PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Filmy i seriale kostiumowe
Autor Wiadomość
Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 16 Lut, 2022 07:35   

Ten film ma taką konwencję, to rodzaj stylizacji, nie jest filmem historycznym. Maria Antonina pokazana została jak celebrytka.

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Sro 16 Lut, 2022 10:00   

Oooo, tego watku szukalam, kiedy chcialam pisac o "Pozlacanym wieku"!

Tez widzialam kiedys ten film, pamietam go. Pamietam, ze w ktorym momencie brakowalo mi tylko, by w tle polecialo "Malcziki"... :roll: Nieszczegolnie mi przypadl do gustu.
Myslalam, ze Coppola chciala zrobic film w stylu Luhrmana, ale jej nie wyszlo. Tyle dobrego, ze z okazji tego filmu wydana zostala (z filmowa okladka, niestety) biografia Marii Antoniny autorstwa Antonii Fraser, ktora bardzo mi sie podobala.

BeeMeR 

Wysłany: Sro 16 Lut, 2022 10:02   

Admete napisał/a:
Maria Antonina pokazana została jak celebrytka.
Co nie zmienia faktu, że mnie też film nie zachwycił. ;)

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Sro 16 Lut, 2022 20:47   

Admete napisał/a:
Maria Antonina pokazana została jak celebrytka.

ale nawet tego nie pokazali, bo nie widać, żeby stanowiła ośrodek zainteresowania, żeby była trędsetterką, żeby w ogóle robiła cokolwiek poza łażeniem i głupimi uśmieszkami :roll: w ogóle nie widać, że jest ważna, poza scenami ubierania rano .

Natomiast dziś obejrzałam Księżną i jestem autentycznie zachwycona :serce: ile tam prawdy nie wiem, bo jej biografii za dobrze nie znam, ale sam film jest świetny . Jest i intryga, i aktorstwo, i napięcie, i muzyka jak trzeba, nie mówiąc o oprawie plastycznej :serce: :serce: :serce: nie jestem na tyle biegła w modzie XVIII-wiecznej , żeby się czegoś czepiać, jedyna rzecz to scena, kiedy Georgiana i Bess siedzą razem , i Bess coś haftuje na stojącym tamborku - tkanina jest w ogóle nie naciągnięta , wyszywać na takiej zwisłej szmacie się nie da :-P

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Czw 17 Lut, 2022 00:12   

Ksiezna? Z Keira? Widzialam, podobal mi sie.

Trzykrotka 

Wysłany: Czw 17 Lut, 2022 07:06   

Mnie też. Chętnie zobaczyłabym jeszcze Faworytę, bo mi jakoś ten film umknął. A Maria Antonina też mnie nie zachwyciła.

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Czw 17 Lut, 2022 09:29   

Faworyta to zupelnie innego rodzaju kino. Swietny film, na dlugo zostaje w pamieci.

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Nie 20 Lut, 2022 17:52   

Agn napisał/a:
Ksiezna? Z Keira?

Tak .

BeeMeR 

Wysłany: Czw 21 Kwi, 2022 16:07   

Dwa odcinki Pozłacanego wieku za mną - pierwszy tak sobie, ale drugi to nieźle mi się oglądało.
Wpływy z kiermaszu charytatywnego przeszły moje oczekiwania :wink:

praedzio 

Wysłany: Sob 21 Maj, 2022 21:21   

Przypomniałam sobie, że na Apple TV ukazały się już trzy odcinki Węża z Essex, więc zabrałam się za oglądanie. Pierwszy odcinek za mną. Obsada wyborna. :serduszkate: Lecę dalej.
Is the smile that shines through the tears.

Irlandzkie przysłowie

annmichelle 

Wysłany: Czw 27 Paź, 2022 16:10   

Wspominałam (w temacie książkowym) jakiś czas temu, że przeczytałam książkę "Cud", a dziś trafiłam na zapowiedź filmu na jej podstawie : https://www.filmweb.pl/fi...7-2022-10010480
Jaka obsada! :oklaski:

Ale podobnie jak w przypadku "Węża z Essex" (filmu nie widziałam) nie wiem, czy szybko skuszę się na obejrzenie, bo za dobrze w pamięci mam książki, ich poetykę i swoje wyobrażenia o bohaterach.

