PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
To czytamy - mole książkowe w akcji ;) Odsłona III
Autor Wiadomość
Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pon 22 Cze, 2020 16:43   

Prawda.
Mnie te ksiazki tez nie urzekly. Usilowalam przeczytac jedna, ale mnie znudzila i odlozylam chyba po 1/3.
Nie wolno się bać.Strach zabija duszę.Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie.Stawię mu czoła. Niechaj przejdzie po mnie i przeze mnie.A kiedy przejdzie, obrócę oko swej jaźni na jego drogę.Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja.

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Pon 22 Cze, 2020 16:45   

Ufff Agn :cheers: nie jestem sama :mrgreen: :wink:

Szafran 

Wysłany: Pon 22 Cze, 2020 16:52   

Mojej koleżance z pracy też się nie podobało.

https://www.instagram.com/morgasia/

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sob 27 Cze, 2020 16:25   

Czytam teraz książkę pt. Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii. Wygląda interesująco. Poza tym przeczytałam trzy kryminały islandzkiej autorki Yrsy Sigurdardóttir. Hmmm...zbrodnie są u niej okrutne, ale samo dochodzenie do prawdy mnie interesowało. Postacie natomiast emocjonalnie są na poziomie 15 - latków - serio. Policjant i pani psycholog - jeśli Islandczycy naprawdę tacy są, to można się załamać :shock:

Szafran 

Wysłany: Wto 07 Lip, 2020 11:13   

Skończyłam pierwszą Szymiczkową - i na pewno sięgnę po kolejny tom, bo do końca bawiłam się przednio. Intryga kryminalna najmniej mnie w tym wszystkim interesowała, ale cieszyło mnie, jak bardzo jest po filmowemu rozbuchana.

Spoiler:
I zemsta, i tajemnica z przeszłości, i upadła arystokratka, i chłopka, która społecznie awansowała, cyjanek, łowcy posagów - i łowczyni łowców posagów - cudności:D:D:D

Uroczy brawurowy finał jak z powieści, których profesorowa Szczupaczyńska się naczytała - zebrać wszystkich w jednym pokoju i mowa w stylu Poirota czy Holmesa :D :D:D

Ale najkapitalniejsze są w tym wszystkim realia, ładnie odmalowany dawny Kraków i z przymrużeniem oka pokazane mieszczańskie kołtuństwo. Bohaterkę, choć pod wieloma względami okropna z niej babka (te wzmianki o mężu profesorze na UNIWERSYTECIE przy każdej okazji, hihihi), da się lubić:D Choćby za spryt i przenikliwość, dzięki którym radzi sobie z zagadką i lawiruje, by ani małżonek czy nikt z socjety nie złapał jej na żadnym uchybieniu. Z dużym rozbawieniem obserwuję też ich małżeńską relację. I cieszę się, że bohaterka taka właśnie nieidealna, wręcz pełna przywar, a nie jakieś rzutkie, młode, piękne dziewczę, które by dobrze w ekranizacji tv wypadło;). Z myśli niewypowiedzianych Szczupaczyńskiej miałam masę radości.
Rzadko czytam kryminały, współcześnie pisanych obyczajówek "kostiumowych" nie znoszę - ale to ujęcie pastiszowe, zabawa konwencją kryminału w kostiumie, bardzo mi się spodobało.
Jestem ciekawa, czy w kolejnym tomie autorzy nie wyprzytykali się z żartów i czy nadal jest tak humorystycznie:D[/quote]

Ostatnio zmieniony przez Szafran Wto 07 Lip, 2020 13:52, w całości zmieniany 2 razy  

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 07 Lip, 2020 12:43   

Wakacyjnie czytam "Dziewczyny znikąd" Amy Reed.
Się odprężam, że hej. :roll:
Ale powieść póki co jest świetna, mam nadzieję, że do końca utrzyma poziom. Bo przyznam, że bałam się, że będzie słabsza, ale wkręciłam się.
To jest powieść moim zdaniem dla młodych dorosłych (youg adult) i świetnie przedstawia seksizm, kulturę gwałtu, ale i moc, jaką potrafią mieć kobiety.
Jedna z głównych bohaterek, Grace, przeprowadza się z rodziną do nowego miasta. Dowiaduje się, że w domu, w którym teraz mieszka, wcześniej mieszkała dziewczyna, którą zbiorowo zgwałcili sportowcy ze szkoły. Miasto skazało dziewczynę na ostracyzm uznając, że kłamie, bo chłopaki są popularniejsi. Grace wraz z nowymi koleżankami (Rosiną, Meksykanką i outsiderem oraz Erin, dziewczyną w spektrum Aspergera, siłą rzeczy także niezbyt popularną) postanawia zawalczyć o zmianę w tej sprawie.
Książka jest rozbudowana i tempo wszelkich zmian i działań podjętych przez dziewczyny jest imho odpowiednie. To nie jest tak, że przyjeżdża ktoś nowy i wszyscy na hurra zaczynają się buntować - rozruch trwa, nie każdy od razu leci na łeb na szyję pomóc, a przy okazji autorka pokusiła się o ukazanie seksualności nastolatek, nie wrzucając każdej do jednego worka, robiąc z nich świętoszki albo ladacznice. To normalne dziewczyny, każda z innymi doświadczeniami i potrzebami. Z różnych grup społecznych i z różnym pochodzeniem.
Także nie uprościła facetów - są tu incele, aż głowa boli, ale są też chłopcy normalni, fajni.
Dla mnie jest super.
Nie wolno się bać.Strach zabija duszę.Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie.Stawię mu czoła. Niechaj przejdzie po mnie i przeze mnie.A kiedy przejdzie, obrócę oko swej jaźni na jego drogę.Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja.

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 07 Lip, 2020 13:29   

Szafran :kwiatek: ton jest utrzymany, a jakże. I na dodatek dochodzą realia historyczne: Młoda Polska, ferment artystyczny, a i (w końcu) rozbudowa miasta, zagarnianie przedmieść pod nowocześniejsze domy. Przezabawna jest choćby peregrynacja profesorowej z Krakowa do Podgórza, jeszcze niedawno osobnego miasta, jak ze zdumieniem można się dowiedzieć. I historia przez duże H, pomruki wojny, schyłku CK monarchii... Ja się nie mogę doczekać kolejnego tomu. Bardzo mi wybrana przez Szymiczkiwą :wink: konwencja się podoba. Niedługo opracujemy trasę spacerową po mieście szlakiem profesorowej.

Szafran 

Wysłany: Wto 07 Lip, 2020 14:17   

Ach, Młoda Polska, przednio. Uwielbiam. Tom drugi już czeka w czytniku. Chyba wszystkie trzy w papierze sprezentuję mamie na urodziny, niech też się pośmieje:D

I edytowałam poprzedniego posta, bo zobaczyłam, że ja w nim oczy mrużę przez "ó" :D
Skandal:D

Aragonte 

Wysłany: Wto 07 Lip, 2020 19:37   

Trzykrotka napisał/a:
Niedługo opracujemy trasę spacerową po mieście szlakiem profesorowej.

Już raz mały spacer śladami profesorowej Szczupaczyńskiej odbyłyśmy :wink:

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 07 Lip, 2020 22:39   

Tak :wink: Na pewno oglądałyśmy kamienicę Sub Pavone.

Szafran 

Wysłany: Wto 07 Lip, 2020 23:46   

Ja ją sobie właśnie znalazłam w sieci. Paw przepiękny:).

Odpowiedz do tematu