PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Perswazje
Autor Wiadomość
Ania Aga 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 12:05   

Na Perswazje trafiłam zupełnie przypadkiem, nawet nie wiedziałam, że Austen napisała jeszcze jedną książkę. Wypożyczyłam i czytałam w akademiku do rana, musiałam ją skończyć, lampkę nocną ustawiłam tak, żeby nie przeszkadzać pozostałym lokatorkom, ale po prostu musiałam wiedzieć, jak się skończy historia Anny. Do dzisiaj chętnie do nie wracam, choć muszę obiektywnie przyznać, że szczęśliwe zakończenie jest naciągane, wypadek Luizy jest mało prawdopodobny, kapitan Wentworth powinien ożenić się z nią i powstałoby jeszcze jedno niedobrane małżeństwo, a Anna zostałaby starą panną, ponieważ ona nie zgodziłaby się na małżeństwo z Eliotem bez miłości.

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 12:06   

Koniecznie przeczytaj :kwiatek: To jest pięknie napisana, melancholijna i bardzo romantyczna - jak na Jane Austen - powieść. Przynajmniej ja ją tak odbieram :kwiatek:
Moja druga ulubiona po DiU
Ania Aga napisał/a:
muszę obiektywnie przyznać, że szczęśliwe zakończenie jest naciągane, wypadek Luizy jest mało prawdopodobny, kapitan Wentworth powinien ożenić się z nią i powstałoby jeszcze jedno niedobrane małżeństwo, a Anna zostałaby starą panną, ponieważ ona nie zgodziłaby się na małżeństwo z Eliotem bez miłości.

Oj tak, ja niestety też tak czuję. Cieszę się, że Anna dostała swój happy end, ale wiem, że złożyło się na to za dużo przypadków. W prawdziwym życiu Wenworth nie wywinąłby się od małżeństwa z Luizą i prawdopodbnie unieszczęśliwiliby się na wieki. A Anna za kuzyna nie wyszłaby za nic. Nawet za powrót do ukochanego domu.

BeeMeR 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 12:54   

Też muszę kiedyś wreszcie nadrobić :mysle:

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 13:02   

Polecam książkowe Perswazje wszystkim jeszcze nie czytającym, bo to pięknie napisana powieść, z piękną wewnętrznie bohaterką i dużą dawką romantyzmu. Melancholijna, ale nie smętna. I ma mnóstwo tego cienkiego, zgryźliwego humoru w stylu JA. Wciąga od razu w swój świat.

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 13:12   

Już sobie zamówiłam i z chęcią przeczytam... a jak przeczytam to obejrze film po raz 154.

I don't want to achieve immortality through my work; I want to achieve it through not dying.

The Cure, Joy Division and Morrissey make it cool to be unloved.

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 14:07   

Film z Ciaranem Hindsem? :kwiatek: Mimo, że bohaterowie są tam wybitnie niewyględni, to bardzo go lubię. Zawsze żal mi nie do końca wykorzystanego potencjału serialu. Jeszcze niedawno znalazłąm na jakimś blogi gifa, na którym Anna wyciaga jak może usta i zasmarkany nos w kierunku twarzy Fryderyka i aż mnie cofnęło.

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 14:20   

Niestety najpierw zobaczyłam wersję z Rupertem Perny Jonesem i później jak już chciałam obejrzeć starszą wersję tonie mogłam, bo oni własnie są tacy niewyględni :D

edit:
Jedyne czego nie obczajam w wersji z 2007 roku, to to, ze przecież Anna była bogata (no doooobra, może były finansowe problemy, ale już bez wchodzenia w szczegóły) a zawsze wyglądała jak uboga krewna żyjąca na łasce rodziny.
Czy prosty ubiór miał wskazywać na szlachetność jej duszy, jakby widz był mniej kumaty :D

I don't want to achieve immortality through my work; I want to achieve it through not dying.

