PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
O pisarstwie E. Gaskell. Symbolika seksualna...
Autor Wiadomość
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Sob 20 Maj, 2006 20:46   O pisarstwie E. Gaskell. Symbolika seksualna...

Przeklejone:

Monika24
Znalazłam ciekawy artykulik, temat "Sexual Imagery in Gaskell and Dickens"
http://www.victorianweb.o...l/glasser8.html
Ostatnio zmieniony przez Gosia Pią 17 Paź, 2008 19:04, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
GosiaJ
Shahrukh...Dołączył: 18 Maj 2006
Posty: 605
Wysłany: Pią 26 Maj, 2006 09:16   

Wrzucam tłumaczenie artykułu ze strony, którą podały dziewczyny:
http://www.victorianweb.o...l/glasser8.html\
Wybaczcie szczególnie nieudolne tłumaczenie fragmentu powieści Dickensa.

Symbolika seksualna u Elizabeth Gaskell i Charlesa Dickensa

Margaret nic nie mogła poradzić na to, jak wygląda – tak Elizabeth Gaskell opisuje wygląd zewnętrzny młodej kobiety – ale jej lekko wygięta górna warga, masywny zadarty podbródek, sposób w jaki trzymała głowę, jej ruchy, pełne delikatnego kobiecego nieposłuszeństwa, dawały obcym wrażenie wyniosłości (rozdział 7). Kiedy John Thornton przychodzi, by wypić herbatę z państwem Hale’ami w rozdziale 10, jest wyraźnie świadomy arogancji i obojętności, jaką Margaret mu okazuje, a jednak nic nie może poradzić na to, że ona go absolutnie pociąga. Dla mężczyzny, który jest tak silny i ma pod kontrolą wszystkie aspekty swego życia, to trudne doświadczenie, z którym musi się uporać. Usiłuje okazać taką samą obojętność, a jednak przyciąga go każdy ruch Margaret.
Na wąskim przedramieniu nosiła bransoletkę, która nieustannie opadała na nadgarstek. Pan Thornton z dużo większą uwagą obserwował przemieszczanie się tej kłopotliwej ozdoby niż słuchał jej ojca. Patrzył zafascynowany, jak Margaret przesuwa ją niecierpliwie w górę, tak by zacisnęła się na miękkim przedramieniu, a potem chwytał moment daremności tego trudu – ponowne zsuwanie się. Mógłby niemal wykrzyknąć - „Znów spada!” (...) Miał ochotę poprosić ją, by zrobiła dla niego to, co zmuszona była zrobić dla swojego ojca, który ujął jej mały palec i kciuk w swoją męską dłoń i użył ich jak szczypczyków do cukru. Pan Thornton dostrzegł jej piękne oczy wzniesione na ojca, pełne blasku, uśmiechu i miłości, gdy, jak im się zdawało, niezauważeni przez nikogo odgrywali tę krótką pantomimę (rozdział 10).
William A. Cohen pisze na Victorian Web, że dziewiętnastowieczna Wielka Brytania jest pamiętana przede wszystkim z powodu dwóch rzeczy – seksualnej pruderii i długich powieści. Połączone działania prasy i powieści sprawiły, że seksualność w XIX wieku stała się przedmiotem rutynowo i paradoksalnie sygnalizowanym przez swą niemożność wysłowienia – tematem, który w rezultacie tworzy zmienne sensy w chwilach, kiedy zbliża się do jasnego wyrażenia (Seks, skandal i powieść). Jasnym jest, że byłoby niedozwolone, a także nieokrzesane dla Gaskell, by bardziej dosadnie wyrazić namiętność seksualną Thorntona wobec Margaret. Zamiast tego autorka używa techniki obrazowania, by pokazać uczucia Thorntona. Dla przykładu – użyte przez nią porównanie palców Margaret do pary szczypców do cukru, może być równocześnie odczytywane jako słodkie i uwodzicielskie. W istocie każdy ruch Margaret w powyższym fragmencie staje się naładowany erotyzmem, a jednak subtelność opisu pozwala na to, by scena pozostała mniej lub bardziej niewinna.
