PLIKI COOKIES  | Szukaj  | U篡tkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nast瘼ny temat
Na rozstaju dr鏬, literatura dla m這dych duchem i sercem
Autor Wiadomo嗆
Aragonte 

Do陰czy豉: 18 Maj 2006
Wys豉ny: Pi 06 Wrz, 2019 11:38   

O romantycznych bohaterach w YA (瘸dnego nie znam :-P ):
https://matkaprzelozona.wordpress.com/2017/05/09/7-najciekawszych-bohaterow-romantycznych-w-young-adult/

Agn 
ksi璕arniany wymiatacz

Sk康: Arrakis
Wys豉ny: Pi 06 Wrz, 2019 19:35   

Heh, ja tylko kojarze ksiazki, ale za zadna sie jeszcze nie wzielam...

Agn 
ksi璕arniany wymiatacz

Wys豉ny: Pi 28 Lut, 2020 00:17   

Skonczylam wlasnie "A jesli to my" Becky Albertalli i Adama Silvery
Dwoch chlopakow spotyka sie przypadkiem na poczcie, ale... Nie wymieniaja sie numerami telefonow, a cos drgnelo.
Wszechswiat jednak nie kazal im sie spotkac, by to zmarnowac. Jeden i drugi niezaleznie usiluja jakos sie odnalezc.
Co fajne - wspieraja ich w tym rodziny i przyjaciele, dzieki czemu (oraz kilku splotom przypadkow) Ben i Arthur wreszcie sie spotykaja. Sa wakacje, po ktorych Arthur wyjedzie z Nowego Jorku, a Ben w nim zostanie. Pytanie, czy warto angazowac sie w cos, co nie potrwa dlugo.
Powiem tak - to jedna z najbardziej romantycznych ksiazek, jakie czytalam. Jest urocza, zabawna, pomyslowa i napisana bardzo przyjemnie. Podoba mi sie to szukanie siebie, a po spotkaniu - nie jest rozowo, chlopcy ledwie sie znaja, zanim randka wreszcie pojdzie jak trzeba kazdy z nich strzeli niejedno faux pas. Ale nie poddaja sie, bo uznaja, ze warto.
W tle jeszcze inne historie sie dzieja, dzieki czemu caly swiat nie ogranicza sie do tylko 2 osob. Zarowno Ben jak i Arthur maja przyjaciol, zainteresowania, szkole, staze. Generalnie fajne jest to, ze nawet osoby na drugim czy trzecim planie sa jakies, maja jakies swoje zycie, hobby, cokolwiek.
Bardzo mi sie ta ksiazka podobala. Polecam. :)

