:38   

Poczytałam, pooglądałam - chętna jestem na więcej :kwiatek:
_________________

 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 09:47   

Tamara napisał/a:
Aragonte , dzięki :cmok: :kwiatek: wątek jak najbardziej słuszny i świetne filmiki , aż trudno uwierzyć, że takie cosie kiedyś po Ziemi łaziły :lol: :mrgreen:

No, gwoli ścisłości to nie łaziły - one były raczej mało mobilne :wink: Dobrze, że w jednym z filmików odciski wendobiontów są pokazane obok monet, to daje mniej więcej pogląd na temat wielkości tych stworów.
_________________
...
 
 
Szafran Dołączyła: 12 Lut 2015
Posty: 5646
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 12:02   

Bardzo to ciekawe. Jakoś się nigdy nie cofałam tak wcześnie, bardziej mnie era smoków (dinozaurów;)) ciągnęła :) .
_________________
*****************************
https://hunterwaalii.com

https://www.instagram.com/morgasia/
 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 12:07   

Chyba wrzucę to tutaj (powiedzmy, że wulkany do historii naturalnej też się łapią).
http://www.twojapogoda.pl...czeka-kataklizm
Kurczę, serio obawiam się, że może dojść do katastrofy :( I dotyczyłoby to nie tylko Włoch, ale całej Europy i pewnie zmian klimatycznych na ładne kilka lat :-| Pamiętam, jak było z erupcją tego islandzkiego wulkanu (o ciężkiej do wymówienia nazwie) w 2010 roku - wpłynął na pogodę, zbiory owoców, a przecież skutki nie były tak dramatyczne. Tutaj może być dużo, dużo gorzej :-|
_________________
...
 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 12:09   

Szafran napisał/a:
Bardzo to ciekawe. Jakoś się nigdy nie cofałam tak wcześnie, bardziej mnie era smoków (dinozaurów;)) ciągnęła :) .

Mnie w sumie też (zaczęło się od czytania komiksu w "Relaxie" :wink: ), ale inne ery też są ciekawe.
_________________
...
 
 
BeeMeR Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 33553
Skąd: z Krakowa :)
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 13:21   

Mnie tez fascynowała era dinozaurów, ale Sylur i Dewon tj. wyłażenie życia z wody na ląd też mnie zawsze frapowało.

Aragonte napisał/a:
Kurczę, serio obawiam się, że może dojść do katastrofy :( I dotyczyłoby to nie tylko Włoch, ale całej Europy i pewnie zmian klimatycznych na ładne kilka lat :-| Pamiętam, jak było z erupcją tego islandzkiego wulkanu (o ciężkiej do wymówienia nazwie) w 2010 roku - wpłynął na pogodę, zbiory owoców, a przecież skutki nie były tak dramatyczne. Tutaj może być dużo, dużo gorzej :-|
Nie tylko tam - każdy drzemiący wulkan i superwulkan jest groźny, np.
http://pogoda.wp.pl/gid,1...197dd&_ticrsn=5
_________________

 
 
Szafran Dołączyła: 12 Lut 2015
Posty: 5646
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 13:42   

To tak dla przypomnienia, druga co do potęgi erupcja wulkanu w XX w. - wybrałam akurat tę, bo miała miejsce za naszego życia.

https://www.crazynauka.pl...il-cala-ziemie/
_________________
*****************************
https://hunterwaalii.com

https://www.instagram.com/morgasia/
 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 15:46   

BeeMeR napisał/a:
Mnie tez fascynowała era dinozaurów, ale Sylur i Dewon tj. wyłażenie życia z wody na ląd też mnie zawsze frapowało.

To w tym temacie podlinkuję raz jeszcze budzący moją stałą wesołość artykuł :mrgreen: Tj. jego tytuł mnie bawi :mrgreen:
Z morza wyszliśmy pod Kielcami
I o tetrapodzie jako takim:
http://www.tetrapod.net.pl/

BTW mignął mi już w necie link nawiązujący do odkrycia w kamieniołowie w Zachełmiu:
http://www.podtetrapodem.pl/
"Pokoje gościnne pod tetrapodem" :lol:

BeeMeR napisał/a:
Nie tylko tam - każdy drzemiący wulkan i superwulkan jest groźny, np.
http://pogoda.wp.pl/gid,1...197dd&_ticrsn=5

Wiem, że nie tylko tam, ale akurat dzisiaj trafiłam na artykuł o tym superwulkanie. No i do Włoch mamy blisko, więc wizja tej katastrofy mnie mocniej przeraziła.
_________________
...
 
 
BeeMeR Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 33553
Skąd: z Krakowa :)
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 16:31   

Aragonte napisał/a:
do Włoch mamy blisko, więc wizja tej katastrofy mnie mocniej przeraziła.
Jak wybuchnie taki naprawdę superwulkan to nie będzie miało znaczenia gdzie ;) acz fakt, przy włoskim mamy najmniej szans...

