PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kobieta w XIX-wiecznej Anglii
Autor Wiadomość
Tamara 
nikt nie jest doskonały...Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 13971
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Pią 04 Kwi, 2008 21:17   

Myślę ,że najpierw trzeba zrobić zasadnicze rozróżnienie między małżeństwami nazwijmy je dynastycznymi , czyli królewskie i książęce , zawierane w imię interesów politycznych czy dobra i pozycji wysoce arystokratycznego i skoligaconego z ośrodkami trzymającymi władzę rodu , a małżeństwami zwykłych ludzi zawieranymi mniej dla interesu a więcej w celu ułożenia sobie życia . Tu raczej mężczyźnie jeśli nie był typem łowcy posagu za wszelką cenę , nie zależało by mieć za żonę kobietę , która go nie cierpi i nie chce , w końcu masochiści nie są w większości .
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie :mrgreen:
 
 
lady_kasiek
[Usunięty]


Wysłany: Pią 04 Kwi, 2008 21:40   

czyli starożytnośc w czystej postaci. Konstrukcje z prawa rzmskiego.
o to chodzi nie trzeba znęcac się fizycznie, sama rola kobiety sprowadzona do funkcji reprodukcyjnej już była upokarzająca
 
 
Sofijufka 
ja chcę miec spokój...Dołączyła: 18 Lis 2007
Posty: 3440
Skąd: Pustelnia żelazna
Wysłany: Sob 05 Kwi, 2008 07:03   

Mag13 napisał/a:
Różnie, oj różnie to bywało. Fryderyk zwany Wielkim (czyli II, zmarły 1786), to kobity chyba na oczy nie widział :wink:

Widział, widział, co wiecej - Polka to była, hrabina Skórzewska.
Franciszek Skórzewski wprawdzie piastował godność generała wojsk koronnych, ale pozycję i majątek zawdzięczał swej nieprzeciętnej małżonce Mariannie z Ciecierskich. Ta pochodziła z rodziny skoligaconej z możnymi rodami Krasińskich, Gembickich i Grudzińskich. Natura obdarzyła ją nie tylko urodą i wdziękiem, ale także nieprzeciętną inteligencją, zdolnościami literackimi i naukowymi oraz zmysłem organizacyjnym. Dziś z pewnością zasługiwałaby na miano "kobiety niezależnej".

Marianna, która w młodym wieku, tuż po pobycie w szkole klasztornej, została wydana za starszego od siebie o 20 lat Franciszka Drogosława Skórzewskiego, szybko zadbała o własną pozycję, i to nie tylko majątkową. Pamiętnikarze pisali o jej małżeństwie, że "w tem stadle kądziel bezwzględnie przewodziła nad mieczem". Panna Ciecierska wniosła Skórzewskiemu znaczny posag, jednak w intercyzie zagwarantowała sobie wpływ na dysponowanie majątkiem, na który składały się m.in. dobra margonińskie, szubińskie i łabiszyńskie.

Po urodzeniu generałowi dwóch córek uznała, że dopełniła swych obowiązków wobec rodziny, i zajęła się własną edukacją, pobierając kosztowne nauki u najlepszych korepetytorów. Głodna wiedzy, postanowiła (pod pretekstem "zasięgnięcia porady u tamtejszych lekarzy") wyjechać do Berlina, który uchodził wówczas za europejskie centrum nauki i kultury. Do rezydencji Hohenzollernów w Sans Souci ściągali na zaproszenie Fryderyka II luminarze kultury, budując opinię "króla-filozofa".

Król Prus szybko zwrócił uwagę na młodą, oczytaną i zamożną Polkę. "Bawi tu pewna hrabina polska, nazywa się Skórzewska; jest to swego rodzaju osobliwość. Ta kobieta ma wyraźne zamiłowanie do nauki. Umie po łacinie, grecku, francusku, włosku i angielsku. Przeczytała w każdym z tych języków wszystkich autorów klasycznych i zna ich dobrze. Benedyktyńska dusza zamieszkuje jej ciało, przy tem ma dużo dowcipu, a wadzi jej tylko trudność wysłowienia się w języku francuskim, którym nie włada jeszcze tak swobodnie jak swą inteligencją. Odgadniesz, czy tak zalecona dobrze była przyjętą. Potrafi rozmawiać logicznie i wnioskować a wolna jest od płochości kobiecej. Zdumiewa to, że ukształciła się sama bez żadnej pomocy. Oto przez trzy zimy obcuje w Berlinie z ludźmi nauki, idąc za nieodpartą skłonnością, która ją pociąga. Podaję ją za wzór wszystkim naszym niewiastom, którym o wiele łatwiej byłoby kształcić się, niźli tej Polce" – napisał Fryderyk II w jednym z listów do Woltera w 1767 roku.