Charles Dickens używa podobnej techniki w próbie przedstawienia seksualności, chociaż jego techniki są trochę mniej subtelne. Na przykład kiedy Sam Weller przypadkowo wpada na Mary podczas szukania Arabelli, następuje wspólna zabawna scena pokazująca seksualność poprzez składanie dywanu:
Kiedy uporał się z przygotowaniem wielkiej przesyłki, pomógł Mary w długo odkładanym zajęciu trzepania dywanów. To nawet w połowie nie jest tak niewinna sprawa, jak wygląda, to potrząsanie dywanikami – w ostateczności może nie ma nic niebezpiecznego w samym trzepaniu, ale już składanie jest bardzo podstępnym procesem. Tak długo, jak trwa trzepanie i dwie osoby są rozdzielone całą długością dywanu, to jest najbardziej niewinna rozrywka, jaką wynaleziono, ale kiedy przychodzi do składania, a odległość między nimi stopniowo się zmniejsza – do połowy długości, do ćwiartki, potem do jednej ósmej długości i do jednej szesnastej, i nawet do jednej trzydziestej drugiej, jeśli dywan był odpowiednio długi – to staje się niebezpieczne. Nie wiadomo dokładnie w tym wypadku, na jak wiele części dywan został złożony, ale możemy zaryzykować stwierdzenie, że tyle było kolejnych ruchów składania, ile razy Sam pocałował ładniutką pokojówkę (rozdział 38).
Seksualność w tym wypadku jest dużo mocniej zaznaczona niż w pisarstwie Gaskell, jednak obraz składania dywanu i komiczny ton, jakiego używa Dickens w opisie tej sceny, jeszcze raz pozwala sprawiać wrażenie niewinności. To jest szczególnie prawdziwe w przypadku, kiedy bohaterem biorącym udział w scenie jest Sam Weller, który skłania się do przeciwstawiania wiktoriańskim standardom.
Zarówno Gaskell, jak i Dickens taktownie ukazują, jak seksualność ma często swoje źródło w działaniach, które ktoś mógłby uznać za pozbawione pokładów emocjonalnych odczuć. Niemniej jednak, pomimo podobieństwa tematu, istnieje ważna różnica między tymi dwoma fragmentami, jeśli chodzi o fantazję i realizm. Powieść „North and South” uznaje się często za wielki przejaw realizmu, a jednak w powyższym ustępie Gaskell opisuje wnętrze umysłu Johna Thorntona. Jeden zewnętrzny sygnał (przesuwanie się bransoletki Margaret) daje autorce poznać najgłębsze myśli i uczucia bohatera. W pewnym sensie jest to wysoce niezwykłe, bo nikt właściwie nie może odczytać czyichś myśli. Z drugiej strony, we fragmencie „Klubu Pickwicka” nie ma żadnego potwierdzenia wewnętrznego monologu postaci. W istocie „historycy” (np. Dickens), którzy przedstawiają wydarzenia z powieści, są wystarczająco dobrzy, by stwierdzić, że pocałunki miały miejsce podczas składania dywanu. Ale to nic pewnego oczywiście. W ten sposób fizyczny opis użyty w „Klubie Pickwicka” jest bardziej realistyczny niż technika zastosowana w „North and South”, nawet jeśli fabuła powieści Dickensa jest bez wątpienia bardziej fantastyczna.