W każdym razie obie książki ("Cud" i "Wąż z Essex") polecam. :-)

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Czw 27 Paź, 2022 16:56   

Przeczytałam, w jaki sposób dziewczyna żyła tak długo i ...

Spoiler:
to było strasznie obrzydliwe.

annmichelle 

Wysłany: Pią 28 Paź, 2022 12:50   

Czytałam książkę nie wiedząc o niej komletnie nic - i sama zagadka to tylko ułamek. Cała reszta, klimat, otoczka, bohaterowie - przeczytałam szybko, bo ciekawa byłam do czego to wszystko zmierza.
Jestem raczej wrażliwcem czytelniczym i nie lubię obrzydliwych, wynaturzonych opisów np. morderstw, tutaj było jednak sporo opisów anatomiczno-medycznych co dzieje się z ciałem człowieka, gdy przestaje jeść.

RaczejRozwazna

Wysłany: Sob 17 Gru, 2022 21:04   

Swego czasu trafiłam przypadkowo w Dwójce na pierwszy odcinek hiszpańskiego serialu "Izabela, królowa Hiszpanii", opowiadającego losy Izabeli Kastylijskiej (Katolickiej), uznawanej za pierwszą królową zjednoczonej przez nią Hiszpanii. Rzeczywiście postać fascynująca choć z dzisiejszego punktu widzenia mocno kontrowersyjna (konkwista i rekonkwista, Inkwizycja i wypędzenie Żydów, choć jednocześnie obrona Europy przed potęgą Imperium Osmańskiego oraz nietuzinkowa i wizjonerska osobowość królowej - do dziś jej potomkowie rządzą monarchiami całej Europy). Ponieważ od dawna interesują mnie biografie kobiet-władczyń zaczęłam podglądać z zainteresowaniem, choć i z pewną dozą sceptycyzmu.

Serial okazał się świetny - już dawno się tak nie wkręciłam w oglądanie czegokolwiek. Niezwykle wręcz wierny pod względem faktograficznym (odświeżam na bieżąco biografie Izabeli - liczba mnoga nieprzypadkowa :wink: ) wizualnym oraz psychologicznym - postaci wydają się wręcz żywcem wzięte z opisów biograficznych (aktorzy dobrani znakomicie). Przy tym trzymający w napięciu, w ogóle nie nudny jak na drobiazgową opowieść historyczno-biograficzną. Intrygi i polityka, sojusze i zdrady, honor i hańba, rycerze bez skazy i rozpustni książęta Kościoła. Właściwie jedyny mankament to większe sceny batalistyczne - widać brak funduszy. Ale nie narzekam, wręcz przeciwnie, reszta rekompensuje mi wszystko.

https://www.imdb.com/title/tt2011533/

Fragment soundtracku (muzyka też bardzo dobrze dobrana!) ze spojlerowatymi przebitkami z serialu:

https://www.youtube.com/watch?v=GBCXMUASukE

Główny motyw liryczny - temat Izabeli i zakochanego w niej rycerza Gonzala Fernandeza de Cordoba (przeszedł do historii jako Wielki Wódz - wspaniały strateg, główny architekt ówczesnych zwycięstw hiszpańskich i ojciec współczesnej sztuki batalistycznej)

https://www.youtube.com/w...Luv4eqQ&index=2

I jedna ze stylizacji na muzykę religijną:

https://www.youtube.com/w...uv4eqQ&index=25

Przy okazji naszła mnie refleksja - nasza Jadwiga Królowa była postacią równie wizjonerską - niestety umarła za szybko. Jak wiele zależało od szczęścia lub nieszczęścia przy porodzie i połogu...

RaczejRozwazna

Wysłany: Sro 28 Gru, 2022 15:32   

Kurczę, wygląda na to, że TVP wykupiło tylko pierwszy sezon "Izabeli" - dziś ostatni odcinek. :( Może po Nowym Roku pójdą po rozum do głowy...

Edit. Poszli :banan: Drugi sezon od 2 stycznia. Cieszę się bardzo. :-D

Odpowiedz do tematu