BeeMeR 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 14:26   

Eeva napisał/a:
Niestety najpierw zobaczyłam wersję z Rupertem Perny Jonesem i później jak już chciałam obejrzeć starszą wersję tonie mogłam, bo oni własnie są tacy niewyględni :D
Ja widziałam ze trzy ekranizacje, te obie na pewno i właśnie ta niewyględna miała dla mnie piękniejszą duszę i przekaz :serce:
Tylko trochę się trzeba było w nią wgryźć na początku - spróbuj kiedy ponownie jak przyjdzie ochota :kwiatek:
(jeśli przyjdzie ;) )

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 14:29   

Pewno, że przyjdzie. Ale nie wiem czy dam rade oglądać Ciarana i nie widzieć Mance Rydera z Gry o Tron :D

Ania Aga 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 14:57   

Cytat:
Jedyne czego nie obczajam w wersji z 2007 roku, to to, ze przecież Anna była bogata (no doooobra, może były finansowe problemy, ale już bez wchodzenia w szczegóły) a zawsze wyglądała jak uboga krewna żyjąca na łasce rodziny.
Czy prosty ubiór miał wskazywać na szlachetność jej duszy, jakby widz był mniej kumaty

Eliotowie musieli oszczędzać, groziło im bankructwo, Anna jako jedyna rozumiała powagę sytuacji i na pewno starała się wydawać jak najmniej pieniędzy.

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 14:58   

Ania Aga napisał/a:
Eliotowie musieli oszczędzać, groziło im bankructwo, Anna jako jedyna rozumiała powagę sytuacji i na pewno starała się wydawać jak najmniej pieniędzy.
Hm, no tak, racja. Mój błąd :-)

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 15:00   

tiaaa... Ciaran z tymi oczyskami... Scena z listem jest niezwykle motylopedna.
(jedynie ta z jedzeniem mi sie nie podobala.... )

BeeMeR 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 15:11   

Eeva napisał/a:
nie wiem czy dam rade oglądać Ciarana i nie widzieć Mance Rydera z Gry o Tron :D
hmm, no tak, to może być pewien problem :lol:

Jotka 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 16:50   

Ja lubię Annę z tej wersji, jak ona pięknieje z wraz z odzyskaną miłością :-)

Akaterine 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 17:31   

Ania Aga napisał/a:

Tylko to raczej by się przejawiało noszeniem sukienek po starszej siostrze (która pewnie często je zmieniała) niż celowe ubieranie się w szmaty. Jakoś nie widzę, żeby kobieta o jej statusie szła do sklepu i kupowała najgorszy materiał, bo trzeba oszczędzać.
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

Ania Aga 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 18:03   

Zastanawiam się, czy Elżbieta byłaby skłonna podarować swoje piękne suknie siostrze, może wolałaby obdarować nimi swoją przyjaciółkę? Poza tym siostry nie były do siebie podobne, to w czym dobrze wyglądała Elżbieta, nie musiało pasować Annie. Sądzę, że Anna wybierała ubrania praktyczne, które wytrzymają długo, a te rzadko są ładne. A może po prostu nie miała gustu?

Akaterine 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 18:34   

Suknie się przerabiało, i to bardzo, więc nie powinno być problemem dopasowanie. Ubrania praktyczne też były ładne - może nie wyglądały zbyt szykownie, ale nie były brzydkie (przykład z filmów - suknie Emmy z ekranizacji z 2009 roku, w ekranizacji Perswazji z 1995 roku też stroje nie były złe). A dlaczego Anne miałaby nie mieć gustu? Jej gust na pewno był kształtowany przez matkę, następnie przez lady Russell (która na pewno dbała o to, żeby jej ulubienica dobrze wyglądała), a nie mamy podstaw by sądzić, że te nie potrafiły się ubrać.
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.