Pean ku czci Skórzewskiej był tym bardziej zdumiewający, że największy z Hohenzollernów nie ukrywał swej niechęci do płci przeciwnej. Po Berlinie zaczęły więc krążyć plotki o królewskim romansie, które nasiliły się, kiedy Marianna urodziła syna. Nadano mu imię Fryderyk, a do chrztu 29 września 1768 roku trzymał go sam król Prus, a w ceremonii wzięła udział cała rodzina monarchy.

"Stary Fryc" obsypywał Mariannę i jej syna licznymi łaskami. Skórzewscy otrzymali m.in. tytuł hrabiowski. Marianna Skórzewska stała się osobą wpływową, której salony gromadziły wybitnych Polaków. Należał do nich Józef Wybicki, który pisał o jej berlińskim życiu: "Jeżeli dworowi i uczonym znaną była z przyjemnego tonu i talentów, powszechność ją znała z okazałości, z jaką w kraju ekonomicznym żyła i dom swój utrzymywała".

Hrabina Skórzewska związała się z obozem przeciwników Czartoryskich i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kiedy doszło do zawiązania konfederacji barskiej i jej mąż czynnie zaangażował się w walki z oddziałami rosyjskimi, Marianna pośredniczyła w rozmowach między konfederatami i Fryderykiem II. Ten jednak ani myślał ulegać w sprawach politycznych wdziękowi "sawantki z Margonina".

Dopiero kiedy Franciszek Skórzewski na czele wielkopolskich konfederatów poniósł w grudniu 1770 roku klęskę pod Kcynią, Fryderyk II polecił swemu rezydentowi w Warszawie, by wyjednał u ambasadora rosyjskiego gwarancję ochrony dóbr Skórzewskich. Wkrótce jednak zamieszana w dworskie intrygi Marianna musiała opuścić Berlin. "Prowadziła dom otwarty w pogranicznym Drezdenku, przyjmując co znakomitszych uchodźców z Polski i dyplomatyzując z okupującym poznańskie gen. Rönne’m. Zdołała nawet ocalić życie wielu konfederatom, których Moskale zamiast zabijać godzili się odstępować Prusakom do ich wojska" – pisał historyk Adam .M. Skałkowski.


Dobrą opinię patriotki Marianna Skórzewska straciła jednak zupełnie podczas pierwszego rozbioru Polski. Kiedy okazało się, że jej dobra nie znajdą się w części Wielkopolski i Pomorza przyznanej Prusom, przerażona perspektywą zemsty ze strony Rosjan, Marianna udała się do urzędników wytyczających kordon graniczny z Rzeczpospolitą i błagała o włączenie jej dóbr do Prus. Prosiła nawet Fryderyka II, "by włości jej pod berło swe dobroczynne zabrał", wskutek czego straciła szacunek u współziomków, w tym nawet u przychylnego jej Wybickiego.

Po śmierci męża w 1773 roku Skórzewska oddała zarząd nad majątkiem tajnemu radcy pruskiego króla Franzowi von Brenckenhoffowi. Tradycja wiąże postać hrabiny z inicjatywą budowy Kanału Bydgoskiego, który miał też osuszyć ziemie należące do jej rodziny. Scenę przedstawiającą Mariannę, gdy prezentuje Fryderykowi II plany budowy kanału, jej syn kazał później umieścić wśród stiukowej dekoracji kolumnowej sali pałacu w Lubostroniu.

Marianna Skórzewska zmarła na gruźlicę w 1773 roku w wieku zaledwie trzydziestu kilku lat. Zgodnie ze swą wolą została pochowana w berlińskim kościele św. Jadwigi. Koronowany przyjaciel i protektor obiecał opiekować się jej dziećmi, które po starannej edukacji miały być lojalnymi poddanymi Prus.
_________________
Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp -
bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież
elegancją.
 
 
Marija Dołączyła: 15 Wrz 2006
Posty: 5614
Skąd: woj. dolnośląskie
Wysłany: Sob 05 Kwi, 2008 13:27   

Ha, nigdy o niej nie słyszałam :shock: . Bardzo ciekawe.
 
 
lady_kasiek
[Usunięty]


Wysłany: Sob 05 Kwi, 2008 18:38   

Mag13 napisał/a:
że Fryderyk mial skłonności homoseksualne, że przez całe dorosłe życie wiązał się z młodymi oficerami, paziami, że nabrać mial takich skłonności w toku długoletnich wojen".

takie niewinne pytanie czy Niemcy dobrze urodzeni mieli to w genach kolejny dostojnyv co wolał panów ja słyszałam, że Ludwik książe Bawarii, z którym wpierwej była zaręczona moja Sophie ta siostra Sissi tez zdecydowanie wolał panów :roll:
 
 
lady_kasiek
[Usunięty]