Autor: Jonathan Glasser
Tłum. GosiaJ. (fragment powieści „N&S” w tłumaczeniu Alison)
 
 
Gitka Dołączyła: 25 Maj 2006
Posty: 2305
Wysłany: Pią 26 Maj, 2006 09:58   

Świetny artykulik. Pamiętam ten fragment z N&S z bransoletką, taka niewinna rzecz, a ile w niej magii. A jak Thorton zagrał tą scenę.
A swoją drogą czytał ktoś „Klub Pickwicka" ja niestety nie, bo ten fragment z dywanikiem jest bardzo interesujący...
 
 
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Pią 26 Maj, 2006 10:30   

No prosze, niby nic, niby bransoletka i szczypczyki, a ile w tym erotyzmu.
Moim zdaniem jednak czasami ta powiesc Gaskell jest naladowana erotyzmem.
Zwlaszcza kiedy mowa o uczuciach i myslach Thorntona :D

Dzieki Gosiu!
_________________
Nie wiemy nigdy, czym i jacy jesteśmy w oczach bliźnich, ale nie wiemy również,
czy istotnie jesteśmy tacy, jakimi wydajemy się sami sobie.

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia
 
 
GosiaJ
Shahrukh...Dołączył: 18 Maj 2006
Posty: 605
Wysłany: Pią 26 Maj, 2006 12:45   

Gosia napisał/a:
No prosze, niby nic, niby bransoletka i szczypczyki, a ile w tym erotyzmu.
Moim zdaniem jednak czasami ta powiesc Gaskell jest naladowana erotyzmem.
Zwlaszcza kiedy mowa o uczuciach i myslach Thorntona :D
Dzieki Gosiu!


Cała przyjemność po mojej stronie :oops:
Co do erotyzmu - rozmawiałyśmy już chyba o tym, jak bardzo "fizycznie" John odbiera Margaret, jak nie może uwolnić swych myśli od rąk Margaret oplatających jego szyję podczas strajku, jak doskonale zapamiętuje jej suknie. Nie wspomnę już o tym drobiazgu, jakim jest ostatnia scena w powieści ;-) . Przypominam maleńki fragment w tłumaczeniu Alison:

W czasie gdy wciąż poszukiwała tego pisma, jej przyspieszone bicie serca zostało wstrzymane na moment przez ton jakim przemówił nagle pan Thornton. Jego głos był zachrypnięty i drżący od czułej namiętności z jaką powiedział:
- Margaret!
Na chwilę podniosła wzrok, ale już za chwilę chcąc zasłonić swoje błyszczące oczy, ukryła twarz w dłoniach. On, podchodząc bliżej, ponowił błaganie i z drżącym zapałem powtórzył jej imię:
- Margaret!
Wciąż stała ze szczelnie zasłoniętą twarzą, opuszczając głowę coraz niżej, prawie opierając ją o stół, przy którym stała. Podszedł bardzo blisko. Ukląkł tak by mieć twarz na wysokości jej ucha i szepnął zdyszany:
- Uważaj. Jeśli się nie odezwiesz, uznam cię za moją własność w jakiś nadzwyczajnie śmiały sposób. Odeślij mnie natychmiast, jeśli mam odejść; Margaret!
Na to trzecie zawołanie odwróciła głowę ku niemu, wciąż osłaniając twarz swoimi drobnymi białymi dłońmi i położyła ją na jego ramieniu, wtulając się w nie; i było to zbyt słodkie dla niego, czuć jej miękki policzek tuż przy swoim, chciał zobaczyć ten głęboki rumieniec i kochające oczy. Przytulił ją mocno. Oboje milczeli. W końcu szepnęła łamiącym się głosem:
- Och, panie Thornton, nie jestem wystarczająco dobra!
- Nie jesteś wystarczająco dobra?! Nie drwij z mojego niskiego mniemania o sobie.
Po minucie lub dwóch, delikatnie odciągnął jej dłonie od twarzy i położył jej ręce tam gdzie znajdowały się, kiedy chroniła go przed buntownikami.


:oops: :oops:
Do tego dochodzi jeszcze doskonała ekranizacja z wybitną rolą Richarda Armitage'a, który jest tak doskonałym Thorntonem, że gdyby go nie było, trzeba by go było wymyślić ;-)
I dziwicie się, że potem ochoczo powstają _takie_ fanfiki? ;-)
 
 
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Pią 26 Maj, 2006 13:08   

Ja przytocze inny fragment :

Zdjęła szal i powiesiła go na oparciu krzesła. Siedziała zwrócona twarzą do niego i do światła. Jej uroda jawiła mu się w całej okazałości. Jej krągła, biała, giętka szyja wieńcząca pełną gibkości figurę; jej usta, poruszające się tak nieznacznie kiedy mówiła, że nawet najmniejszy grymas nie burzył widoku jej chłodnego, spokojnego oblicza.
Jej oczy pełne miękkiego mroku, spotykały się z jego wzrokiem ze spokojną dziewczęcą swobodą. Zanim ich rozmowa dobiegła końca, niemal przyznał sam przed sobą, że ona wcale mu się nie podoba; próbował wynagrodzić sobie uczucie upokorzenia, jakiego doznawał spoglądając na nią z zachwytem, którego nie mógł pohamować, podczas gdy ona patrzyła na niego z dumną obojętnością, traktując go jak kogoś, za kogo się w obecnym zdenerwowaniu uważał – wielkiego, nieokrzesanego faceta, pozbawionego wdzięku i wytworności


I tu:

I kiedy spojrzał na nią z tą intencją, poraziła go na nowo jej wielka uroda. Nigdy wcześniej nie widział jej w takiej sukni, a właśnie teraz okazało się jak bardzo taka elegancja stroju pasuje do jej szlachetnej figury i dumnego spokoju oblicza. Uznał, że powinna zawsze się tak ubierać.
Rozmawiała z Fanny, nie był w stanie dosłyszeć o czym, ale widział jak jego siostra niespokojnie sprawdza szczegóły swojego stroju, spogląda zdziwionym wzrokiem to tu, to tam, bez żadnego celu. Porównał to spojrzenie z dużymi, aksamitnymi oczami, które spoglądały prosto i poważnie na konkretny obiekt, tak jakby ich światło promieniowało dając jakiś rodzaj wytchnienia. Wygięta linia czerwonych ust podkreślała skupienie towarzyszące słuchaniu rozmówcy, głowa lekko pochylona do przodu tworzyła wyraźną linię od szczytu, gdzie światło połyskiwało w jej kruczo czarnych włosach, po miękkie zwieńczenie jej ramion w kolorze kości słoniowej. Krągłe, białe ramiona i wąskie dłonie trzymała splecione, doskonale nieruchome w ich ślicznym ułożeniu.
Pan Thornton spostrzegł, że wszystko to ogarnął jednym szybkim, szerokim spojrzeniem.


A z tego co zdolalam zroumiec, beda jeszcze takie ekscytujace fragmenty :D
 
 
GosiaJ
Shahrukh...Dołączył: 18 Maj 2006
Posty: 605
Wysłany: Pią 26 Maj, 2006 13:16   

Gosia napisał/a:
Ja przytocze inny fragment :
(...)
A z tego co zdolalam zroumiec, beda jeszcze takie ekscytujace fragmenty :D


Czekamy niecierpliwie, prawda? :-) Oj, ta pani Gaskell, niby taka "wiktorianka", a tu takie numery ;-) A tak na serio - myślę, że właśnie w takie wejście w umysł pana Thorntona, pokazanie, jak postrzega Margaret, właśnie tak po męsku, często "fizycznie", stworzyła w jakiś sposób prawdziwy portret mężczyzny w literaturze. I to jakiego MĘŻCZYZNY! :thud:
 
 
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Pią 26 Maj, 2006 13:42   

Zgadzam sie, a mamy tego potwierdzenie, skoro sam Richard tak to ujal.
A kto moze wiedziec to lepiej ?
Wspaniala powiesc, kolejny raz to powtorze.
Dlatego te fragmenty nie pasuja mi do wizerunku starszej statecznej pani z portretu ;)
 
 
MatyldaDołączył: 18 Maj 2006
Posty: 1129
Wysłany: Pią 26 Maj, 2006 19:12   

Gosia napisał/a:
No prosze, niby nic, niby bransoletka i szczypczyki, a ile w tym erotyzmu.
Moim zdaniem jednak czasami ta powiesc Gaskell jest naladowana erotyzmem.
Zwlaszcza kiedy mowa o uczuciach i myslach Thorntona :D

Dzieki Gosiu!


Ja też się zgadzam , że w tej ksiazce jest pełno erotyzmu, ale inaczej
Gaskel nie podała wszystkiego na talerzu ale podziałała na wyobraźnię
I stad te motyle
Współczesne ksiazki i filmy nie każa nam czekać na skonsumowanie miłości.
Własciwie skonsumowanie jest wcześniej niz wzajemne poznanie.
Niestety albo stety moja wyobraźnia cały czas krązy wokół Armitage. Nawet gdy czytam fanfica. Czasem sie smieje sama do siebie gdy pomyslę o tym - biedny ten aktor, co on przeżywa w tym fanfiku wbrew własnej woli :wink:
 
 
GosiaJ
Shahrukh...Dołączył: 18 Maj 2006
Posty: 605
Wysłany: Sob 27 Maj, 2006 00:56   

Zgadzam się, w tej kwestii biedny ;-) W fantazjach tylu kobiet się pojawia "niechcący"! ;-)
A bardziej serio - to tylko pokazuje, jak ważną kreację stworzył, jak doskonale wpasował się w powieściowego Thorntona, jaką dał mu osobowość, powierzchowność, że o Głosie nie wspomnę :-)
Co do Gaskell - właśnie o to chyba głównie chodzi w tym artykule, by pokazać, jak sceny pozornie wcale nie-erotyczne mogą takie się stać, mogą być jednocześnie zmysłowe i niewinne - takiego określenia używa mniej więcej autor tekstu i zgadzam się z nim w całej rozciągłości.
 
