PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wszyscy jestesmy amatorami (chyba) ....
Autor Wiadomość
Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 15:43   Wszyscy jestesmy amatorami (chyba) ....

Zaczne od rzeczy, która mi najbardziej leży na sercu... Proporcje w grafikach. To raczej taki apel niz wskazówka, ale błagam, zachowujcie własciwe proporcje! Niektóre filmy są robione w 16:4 (panoramiczne), inne 4:3 (telewizyjne). Jak macie skrinka i chcecie go przyciąc, zwracajcie uwagę na to, żeby zachować proporcje. Osobiscie używam GIMPA i tak jest opcja "fixed aspect ratio", myślę, że większość programów ma taki myk.

Twarz Rysia naprawdę dużo lepiej prezentuje się w naturalnych proporcjach obrazu niż nienaturalnie wydłuzona...

Różnica jest chyba oczywista:

źle :obrzydzenie: :

dobrze :oklaski: :

a teraz pomyślę, nad czyms, co faktycznie może się Wam przydać... :rumieniec:

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 16:06   Programy graficzne

Miałam do tej pory stycznosć z trzema darmowymi programami graficznymi - przedstawie je od najłatwiejszego do najtrudniejszego w korzystaniu - ja własnie taka drogę przeszłam:

PhotoFiltre polecony mi swego czasu przez Cait :kwiatki_wyciaga:
Dobry na początek, z łatwym interfejsem. Nie ma wielkiego wyboru efektów, ale przez jakiś czas używałam go i byłam zadowolona.

Paint.Net
Ma już dużo więcej efektów i dodatkowo pojawia się najwspanialszy element programów graficznych IMO - warstwy! Warstwy pozwalają na bardzo wiele modyfikacji obrabianego obrazu, z których bardzo łatwo się wycofac. Teraz już nie mogłabym bez warstw funkcjonować.... Poza tym, Paint.Net wprowadza sporo innych zabawek, i interfejs jest w dalszym ciągu dosyć łatwy w obsłudze.

the GIMP
Z Gimpa korzystam aktualnie. Baardzo długo się z nim oswajałam - naprawdę baaardzo... myślę, że parę miesięcy. Szukałam tutoriali, robiłam rzeczy krok po kroku, aż wreszcie jestem w stanie w miarę z niego korzystać :lol: Pierwszym problemem jest ilośc okien - wszystko otwiera się oddzielnie. Potrafię mieć kilkanaście okienek otwartych, pracując na jedną ikonką.., Poza tym GIMP jest niestabilny i dosyć często mi się zamyka. To czemu z niego korzytac? Bo ma więcej możliwości niż Paint.Net. Do głownych przewag należy "gumka" - bardzo przydatne narzędzie :mrgreen: (w połączeniu z warstwami, oczywiście). Jest jeszcze jeden minus - Gimp nie czyta mapy bitowej, więc przy robieniu skrinków z DVD, musze je najpierw konwertować.
Wskazówka - przy instalacji, odradzam wybór polskiej wersji językowej. Tłumaczenia są z kosmosu (pulpit = biurko) i przy szukaniu jakiejs pomocy, trudno to potem zastosować...

Są oczywiście jeszcze profesjonalne programy, Photoshop, Corel, Ilustrator, ale tu nie mam pojęcia :mrgreen: Niestety grafiki to tylko moje hobby ;)

Dajcie znać, czy to w ogóle jest pomocne...

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 16:27   

Ja używam zwykle Photofiltre oraz IrfanView.
Ale moja kolezanka z pracy robila pare rzeczy w Corelu Photo-Paint i musze przyznac, ze niezle jej to wyszlo. ale wczesniej przeczytala jakas ksiazke i cwiczyla.

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 17:43   

ja gimpa używam i tam opcja do skalowania jest, tak, ze zmiana pikseli w długości dostosowuje szerokosć przydatne :) .
ale, ze w gimpie ciemna jestem przetestuję polecane programy .
dzięki :kwiatek:

praedzio 
dziub dziub dziub

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 17:45   

Ja - jeśli już najdzie mnie ochota na dłubanie się w grafice, to używam Photoshopa (niech żyją warstwy!), a zwykłe rzeczy - jak skalowanie, czy konwersję - robię w IrfanView.