Agn 
ksi璕arniany wymiatacz

Wys豉ny: Nie 08 Mar, 2020 23:24   

"Nasz ostatni dzie" Adama Silvery
O co chodzi? Mamy jakby... alternatywn rzeczywisto嗆? Niby nasz 鈍iat, ale z dodatkami. I takim dodatkiem jest Prognoza 妃ierci - po p馧nocy ka盥ego dnia kto na 鈍iecie otrzymuje telefon od Prognozy 妃ierci z informacj, 瞠 osoba odbieraj帷a umrze w ci庵u 24 godzin. Nie wiadomo jak i gdzie i dok豉dnie kiedy - mo瞠 by za godzin, mo瞠 by zaraz po od這瞠niu s逝chawki, mo瞠 by dopiero przed nast瘼n p馧noc.
Taki telefon odbieraj Mateo i Rufus, ch這paki, kt鏎zy si nie znaj. Wiedz帷, 瞠 zostaje im tylko jeden dzie 篡cia (i to niekoniecznie ca造) - co mo積a wtedy zrobi? No c騜, mo積a podj望 pr鏏 prze篡cia ca貫go 篡cia w jeden dzie.
Na pewno plusem jest to, 瞠 Prognoza 妃ierci wygenerowa豉 autorowi od razu rzeczy, kt鏎e by z pewno軼i powsta造, gdyby co takiego istnia這. Wi璚 s strony internetowe typu Necro (brr) czy oficjalny spis os鏏, kt鏎e faktycznie taki telefon otrzyma造 (co jest dobrym pomys貫m w razie gdyby kto komu robi wstr皻ny kawa). A opr鏂z snapchata, instagrama czy fejsa jest aplikacja Ostatni Przyjaciel, na kt鏎ym Zgonersi (czyli ludzie, kt鏎zy w豉郾ie maj umrze) mog spotka si z dowoln osob, kt鏎a sp璠zi z nimi ostatnie chwile (i rejestruj si tam nie tylko Zgonersi, ale te osoby, kt鏎e po prostu chc spotka si z drugim cz這wiekiem, by nie umiera sam - aczkolwiek milo, 瞠 autor pomy郵a, 瞠 nie wszyscy ludzie s mili i mo瞠 by z tym Ostatnim Przyjacielem bardzo r騜nie).
Autor skupia si najbardziej na naszych dw鏂h bohaterach (poznaj si przez O.P. i wreszcie spotykaj), co jaki czas pokazuj帷 sceny z udzia貫m postaci, kt鏎e w jaki spos鏏 s powi您ane z t ca陰 histori (ciekawie by這 obserwowa w jaki spos鏏 te historie si przeplataj). W zwi您ku z tym idziemy z Mateo do szpitala, gdzie le篡 jego ojciec w 酥i帷zce, obserwujemy Rufusa, kt鏎y nie jest a takim mi造m ch這pakiem, wi璚 owszem - b璠zie tu wia przed policj. Ich przyjaci馧, po瞠gnania, ale tak瞠 pr鏏y prze篡cia czego, wyj軼ia z domu i nie poddania si l瘯owi. I to jest naprawd super.
Super jest te to, 瞠 autor nie polecia w naiwne rozwi您ania, kt鏎e zepsu造 by t ksi捫k (typu ojciec budz帷y si nagle ze 酥i帷zki, 瞠by zrobi scen na g鏎nym C).
Minusy? No i tu mam problem. Silvera nie za bardzo pokaza mi, jak funkcjonuje tutaj 鈍iat. Nie chodzi mi o to, 瞠 ludzie wrzucaj fotki na IG czy baluj, bo to jest dla mnie oczywiste. Widz wszystko oczyma osoby, kt鏎a jest po telefonie z Prognozy 妃ierci, odkrywam wi璚 instytucje i kluby zapewniaj帷e Zgonersom jakie ciekawe prze篡cia, wiem, 瞠 sami mog sobie pisa nagrobki i takie tam. Natomiast mnie przez ca陰 ksi捫k strasznie interesowa這, SK. te telefony. Autor mi tego nie wyja郾ia. Jest scena, kt鏎a pokazuje, 瞠 P to jaka instytuacja, ale sk康 maj swoje informacje? W pewnym momencie pojawia si tylko taki domys, 瞠 mo瞠 鄉ierci przewiduj jakie osoby w typie medium, ale to tylko popularna teoria w internecie. A ja bym bardzo chcia豉 zajrze pod dywan tego salonu i dowiedzie si, sk康 to si bierze i dlaczego w豉軼iwie kto wymy郵i, 瞠 taki telefon to dobry pomys. Jak w tym wszystkim funkcjonuje spo貫cze雟two? Z jakim uczuciem zasypia ludzko嗆? Bo ja bym si ba豉 ka盥ego wieczoru zasypia - po p馧nocy ka盥ego dnia mo瞠 mnie zbudzi telefon z kondolencjami na okoliczno嗆 mojej przysz貫j 鄉ierci. No i jak wygl康a to przewidywanie? Bo P przewiduje dok豉dnie kto, ale nie wie, kiedy dok豉dnie ani jak? Czy te wiedz, ale nie powiedz, 瞠by cz這wiek unikaj帷 przeznaczenia nie narobi g逝pot? Inna sprawa - jak powiadamiaj ludzi, kt鏎zy np. nie maj telefon闚? Owszem, to jest rok 2017, ale na pewno s tacy, kt鏎zy nie nosz przy sobie kom鏎ki. A tak瞠 - skoro jest P, to mo瞠 co jeszcze jest w tym 鈍iecie wi璚ej? Czy tylko przewidywanie kto kiedy umrze?
Itp. itd. Wi璚 pod wzgl璠em budowy 鈍iata pozostaj bez odpowiedzi, co mnie denerwuje.
Ale ksi捫ka mi si i tak podoba豉, cho smutna jest niemo磧iwie. Aczkolwiek ko鎍zy si idealnie i mam wra瞠nie, 瞠 ostatnia scena odbywa si tu po napisie "koniec".