Miss Jane Austen

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 20:25   

Jotka napisał/a:
Ja lubię Annę z tej wersji, jak ona pięknieje z wraz z odzyskaną miłością :-)

Dokladnie - to jest zastanawiajace. Najpierw naprawde przecietna, ladnieje z kazda minuta...
Co smieszne - ta opinia nie jest odosobniona :)

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 20:57   

Akaterine, czy mam w takim razie rozumieć, że moja teoria o celowym ubieraniu Anne w szmaty aby ukazać szlachetność i prostotę jej serca ja coś w sobie? :-)

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 21:34   

Eeva napisał/a:
Akaterine, czy mam w takim razie rozumieć, że moja teoria o celowym ubieraniu Anne w szmaty aby ukazać szlachetność i prostotę jej serca ja coś w sobie? :-)

To całkiem możliwe; współcześniejsze ekranizacje czasami jakby watpiły w inteligencję widza :wink: To trochę tak, jak z Lizzie Kiry - reżyser tłumaczył, że ona ma "lubić czytać" (wykształciuch, ani chybi) dlatego ubiera się ciemno i skromnie. Łopatologia stosowana. W rezultacie Lizzie - intelektualistka na bal przychodziła w worku po kartoflach :roll:
Annę z serialowych Perswazji uczesali też źle - wyglądała, jakby rzadko myte włosy wiązałą na czubku głowy. I właśnie u niej nie było widać efektu pięknienia wraz z powrotem uczuć.

Akaterine 

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 21:43   

Eeva napisał/a:

Taa, jest tak szlachetna i dobra, że zabiera ubrania dla biednych, a im pewnie oddaje swoje nowe suknie ;) . Choć suknie może aż tak tragiczne nie były - ale narzutki i płaszczyki :zalamka: .

Miss Jane Austen

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pią 29 Sie, 2014 22:40   

Trzykrotka napisał/a:
To jest pięknie napisana, melancholijna i bardzo romantyczna - jak na Jane Austen - powieść. Przynajmniej ja ją tak odbieram :kwiatek:

Prawda. I u mnie stoi na pierwszym miejscu, jeszcze przed DiU. Jakoś tak... bardziej porusza me serce. Choć kocham DiU miłością wielką i niezmierzoną, tak nad lekką komedię przedkładam tę właśnie melancholijną, pięknie napisaną i bardzo romantyczną powieść Austen.
Pamiętam do dziś, jak serce waliło mi jak po maratonie, kiedy dotarłam do listu kapitana Wentwortha. Dobrze, że wtedy siedziałam... :serce2:

Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.

Anaru 

Wysłany: Sob 30 Sie, 2014 00:17   

BeeMeR napisał/a:
Ja widziałam ze trzy ekranizacje, te obie na pewno i właśnie ta niewyględna miała dla mnie piękniejszą duszę i przekaz :serce:

Ja tez którąś chyba widziałam (ale jako austenowski profan oczywiście nie pamiętam :P ) i chętnie bym odświeżyła. Z którego roku jest ta, o której piszecie? :mysle:

Trzykrotka 

Wysłany: Sob 30 Sie, 2014 10:33   

Genialny jest ten list! Jakby Jane zaoszczędziła cały zapas romantycznych wyznań, których wcześniej nigdy nie utrwalała na papier i postanowiła je w końcu uzewnętrznić. Ostatnia powieść, szkoda. Widać po Perswazjach, gdyby Jane żyła dłużej, jej pisarstwo mogło nabrać jeszcze ciekawszych odcieni.
No i ten list! I ta Anna, starsza od innych Emm i Elżbiet, żyjąca do czasu bardziej życiem wewnętrznym niż biorąca udział w wydarzeniach, przenikliwa i bystra, ale łagodna - bardzo ją lubię i lubię cały klimat domu Anny, domu Mary, Bath.
Anaru napisał/a:
BeeMeR napisał/a:

Ja tez którąś chyba widziałam (ale jako austenowski profan oczywiście nie pamiętam :P ) i chętnie bym odświeżyła. Z którego roku jest ta, o której piszecie? :mysle:

Jedna jest z lat 90 - to jest film z Ciaranem Hindsem i Amandą Root
http://en.wikipedia.org/w...ion_(1995_film)
Druga to serial z 2007 z Rupertem Penry-Jonesem i Sally Hawkings
http://en.wikipedia.org/w...ion_(2007_film)

Zajrzyj sobie do wątków o ekranizacjach Anaru :kwiatek:

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Sie, 2014 12:28   

Wystarczy, kurna, zobaczyc okladki. Na jednym namietny pocalunek, na drugim... jakies lukniecie zza plecow. To cala kwintesencja tych ekranizacji...

Odpowiedz do tematu