 
Gosia 
Like a Wingless BirdDołączyła: 18 Maj 2006
Posty: 11057
Skąd: Marlborough Mills
Wysłany: Sob 27 Maj, 2006 07:05   

To pokazuje jeszcze jedno.
Jak silna jest tesknota kobiet za romantycznym i namietnym bohaterem, a naprawde takim wlasnie realnym mezczyzna w ich zyciu.
_________________
Nie wiemy nigdy, czym i jacy jesteśmy w oczach bliźnich, ale nie wiemy również,
czy istotnie jesteśmy tacy, jakimi wydajemy się sami sobie.

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia
 
 
GosiaJ
Shahrukh...Dołączył: 18 Maj 2006
Posty: 605
Wysłany: Sob 27 Maj, 2006 09:56   

Gosia napisał/a:
To pokazuje jeszcze jedno.
Jak silna jest tesknota kobiet za romantycznym i namietnym bohaterem, a naprawde takim wlasnie realnym mezczyzna w ich zyciu.


No tak... Tylko faceci oczywiście nie czytają takich powieści, a potem nie wiedzą, czego pragną kobiety ;-)
 
 
asiek Dołączyła: 19 Maj 2006
Posty: 4457
Skąd: ...z morza
Wysłany: Nie 04 Cze, 2006 07:50   

GosiaJ napisał/a:
Matylda napisał/a:

Ja też się zgadzam , że w tej ksiazce jest pełno erotyzmu, ale inaczej
Gaskel nie podała wszystkiego na talerzu ale podziałała na wyobraźnię
I stad te motyle
Współczesne ksiazki i filmy nie każa nam czekać na skonsumowanie miłości.
Własciwie skonsumowanie jest wcześniej niz wzajemne poznanie[...]


[...]Co do Gaskell - właśnie o to chyba głównie chodzi w tym artykule, by pokazać, jak sceny pozornie wcale nie-erotyczne mogą takie się stać, mogą być jednocześnie zmysłowe i niewinne - takiego określenia używa mniej więcej autor tekstu i zgadzam się z nim w całej rozciągłości.


    Gosiu świetny artykuł.... dopiero dzisiaj przeczytałam.
    Gośki... Matyldo... znakomicie to ujęłyście. Niedawno myślałam o tym jak pięknie Gaskell opisała pierwsze spotkanie Thorntona z Margaret. Jego zauroczenie i oczarownie dziewczyną. Oczywiście w tej scenie widzę i SŁYSZĘ Rysia. Niemal czuje się przepływ feromonów...chemia w czystej postaci. Tak rodzi się miłość od pierwszego spojrzenia...
    Zupełnie irracjonalna...ale silna`...gotowa przetrwać wszelkie przeciwności....
    Myślę, że najbardziej nas pociąga w tej powieści i powieściach JA, to co dzieje się "między ustami, a brzegiem pucharu" :smile:
 
 
Serenitka Dołączyła: 19 Lip 2008
Posty: 30
Wysłany: Sob 19 Lip, 2008 23:00   

Właśnie to co jest pokazane w tej powieści jest wg mnie najpiękniejszym romantyzmem i namiętnością!!! Mimo tak silnych uczuć i pożądania nie musieli od razu iść do łóżka (to był wtedy przywilej małżonków), dla zakochanych siódmym niebem już był najmniejszy dotyk, bliskość, pocałunek i to było moim zdaniem piękne. I wydaje mi się, że dzięki temu każde doznania były znacznie bardziej przez nich odczuwane i ważne (a po ślubie pewnie emocje wybuchały z podwójną siła :wink: ). Erotyzm jaki przedstawiła autorka był mistrzowsko piękny moim zdaniem.

PS. Za każdym razem jak czytam przytoczone przez Was powyżej fragmenty powieści mam gęsią skórkę, ta powieśc jest pięknie napisana!
_________________
"Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Na stronach naszego forum stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowaniu forum do preferencji użytkownika.
Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym jest możliwe po właściwym skonfigurowaniu ustawień używanej przeglądarki internetowej.
Zablokowanie możliwości zapisywania plików cookies może znacznie utrudnić używanie forum lub powodować błędne działanie niektórych stron.
Brak blokady na zapisywanie plików cookies jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie i używanie przez stronę naszego forum.