Og鏊nie fajna, cho z zastrze瞠niami.

praedzio 

Do陰czy豉: 25 Mar 2007
Sk康: Puszcza Knyszy雟ka
Wys豉ny: Pon 09 Mar, 2020 05:08   

Ciekawy pomys na ksi捫k dla m這dzie篡. :mysle:

Tove Jansson

Agn 
ksi璕arniany wymiatacz

Wys豉ny: Pon 09 Mar, 2020 12:01   

Owszem. Aczkolwiek wydaje mi sie, ze autor zrealizowal tylko to, co mu chodzilo po glowie, ignorujac fakt, ze czytelnik mialby mnostwo pytan o pozostale rzeczy.

Agn 
ksi璕arniany wymiatacz

Wys豉ny: Pi 25 Wrz, 2020 22:14   

Porwa豉m z pracy "Hurt / comfort" Weroniki υdygi i albo g堯wny bohater przestanie sm璚i, albo ja wyl康uj u psychiatry.

W odwodzie mam jeszcze "Najg這郾iej krzyczy serce" Martyny Senator.

Zobaczymy, jak to sobie polskie autorki radz z YA.

Caitriona 
Byle do zimy

Sk康: Warszawa
Wys豉ny: Pon 16 Lis, 2020 13:43   

Dziewczyny, potrzebuj ksi捫ki na prezent dla 14-latka i nie wiem co mam zakupi. Nie znam si na m這dzie鄴wce. Wiem, 瞠 czytuje fantastyk, ale nie Pottera. Polecicie co? Mo瞠 Agn, Ty?
Crawling out these sheets to see another day
What can I say? I'm survivin'
And I'm gonna be fine I'm gonna be fine
I think I'll be fine

Agn 
ksi璕arniany wymiatacz

Wys豉ny: Pon 16 Lis, 2020 14:04   

"Zwiadowcy" Flanagana
"List do krola" Dragt
"Ksiega cmentarna" Gaimana
"Mitologia nordycka" Gaimana
"Interswiat" Gaimana (ale to strasznie ciezko zdobyc)
Cos Pratchetta? Nie wiem na ile chlopak jest oczytany.
Ksiazki Ricka Riordana (sprobuj bardziej z seria Magnus Chase lub o rodzie Kane, bo Percy Jackson jest juz strasznie znany)
"Uczen skrytobojcy" Hobb
Jesli jest bardzo rozczytany, to z powodzeniem np. "Z mgly zrodzony" Sandersona
"Szostka wron" Bardugo
"Zakon drzewa pomaranczy" Shannon
"Klamca" Cwieka
Mozna tez ksiazki z serii "Assassin's creed" Bowena (na podstawie gry komputerowej)
"Metro 2033" Glukhovsky'ego
"Kroniki Amberu" Zelazny'ego
"Ziemiomorze" Le Guin
"Wladca pierscieni" Tolkiena
"Diuna" Herberta (sf, moze lubi, a to ksiazka, ktora mozna czytac wiele razy, choc moze dla wspolczesnego 14latka moze byc zbyt wymagajaca)
Sa tez ksiazki w formie powiesci o avengersach, typu Spiderman itp. itd.

To tak na szybko.

Caitriona 
Byle do zimy

Sk康: Warszawa
Wys豉ny: Wto 17 Lis, 2020 17:41   

Dzi瘯i, Agn :kwiatek:

Z tego co kojarz to on lubi fantasy, nie sf, wi璚 Diuna odpada. O kilku tytu豉ch kt鏎e poda豉 sama my郵a豉m (Ziemiomorze, Pratchett, Sanderson, Gaiman). W豉dc chyba ju ma. No, nic posprawdzam te pozosta貫 tytu造 :wink:
Crawling out these sheets to see another day
What can I say? I'm survivin'
And I'm gonna be fine I'm gonna be fine
I think I'll be fine

Admete 
shadows and stars

Sk康: Babylon 5/Gondor
Wys豉ny: Wto 17 Lis, 2020 17:58   

Ucze skrytob鎩cy jest fajny, stanowi pierwsza cz窷 z trylogii.

Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz za陰cza plik闚 na tym forum
Mo瞠sz 軼i庵a za陰czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: