PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gosia
Sob 08 Mar, 2008 19:14
Czytamy... polecamy... odradzamy
Autor Wiadomość
Trzykrotka 

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2019 13:51   

Makabrą owszem, bo omijam zwykle horrory i słabo jestem przyzwyczajona. Ale łykałam rozdział po rozdziale z zaciśniętymi zębami. Bardzo mi się podobała powieść, mimo okrucieństwa i okropności.

Aragonte 
etatowy dziwoląg

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2019 16:15   

Grzędowicza sprezentowałam kiedyś siostrzeńcowi, zastanawiam się, czy nie odrzuciłyby mnie poglądy autora, który - podobno - wkłada je w usta bohatera :mysle: Autor tej recenzji:
http://mistycyzmpopkultur...ego-ogrodu.html
zapewne nieco przesadza, ale i tak dał mi do myślenia.

I kolejny wpis i ewentualnie przyczynek do dyskusji - czy przeszkadzają wam sprzeczne z waszymi poglądami (różnymi, światopoglądowymi itd.) poglądy autora, jeśli sam tekst się broni? Bo ja niekiedy miewam tu problem.
http://mistycyzmpopkultur...-wypadkowa.html

A Weekend w Spestreku Grzędowicza chyba przeczytam - nie wykluczam, że ze zgrozą albo niedowierzaniem.
http://mistycyzmpopkultur...-w-strachu.html

Wiecie co, to dla mnie jest ciekawe w sumie, bo rocznikowo jestem prawie w tym samym wieku co np. Pilipiuk (Grzędowicz jest mniej więcej w wieku mojej siostry, to też nie jest inne pokolenie, sorry). A jednak mam wrażenie, że oni są z jakiejś kompletnie innej epoki i wyrośli w zupełnie innej Polsce niż ja :mysle: Zresztą w pierwszym komentarzu pod tekstem też ktoś do tego się odnosi.
Ostatnio zmieniony przez Aragonte Czw 26 Wrz, 2019 18:36, w całości zmieniany 1 raz  

Akaterine 

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2019 17:34   

Aragonte napisał/a:
Grzędowicza sprezentowałam kiedyś siostrzeńcowi, zastanawiam się, czy nie odrzuciłyby mnie poglądy autora, który - podobno - wkłada je w usta bohatera :mysle: Autor tej recenzji:
http://mistycyzmpopkultur...ego-ogrodu.html
zapewne nieco przesadza, ale i tak dał mi do myślenia.

Bardzo przesadza :confused3: . Czepianie się na siłę. Jeżeli chodzi o kobiety to po prostu Grzędowicz zbudował grupy, w których kobiety coś znaczą i są świadome tego, czego chcą i co mogą. Dlatego niektóre bohaterki "rozkładają nogi" - bo chcą i mogą. Są przy tym niegłupie, waleczne, odważne. Jest też druga strona medalu - wspomniany kult bogi zwanej podziemną matką, w którym kobiety odcinają się od mężczyzn i to one mają władzę. Kult z resztą ciekawie zarysowany. Krytyka głównego bohatera też jest przesadna - czy to takie dziwne, że z jednej strony człowiekowi nie podobają się pewne elementy jego cywilizacji, a jednocześnie lubi i korzysta z ich udogodnień?
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Szafran 

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2019 17:53   

Tak jak cyklu nie kocham, tak te teksty są cóż... mało w moim odczuciu obiektywne. Tak jak autor tekstów widzi w PLO epatowanie poglądami autora, tak ja widzę w jego analizach górę osobistych uprzedzeń. Zresztą od czasu do czasu zaglądam na jego blogowy fanpejdż, bo zdarza się, że coś mnie tam zainteresuje, ale obserwować stale nie jestem w stanie bo to, co pisze, w sumie mocno mnie irytuje, choć poglądami do niego mi bliżej niż dalej;).

https://www.instagram.com/morgasia/

Aragonte 
etatowy dziwoląg

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2019 18:01   

Okej, to w sumie padało też w komentarzach pod tekstem. Dzięki za wyjaśnienie :kwiatek:
Ciekawe, jak jest z tym drugim tekstem Grzędowicza, czy jest równie stronniczo zrecenzowany :mysle:

Aragonte 
etatowy dziwoląg

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2019 20:21   

To było parę miesięcy temu - w programie Xięgarnia gościł Wegner i przy okazji prowadząca sprzedała parę szablonowych tez o fantastyce:
https://www.kawerna.pl/ak...niedojrzalosci/
http://www.marcinzwierzch...ubi-fantastyki/

I tekst o Le Guin:
http://www.marcinzwierzchowski.pl/rewolucjonistka/

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2019 22:02   

No to się Passent ładnie wpisała w nurt "Nie znam się, to się wypowiem". Jeśli nie rozumie fantastyki, to każdego, kto czyta, wrzuca do szufladki "niedojrzały". Zastanawiam się jednak, czy takie tanie chwyty to w jej przekonaniu popis dojrzałości. Śmiem wątpić. :roll:
Then let me take a bite

MJ
----------------------------------------
Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.

praedzio 

Wysłany: Pią 27 Wrz, 2019 20:57   

Ja tak trochę ni z gruszki ni z pietruszki powiem, że jeśli komuś przeszkadza fakt, że mało mnie na forum, to spieszę donieść, że wsiąkłam w Kroniki Dziwnego Królestwa Olgi Pankiejewy. Aktualnie kończę tom nr 4 (tyle oficjalnie zostało wydanych z 13-tomowego cyklu) i przede mną kolejne, niestety, nie przetłumaczone i nie wydane w Polsce, ale od czego są wierni fani. Ano skrzyknęli się grupką, co poniektórzy nauczyli się języka rosyjskiego - i przetłumaczyli pozostałe tomy. :shock: :oklaski: :excited: Redakcyjnie widać niedociągnięcia, ale i tak czytam z wypiekami na twarzy, chłonąc przygody zwariowanych bohaterów i cmokam z podziwem nad niektórymi rozwiązaniami fabularnymi. Że już nie wspomnę o kwiczeniu z uciechy, bo humor tam iście słowiański. :mrgreen: W autobusach miejskich chyba już się przyzwyczajono do moich niespodziewanych ryknięć śmiechem. :czekam2: :lol:

Aragonte 
etatowy dziwoląg

Wysłany: Pią 27 Wrz, 2019 22:18   

A zastanawiałam się, gdzie zniknęłaś i czy to nie jakiś foch czy cuś :wink:
13 tomów? :shock:

Akaterine 

Wysłany: Czw 03 Paź, 2019 09:00   

Szafran napisał/a:
Ja się nie ekscytuję "Panem Lodowego". Pierwszy był dobry, ale potem potworny zjazd w drugim tomie. Pamiętam, że wtedy jeszcze recenzowałam książki, i dostałam ten drugi tom do recenzji, kiedy się ukazał. Recenzję zatytułowałam: "Jak iść, żeby nie dojść" :P .

Słucham trzeciego tomu i muszę się zgodzić. Przy pierwszym czytaniu przeważyła jednak ta ekscytacja i zaciekawienie, co będzie dalej, dlatego połykałam kolejne rozdziały, ale jak na spokojnie słucham to naprawdę tylko czekam, aż będzie coś się działo. W trzecim tomie pierwszy dobry rozdział to knucia Filara, by wyrwać się z niewoli u Smildrun oraz pierwszy kontakt Vuko z lodowym ogrodem.
W sumie podobnie miałam z inną powieścią Grzędowicza, Hel 3. Póki czytałam - nie mogłam się oderwać z ciekawości, co będzie dalej. Ale po pewnym czasie uznałam, że jednak słabe to było.
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Czw 03 Paź, 2019 15:10   

Coś bym poczytała...Mam Szóstkę wron. Praedzio chyba czytała kiedyś Kirke, ciekawe czy skończyła.

Fibula

Wysłany: Czw 03 Paź, 2019 20:54   

Raportowała na spotkaniu że tak.

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Sro 09 Paź, 2019 12:12   

Wez na warsztat "Szostke wron". :) Niedlugo biore sie za "Krolestwo kanciarzy", a teraz szybko przerabiam sage rodu Kane Ricka Riordana.
Then let me take a bite

MJ
----------------------------------------
Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 09 Paź, 2019 14:04   

Spróbuję, no mam teraz gazebna czytanie

Odpowiedz do tematu