Jeszcze w tym temacie:
https://www.tygodnikprzeg...zabil-ludzkosc/
_________________

 
 
Tamara 
nikt nie jest doskonały...Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 13192
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 17:41   

Aragonte napisał/a:
Pamiętam, jak było z erupcją tego islandzkiego wulkanu (o ciężkiej do wymówienia nazwie) w 2010 roku - wpłynął na pogodę, zbiory owoców, a przecież skutki nie były tak dramatyczne.

No jak nie , a zamach w Smoleńsku to co ????? to przez ten wulkan jak nic , przecież taka mgła nie robi się sama :no_why:

Tak serio - mnie z lekka cierpnie skóra jak o tych superwulkanach czytam , akurat jesteśmy na tyle daleko , że w nas nie rąbnie, ale dotkliwie odczujemy skutki :( :? życie na planecie Ziemia jest zdecydowanie przereklamowane :?
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie :mrgreen:
 
 
Aragonte 


Dołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 29372
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 20:22   

Mnie skóra zaczęła cierpnąć, jak poczytałam sobie o skutkach uwalniania do atmosfery bąbli metanu z wiecznej zmarzliny :?
_________________
...
 
 
Deanariell 
nie z tego świata /JensenatedDołączyła: 22 Sty 2007
Posty: 8289
Skąd: Lorien forever
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 21:16   

Tamara napisał/a:
przecież taka mgła nie robi się sama

No, chyba że w Rosji. :-P Oni tam wszystko potrafią. :wink:
_________________
"Carry on my wayward son,
For there'll be peace when you are done
Lay your weary head to rest
Now don't you cry no more..."

["...Lost in the wilderness, so far from home..."]
Acklesism is my religion ;) Welcome to Winchesterland
 
 
Tamara 
nikt nie jest doskonały...Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 13192
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Sro 12 Lip, 2017 23:06   

Aragonte napisał/a:
Mnie skóra zaczęła cierpnąć, jak poczytałam sobie o skutkach uwalniania do atmosfery bąbli metanu z wiecznej zmarzliny :?

:cheers: :boisie2: :chowa sie: :boisie:
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie :mrgreen:
 
 
BeeMeR Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 33553
Skąd: z Krakowa :)
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017 19:26   

Kontynuuje Wendta - zakończyłam już księgę (jedną z 6) zawierającą najstarsze a zarazem najbardziej absurdalne teorie, których dotychczas nie znałam, np.:
- że to napór wód z potopu z wewnętrznego oceanu który w trakcie potopu wylał się na zewnątrz kuli ziemskiej sfałdował tą ziemię tudzież powciskał stworzenia na skamieliny tu i ówdzie
- że w czasie potopu ziemia tak namokła, że zrobiła się płynna i wtedy wniknęły w nią stworzenia tworzące potem skamieliny
- że kamienie rodzą kamienie i to w bólach :lol:
- że jednorożec złożony z kości mamuta wyglądał tak :lol:


/tu ten i inne obrazki jednorożców /
https://sosreb.wordpress.com/2013/02/12/dama-i-jednorozec/

Tak więc póki co czytało mi się znakomicie, obecnie jestem o krok od teorii ewolucji, nudzić o tym więcej nie będę, bo coraz więcej jest w przedstawianych teoriach i naukach sensu ;)

edit:
Bardzo ciekawe były też fałszywe skamieliny Beringera - uśmiechnięte jaszczurki, kopulujące żaby, gwiazdy,pająki łapiące muchy itp. :lol:
http://geoexplorer.blog.p...osci-beringera/
http://historyofgeology.f...ing-stones.html
_________________

 
 
Trzykrotka Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 14505
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 03 Sie, 2017 23:13   

Byłam dziś w bonito po odbiór ksiązki i na półce wypatrzyłam kolejną historię człowieka: Sapiens. Od zwierząt do bogów. Ale na razie ostrożnie z kupowianiem, polałabym najpierw spróbować. Choć tego autora czytałam tę pozycję http://bonito.pl/k-90352401-od-zwierzat-do-bogow i bardzo to było świeże. Nie az tak dobre i odkrywcze jak to, o czym pisze pan Ryszkiewicz, ale jednak... Nie zapomnę zestawienia dnia kobiety prehistorycznej ze współczesną :nudelkula1_zolta: :nudelkula1_zolta: :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Na stronach naszego forum stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowaniu forum do preferencji użytkownika.
Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym jest możliwe po właściwym skonfigurowaniu ustawień używanej przeglądarki internetowej.
Zablokowanie możliwości zapisywania plików cookies może znacznie utrudnić używanie forum lub powodować błędne działanie niektórych stron.
Brak blokady na zapisywanie plików cookies jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie i używanie przez stronę naszego forum.