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 17:48   

mnie photoshop przerasta :| zresztą po wynikach widać, że grafika mnie przerasta, musze przysiąść

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 17:54   

Do konwersji hurotwej polecam XnView .

praedzio 
dziub dziub dziub

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 18:00   

W IrfanView jest coś takiego jak przetwarzanie wsadowe, pewnie podobnie jest i w XnView.

Caroline 

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 22:17   

Harry_the_Cat napisał/a:
Dajcie znać, czy to w ogóle jest pomocne...
Jest.
Czekam na więcej :roll:

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 22:19   

zdecydowanie jest pobrałam ten pierwszy program i ma bardzo ciekawe opcje mam zamiar się z nim zaznajomić troszeczkę

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 22:22   

Caroline napisał/a:
Czekam na więcej

ooo, serio?
A co konkretnie Cie interesuje w pierwszej kolejności?

Caroline 

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 22:26   

Noooo, tak "step by step" :D Co po kolei i na co zwracać uwagę. Na przykład niezmiernie interesuje mnie, jak to robisz, że udaje Ci się różne obrazki wtopić w jeden tak, że nie widać różnicy tonacji, faktury etc.

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 22:31   

Okej, to pomysle nad paroma wskazówkami. Ale jak ma byc step-by-step, to raczej od tego przenikania nie zacznę.

To ode mnie będzie o GIMPie, jak ktos się dorzucić z innymi zabawkami, to zapraszam :)

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 22:49   

Ten drugi program wymaga jeszcze jakiejś dodatkowej instalacji, nie wiem, o co mu chodzi ;-)

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 22:51   

Admete napisał/a:
Ten drugi program wymaga jeszcze jakiejś dodatkowej instalacji, nie wiem, o co mu chodzi

To mozliwe... juz nie pamiętam. Gimp na pewno wymaga jakiegoś tam "enviroment", które pobiera sie razem z programem.

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 22:57   

Gimp wymaga podkładek czy jak to się tam nazywa im nowsza wersja tym nowsze ma być to otoczenie/podkładka i tym więcej miejsca zajmuje :-|

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 23:22   tutorial - cz. 1

Zacznę od początku...

Cropping / wycinanie
Kiedy juz wybierzemy zdjęcie, które chcemy wykorzystać zaczynamy od przycięcia go - robimy sobie bazę ;)

Wybrałam zdjęcie z Bones, które oryginalnie wygląda tak :

Moim zdaniem sposób przycięcia obrazka w avatarku to połowa sukcesu. Można tradycyjnie obiekt umieścic w centrum:
albo można sie zdjęciem pobawić - to kwestia osobistych preferencji. Ja przeważnie wolę poszukać jakichś ciekawszych kontów, choć nie zawsze to sie udaje... :rumieniec: .
W każdym razie zdecydowałam się przyciąć zdjęcie w ten sposób:
(choc nie do konca podoba mi się, że policzek Bootha zajmuje taką dużą powierzchnię, ale tym będę się martwic później...)

A czemu właśnie tak? moim celem było wyeksponowanie tego specjalnego spojrzenia Bootha na Bones :serduszkate: , a o ile ustawienie ich w centrum dawało pełen "ogląd", to odwracało raczej uwagę od tego detalu... Mam nadzieję, że to sensowne tłumaczenie... :rumieniec:

Sharpen/ Wyostrzanie
Dodatkowo, ponieważ otrzymane po przycięciu zdjęcie miało 335 x 335 i nie do konca było wyraźne, to postanowiłam je trochę wyostrzyć przed zmniejszeniem. Z wyostrzaniem dosyć ostrych zdjęc trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Nawet jeśli zdjęcie wygląda dobrze wyostzone, czasami późniejsze efekty mogą trochę nabroić i robi się gorzej...