Wysłany: Sob 05 Kwi, 2008 20:15   

Podziwiam cię, ze masz serce do Germańców, ja po lekcjach w LO niemieckiego straciłam sympatię do narodu nawet ich historia już mnie tak nie porywa chociaż byłam apsjonatem, ze nazywali mnie małm hitlerkiem. a to wszystko przez znienawidzone we ist nicht vorbereitet. :obrzydzenie:
 
 
lady_kasiek
[Usunięty]


Wysłany: Sob 05 Kwi, 2008 21:58   

Mag13 napisał/a:
Ja się tam niemieckiego w szkole nigdy nie uczyłam

to wszystko tłumaczy Frau może skutecznie zniechęcić.
Byłam w niemczech owszem klimat jest chciałabym norymbergę zobaczyć to miasto stymuluje historyczną moją wyobraźnię :mrgreen:
 
 
Madelaine
zombii:-)Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 74
Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 09:07   

lady_kasiek napisał/a:
Podziwiam cię, ze masz serce do Germańców, ja po lekcjach w LO niemieckiego straciłam sympatię do narodu nawet ich historia już mnie tak nie porywa chociaż byłam apsjonatem, ze nazywali mnie małm hitlerkiem. a to wszystko przez znienawidzone we ist nicht vorbereitet. :obrzydzenie:


skąd ja to znam :-D jak sobie przypomnę lekcje niemieckiego w LO, szczególnie te z zakresu deklinacji....No i jeszcze nasza Frau :confused3: Na szczęście nie straciłam sympatii do historii Niemiec :wink:
 
 
Loana Dołączyła: 23 Lip 2007
Posty: 2116
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 11:54   

Potwierdzam za Mag13 - Ratyzbona jest PRZESLICZNA!!! :)

Wracajac do glownego watku - Gaskell w powiesci poniekad przekazywala zainteresowanie Thortona nie tylko intelektualne - czyli innymi slowy Thorton "mial ochote" na Margaret. Rowniez uwazam, ze w takim wypadku nie zachowywalby sie jak typowy przedstawiciel tego okresu i nie ograniczal do kilku razy w roku. Pytanie tylko, co z tego mialaby Margaret? Czy to byloby dla niej przyjemne? Znane sa jakies opracowania tego problemu w tamtych czasach ze strony kobiety?
 
 
Sofijufka 
ja chcę miec spokój...Dołączyła: 18 Lis 2007
Posty: 3440
Skąd: Pustelnia żelazna
Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 13:11   

Loana napisał/a:
Potwierdzam za Mag13 - Ratyzbona jest PRZESLICZNA!!! :)

Wracajac do glownego watku - Gaskell w powiesci poniekad przekazywala zainteresowanie Thortona nie tylko intelektualne - czyli innymi slowy Thorton "mial ochote" na Margaret. Rowniez uwazam, ze w takim wypadku nie zachowywalby sie jak typowy przedstawiciel tego okresu i nie ograniczal do kilku razy w roku. Pytanie tylko, co z tego mialaby Margaret? Czy to byloby dla niej przyjemne? Znane sa jakies opracowania tego problemu w tamtych czasach ze strony kobiety?

Hmmm... królowa Wiktoria lubiła obowiązki małżeńskie :mrgreen:
_________________
Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp -
bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież
elegancją.
 
 
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 15:55   

Czy w kontekscie Thorntona mozna mowic w ogole o "obowiazkach malzenskich? :paddotylu:
_________________
Nie wiemy nigdy, czym i jacy jesteśmy w oczach bliźnich, ale nie wiemy również,
czy istotnie jesteśmy tacy, jakimi wydajemy się sami sobie.

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia
 
 
lady_kasiek
[Usunięty]


Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 16:01   

no własnie my tutaj teoretyzujemy, czy to były obowiazki czy też może niekoniecznie :rumieniec:
 
 
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 17:17   

A wiem, wiem. Gadalysmy nie tak dawno na ten temat ;)
_________________
Nie wiemy nigdy, czym i jacy jesteśmy w oczach bliźnich, ale nie wiemy również,
czy istotnie jesteśmy tacy, jakimi wydajemy się sami sobie.

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia
 
 
lady_kasiek
[Usunięty]


Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 17:42   

Mag13 napisał/a:
Na C19 jest cały wątek poświęcony próbie odpowiedzi na pytanie, czy Thornton był virgin

o proszę i tak skrótowo jest jakiś konensus?
Gosia napisał/a:
A wiem, wiem. Gadalysmy nie tak dawno na ten temat

i jakie wnioski? :wink:
 
 
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 17:45   

Musze sobie przypomniec ...
_________________
Nie wiemy nigdy, czym i jacy jesteśmy w oczach bliźnich, ale nie wiemy również,
czy istotnie jesteśmy tacy, jakimi wydajemy się sami sobie.

