PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gosia
Sob 08 Mar, 2008 19:14
J.R.R. Tolkien - Władca pierścieni
Autor Wiadomość
Admete 
shadows and stars

Wysłany: Wto 01 Sty, 2019 19:12   

Agn napisał/a:
Nie uważam tego za błąd.

Ja uważam :) jeden z największych. Zepsuli mi cały motyw. Pozbawili pięknych scen. Rozumiem niektóre zmiany konieczne przy przekłądaniu tekstu na film, a le ta była dla mnie całkowicie niepotrzebna i bzdurna. I nie zgadzam się, że to nie pasuje do filmu - bardzo pasuje.

Agn napisał/a:
Nie uważam tego za błąd. To, co świetnie działa w tekście książkowym, niekoniecznie sprawdzi się na ekranie. Książkowy Aragorn z długą kwestią objaśniającą kwestię miecza jest w porządku - na ekranie z takim kikutem byłby śmieszny. O co się założysz, że widzowie parsknęliby śmiechem?

Ale on ten miecz miał przekuty już w Rivendell i wyruszył w drogę z Andurilem :) To było bardzo istotne. W tych scenach mamy przekuty miecz. I to byłoby piękna scena w filmie. A co dostaliśmy w zamian? Elronda, który ot tak sobie przyjeżdża z mieczem do obozu i wręcza Aragornowi miecz, bo jednak uwierzył, że ten zostanie królem :? Załamka.

"Miecz-który-został-złamany trzeba przekuć, nim ruszę na wojnę." Z rozdziału Narada u Elronda. I dalej: "Płatnerze elfów przekuli na nowo miecz Elendila. Na ostrzu wyryli siedem gwiazd między księżycem w nowiu a promienistym słońcem, wokół zaś mnóstwo znaków runicznych, bo Aragorn syn Arathorna szedł walczyć na pogranicze Mordoru. Miecz, znów cały, jaśniał pełnym blaskiem: w słońcu rozbłyskiwał szkarłatem, w poświecie miesięcznej zimną bielą, a klingę miał ostrą i hartowną." :serce2:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 01 Sty, 2019 19:21   

Admete, sama pisałaś, że rozdzielasz film jako osobny byt od książki, a teraz nie umiesz tego rozbić.
Elrond nie dał mu przekutego Narsila, bo jako rzekłam - filmowy Aragorn miał już miecz. A że od początku filmu budowała się historia, że Elrond nie wierzy, by Aragorn mógł zostać królem Gondoru - trzyma się to kupy. Zresztą przy poznaniu Aragorna mamy już jego wyjaśnienie, czym są Nazgule. Kolejne wyjaśnienia uśpiłyby widza na amen - byłby Aragorn Który Tylko Gada I Gada.
Tak, nie było wielu scen, które może by były ładne, ale mogły być też strasznie nudne wizualnie. Tak jak np. narada u Elronda - wyobrażasz sobie, żeby wszyscy tam siedzieli i przez jakąś godzinę tylko gadali? Został zgrabny skrót przedstawiający najważniejsze fakty.
Tak naprawdę w każdej scenie filmowej jest jakaś zmiana, nie tylko przesunięta linia dialogowa w czasie i przestrzeni (oraz postaci :mrgreen: ), ale też podkręcenie scen (przykładem Nazgule przy promie - w książce nie było żadnego "Nazgul prawie łapie Froda", ale w filmie jest). W filmie musi się coś dziać, bo filmem rządzi ruch, a nie statyka.

Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Wto 01 Sty, 2019 19:25   

Agn napisał/a:
Admete, sama pisałaś, że rozdzielasz film jako osobny byt od książki, a teraz nie umiesz tego rozbić.

Ależ robię - po prostu mi żal ;)

Agn napisał/a:
Elrond nie dał mu przekutego Narsila, bo jako rzekłam - filmowy Aragorn miał już miecz. A że od początku filmu budowała się historia, że Elrond nie wierzy, by Aragorn mógł zostać królem Gondoru - trzyma się to kupy.

Po co zmieniać coś co jest dobre i filmowe, na coś co jest bzdurne? Nie będę się dalej spierać. Dla mnie to błąd i już. Nic na to nie poradzę na starość tekst jest dla mnie najważniejszy. A w tym wypadku tekst dawał im motyw o wiele mocniejszy, piękniejszy. Motyw, który sprawdziłby się doskonale w filmie. Jak się trzymali tekstu Tolkiena, to było dobrze. Jak za bardzo odchodzili, to już nie. I nie chodzi mi o skróty typu brak Toma Bombadila, chodzi mi o esencję. Motyw z mieczem jest bardzo ważny, możesz mi nie wierzyć, ale jest. Twórcy filmu rozmyślnie zubożyli przekaz.

Agn napisał/a:
Tak, nie było wielu scen, które może by były ładne, ale mogły być też strasznie nudne wizualnie. Tak jak np. narada u Elronda - wyobrażasz sobie, żeby wszyscy tam siedzieli i przez jakąś godzinę tylko gadali? Został zgrabny skrót przedstawiający najważniejsze fakty.

Ale czy ja coś pisze o tym, że naradę u Elronda źle zrobili? ;)
Ostatnio zmieniony przez Admete Wto 01 Sty, 2019 19:28, w całości zmieniany 1 raz  

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 01 Sty, 2019 19:26   

Admete napisał/a:
Ale czy ja coś pisze o tym, że naradę u Elronda źle zrobili?

To był przykład kolejnej zmiany. :roll:

Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Wto 01 Sty, 2019 19:31   

Ale ja się nie czepiam zmian jako takich. Nie rozumiemy się za bardzo ;) Tolkien stworzył epos i adaptacja filmowa ma momenty, całe fragmenty niezwykle pięknie przenoszące słowo Tolkiena na obraz. Szkoda mi, że pozbawiono film tak ważnego motywu i przetworzono go na coś zbyt rozmytego, nieważnego. Nie rozumiem po co akurat to zmieniono - nie było takiej potrzeby, bo pieknie by w filmie zagrało. Nadałoby Aragornowi królewski rys, dało mityczny wymiar. Tego nie ma w filmie, jest za to romans rodem z Hollywood.

EDIT: Wiem, że jestem w tym względzie czepialska ;) Się już nie czepiam ;)

BeeMeR 

Wysłany: Wto 01 Sty, 2019 20:58   

Czepiaj się - po to jest wątek. Ja się czepiam omdlewającej Arweny, bo nie mam problemu z rozbudowaniem roli Arweny której w WP jest znikomo żeby nie powiedzieć prawie wcale (np. w zamian za Glorfindela) ale w pustym rozdmuchaniem filmu ładnymi ujęciami i owszem. Czepiam się zabicia posła - bo tego żaden szlachetny i honorowy mąż by nie zrobił posłowi. Kwestia miecza mi natomiast nie przeszkadza - wprawdzie to jest zmiana ale wyszło imho nie najgorzej - no i cieszę się, że miecz Aragorna nie świecił, to nie ta bajka :P Wystarczy, że Frodo miał świecący miecz ;)

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Wto 01 Sty, 2019 21:16   

Taki a nie inny opis miecza u Tolkiena wynika z nawiązywania do dawnych źródeł literackich.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 02 Sty, 2019 17:44   

Obejrzę dziś LOTR do końca - tak stwierdzam, że ekranizacja mogła być lepsza, gdyby twórcy bardziej zaufali tekstowi, a mniej się bawili w jego poprawianie według standardów z Hollywood. Ale i tak jest o niebo lepiej niż w Hobbicie.

Odpowiedz do tematu