Wyostrzanie w Gimpie można znaleźć w fitrach - w tym przypadku to + 20 (nie wiem czego...):

No to zmniejszamy:

Baza będzie wyglądać tak:

Ostatnio zmieniony przez Harry_the_Cat Pon 31 Mar, 2008 00:04, w całości zmieniany 3 razy  

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 23:28   

o o wyostrzeniu przed zmniejszeniem nie pomyślałam, ot co warty mój pomyslunek.
dzięki :kwiatki_wyciaga:

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 23:30   

Można też wyostrzyć po zmniejszeniu ;)

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 23:45   

Ja czekam na trudniejsze lekcje ;) ale wszystko uwaznie przeczytam :mrgreen:

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 23:50   tutorial - cz. 2

Rozjaśnianie

To jest coś co stosuję zawsze. Od tego wszystko zaczynam. Rozjaśniam oryginalne zdjęcie.
Używam do tego warstw (jeśli okno nie wyskakuje automatycznie to w głownym oknie Gimpa: File->Dialogs->Layers)

Kopiuję swoją bazę i ustawiam Mode na Screen na 100 % (Opacity)
Oto różnica:

przed: i po:

Zależnie od zdjęcia można to powtórzyć, zmieniając procenty.
Czasami zdjęcie robi się zbyt jaskrawe, wtedy warstwę którą "screenujemy" mozna zmienić na czarno-białą (w oknie obrazka nad którym pracujemy - Layers -> Colours -> Desaturate)

Jeśli chcemy podkreślic kontast między ciemniejszymi i jaśniejszymi partiami zdjęcia możemy skopiowaną bazę wyciągnąc na górę i ustawić ja na Overlay

Moja baza ostatecznie wygląda tak:

W sumie to cztery warstwy (dolna warstwa na dole, tak jak pokazuje sie w okienku dialogowym):

baza (mode: overlay, 100%)
baza z filtrem "desaturate" (mode: screen, 90%)
baza (mode: screen, 100%)
baza (mode: normal, 100%)

(PS. W Gimpie jest jeszcze gdzieś Auto korekta zdjęc, ale w tej chwili nie pamiętam gdzie... :rumieniec: Raz jej użyłam... )

ETA:

Jeszcze taka wskazówka, która nie wszystkim musi sie przydac... Ja często jak cos mi się nawet podoba, ale jeszcze chcę poeksperymentować, ide do Edit -> Copy Visible, a potem Edit-> Paste as New, żeby miec taki backup ;)
Ostatnio zmieniony przez Harry_the_Cat Pon 31 Mar, 2008 00:02, w całości zmieniany 3 razy  

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 23:52   

Gosia napisał/a:
Ja czekam na trudniejsze lekcje

Ja wiem, Gosiu, że Ty juz bardziej zaawansowana... Ale ja pamiętam jak mnie przerażał Gimp na początku...

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 00:12   

Harry_the_Cat napisał/a:
Ale ja pamiętam jak mnie przerażał Gimp na początku...

niektórych nadal przeraża tych leniwych jak ja, ale bardzo fajnie mi odkrywać ten PhotoFiltre praca od podstaw.
Dięki Harry na pewno będę pilnie studiować ten samouczek

Caitriona 
Byle do zimy!

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 00:26   

O, jaki fajny wątek! :D

Ja korzystam z dwóch programów: z PhotoFiltra (tu robię te prostsze avki, a kiedyś korzystałam tylko z niego) i z Gimpa (nie ma jak warstwy!).

Ciekawe Harry jaki Ci wyjdzie avek ;) I chyba nie muszę dodawać że wybrałaś fajny screenek? :D
Just typhoons and monsoons
This impossible year

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 00:31   

Własnie sie męczę z tym avkiem strasznie :rotfl:

Więc wrzucę zaraz parę pomysłów na pokolorowanie, a potem pójdę się z tym przespać... :rumieniec:

Odpowiedz do tematu