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia
 
 
Tamara 
nikt nie jest doskonały...Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 13971
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Pią 11 Kwi, 2008 17:26   

Myślę,że oprócz abstynencji miały na dzietność wpływ również nieprzytomnie ściśle sznurowane gorsety , które deformowały ciało zakłócając prawidłowe ułożenie narządów wewnętrznych i były przyczyną przewlekłego niedotlenienia za czym szedł gorszy rozwój fizyczny kobiety, a wszystko razem utrudniało zajście w ciążę albo jej donoszenie .
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie :mrgreen:
 
 
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008 20:44   

A nie ma mowy o wiezieniu mężczyzn przez kobiety? ;)
Ja bym taka niewolę z chęcią zastosowala wobec Thorntona :lol:
No i oczywiscie moglby mnie on wiezic, a co tam, jakos bym to zniosla :mrgreen:
_________________
Nie wiemy nigdy, czym i jacy jesteśmy w oczach bliźnich, ale nie wiemy również,
czy istotnie jesteśmy tacy, jakimi wydajemy się sami sobie.

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia
 
 
migotka Dołączyła: 19 Maj 2006
Posty: 1461
Skąd: mazowsze
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 10:03   

ciekawa jestem ile w tej alkowie nawet z panem T. można byłoby wytrzymać, bo facet humorzasty nieco :wink:
_________________
http://slowemmalowane.blogspot.com/
http://maribeaart.blogspot.com/
 
 
Sofijufka 
ja chcę miec spokój...Dołączyła: 18 Lis 2007
Posty: 3440
Skąd: Pustelnia żelazna
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 10:06   

migotka napisał/a:
ciekawa jestem ile w tej alkowie nawet z panem T. można byłoby wytrzymać, bo facet humorzasty nieco :wink:

Hmmmm.... ale jak śliczny jest, kiedy sie humorzy :thud: I to czólko jak u jamniczka, smakowicie zmarszczone... :serce2:
No nie mogę...
_________________
Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp -
bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież
elegancją.
 
 
migotka Dołączyła: 19 Maj 2006
Posty: 1461
Skąd: mazowsze
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 10:18   

zmarszczone, nie zmarszczone tyle, że czasami obecność tej drugiej osoby nawet kochanej po prostu denerwuje
_________________
http://slowemmalowane.blogspot.com/
http://maribeaart.blogspot.com/
 
 
migotka Dołączyła: 19 Maj 2006
Posty: 1461
Skąd: mazowsze
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 12:39   

ja bym w ogóle nie dała się zamknąć, freedom przede wszystkim
_________________
http://slowemmalowane.blogspot.com/
http://maribeaart.blogspot.com/
 
 
lady_kasiek
[Usunięty]


Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 12:44   

no, ale przeciwstawić się takiemu mężczyźnie. Thorton umiał być groźny :wink:
 
 
Tamara 
nikt nie jest doskonały...Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 13971
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 22:36   

A jak chodzisz do pracy na szóstą w dzisiejszych czasach to o której musisz wstać , jeżeli przykładowo jedziesz do pracy godzinę ?A poza tym mając dziś rodzinę i pracując też jesteś obciążona jak jasny gwint bo praca i rola służącej spada na ciebie i masz dwa w jednym :mrgreen:
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie :mrgreen:
 
 
Tamara 
nikt nie jest doskonały...Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 13971
Skąd: równiny Mazowsza
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008 16:47   

Tak sobie myślę i myślę i jak tu pogodzić powyższe zalecenia wstrzemięźliwości i powstrzymywania się od hmm , obowiązków małżeńskich :ops1: z przykładem płynącym z najwyższej góry czyli dworu królewskiego - wszak wiadomo ,że królowa Wiktoria urodziła potężną gromadę dzieci czyli zaleceń nie przestrzegała :mysle:
_________________
Niepełnosprawny umysłowo współpracownik gestapo czyli kanalia o zdradzieckiej mordzie :mrgreen:
 
 
Caitriona 
Wyczekując nadal zimyDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11977
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008 18:52   

Mag13 napisał/a:
I lie down on my bed, close my eyes, open my legs and think of England
:thud: :thud:
_________________
And clouds full of fear
And storms full of sorrow
That won't disappear
Just typhoons and monsoons
This impossible year

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Na stronach naszego forum stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowaniu forum do preferencji użytkownika.
Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym jest możliwe po właściwym skonfigurowaniu ustawień używanej przeglądarki internetowej.
Zablokowanie możliwości zapisywania plików cookies może znacznie utrudnić używanie forum lub powodować błędne działanie niektórych stron.
Brak blokady na zapisywanie plików cookies jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie i używanie przez stronę naszego forum.