PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kontynuacje
Autor Wiadomość
lady_ania 

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 13:17   Kontynuacje

Nie znalazlam tematu o kontynuacjach powiesci Jane Austen.

Co myslicie o probach podejmowanych przez roznych pisarzy? Czy wedlug was to jest dobre, ze dopisuje sie cos do wspanialych powiesci JA? A moze ktoras kontynuacja jest fajna i warta przeczytania?

Podzielcie sie opinia.

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 14:13   

Próbowałam przeczytać kontunuacje Emmy pani Tennant i zrezygnowałam. Wszystko jest dla mnie naciągane i w złym stylu. Podziekowała.
Ale za namową mag czytam Jane i ostatni bal lorda Scargrave. Nie jest to wprawdzie kontynuacja, a wariacja na temat, ale bardzo mi sie podoba.

Maryann 

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 14:28   

Ja mam "Eleonorę i Mariannę" oraz "Pemberley" i "Niedobraną parę". Nie wiem, która gorsza.
Natomiast kiedyś wpadły mi w ręce kontynuacje RiR i DiU pióra Julii Barrett. Może to nie jest wybitna literatura, ale już lepsza od wyrobów pani Tennant.

A najlepszą (moim skromnym zdaniem) kontynuację czytałam kiedyś w internecie. Nazywało się to "Mistress of Pemberley" i było naprawdę całkiem całkiem...

lady_ania 

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 15:22   

Ja czytalam niedobrana pare. pemberley nie doczytalam mimo szczerych checi.

Jesli ktos dysponuje ebookiem jakiejs kontynuacji to ja bym prosila.

A zna ktos moze jakies nieoficjalne kontynuacje?

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 16:36   

Brzydkie kontynuacje byle co niestety nie podobało mi się. Rozwala mnie komentarz na okładce książki na temat wspaniałości tej kontynuacji i jej dowcipu, którego się nie dopatrzyłam, mi się płakać raczej chciało z żalu nad straconym czasem a pani Tennat napisała też kontynuację "Jane Eyre"

Annette 

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 16:56   

Maryann napisał/a:
Ja mam "Eleonorę i Mariannę" oraz "Pemberley" i "Niedobraną parę". Nie wiem, która gorsza.

Zgadzam się całkowicie, te książki są zniesmaczające wybitnie. Bohaterowie nie mają nic wspólnego z pierwowzorami. Nie mogę darować tej pani szczególnie tego co zrobiła z Elżbietą, która według mnie wyszła na głupiutką, pozbawioną rozsądku, pewności siebie, klasy i poczucia humoru osobę :evil: Fabuła też mi się nie podobała :obrzydzenie: W ogóle uważam, że te książki to najgorsze, co miałam okazję kiedykolwiek przeczytać :evil: I zawsze okropnie się denerwuję jak je sobie przypomnę. :obrzydzenie:

Maryann 

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 17:01   

Wytwory pióra pani Tennant to skrzyżowanie bredzenia w malignie z brazylijską telenowelą. Tę panią stanowczo należy trzymać z daleka od przyrządów do pisania.

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 17:31   

pod karą publiczneggo czytania tych dzieu w dybach...

Margarett
Lady Of The Flowers

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007 22:20   

Któraś z dam kiedyś napisała przy okazji podobnego tematu, że Shakespeare w tym względzie był wielce zapobiegliwy, uśmiercał swoich bohaterów.(nie mogę zacytować bezbłędnie, ale było to coś w ten deseń)
A co do pani Tennant, to mimo, że nie czytałam, po komentarzach dziewcząt mogę wnioskować- przy jej wymysłach nawet Romeo i Julia z grobów by powstali

lady_ania 

Wysłany: Sro 21 Lut, 2007 08:33   

Margarett napisał/a:
A co do pani Tennant, to mimo, że nie czytałam, po komentarzach dziewcząt mogę wnioskować- przy jej wymysłach nawet Romeo i Julia z grobów by powstali

O ile niedobrana pare da sie przeczytac (bo wbrew pozorom gdyby to byla oddzielna ksiazka a nie kontynuacja bylaby calkiem smieszna) to bawienie sie w opowiesci o dzieciach Lizzy i Darcy'ego jest niesmaczne. Corka jest git a syn to jeden wielki klopot. Nie doczytalam jak to sie skonczy.

Interesuja mnie bardziej nieoficjalne kontynuacje. Kiedys dawno dawno temu znalazlam w necie kontynuacje Dumy pisana "do szuflady". Przyznam szczerze ze byla calkiem fajna. Powiedzialabym ze nawet wierna kilku idealom z oryginalu. Niestety nie mam tej kontynuacji. (stad ten temat)

Ma ktos jakas kontynuacje nieoficjalna??

Gunia 

Wysłany: Sro 21 Lut, 2007 17:24   

Ja mam o tyle spaczoną psychikę, że chociaż ciąg dalszy będzie przewidywalnie kiepski (patrz: Musierowicz itp.), to i tak po niego sięgam. Nie umiem się rozstawać z postaciami książkowymi, więc chętnie sięgam po kontynuacje tych samych autorów, ale jeśli chodzi o dzieła innych, różnie bywa. Doczytałam w prawdzie "Pemberley" do końca, ale szczerze mam dość pani Tennat, za to u siebie widziałam te kontynuacje pióra Austen-Leight (stałam tak, kiedy je zobaczyłam: :shock: ) i może kiedyś się skuszę.

Ulka 

Wysłany: Pon 26 Lut, 2007 17:36   

jeszcze była "Zazdrość" Julii Barrett bodajże. W porównaniu z pTennant lepiej wpisała się w styl i nastrój, ale jak dla mnie i tak jest to odgrzewanie raz już użytych wątków..

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pon 26 Lut, 2007 18:09   

A czy ktos z Was czytała ksiażke Joan Aiken Córka Elizy? Powieśc nawiązuje do R&R i jest ciekawa choc nie wszystkim się spodoba. Na pewno jest dobrze napisana i intryguje, ale autorka ma swój własny styl i wykorzystuje go, żeby wykreować świat nie do końca zgodny z naszymi wyobrażeniami o książkach będących kontunuacjami utworów JA. Aiken to takz eautorka dziwnych opowiadań z pogranicza fantastyki i realizmu, więc to moze dlatego. Ja zawsze byłam pod urokiem pewnego tomu jej opowiadań i chciałabym bardzo go mieć.

"Joan Aiken's many successes have included two novels modeled on Austen: Jane Fairfax, after Emma, and Mansfield Revisited, a sequel to Mansfield Park. Presumption? No, as the author herself answers, "love and admiration." Joan Aiken recreates Jane Austen's characters and her unmistakable sound with the assurance of a writer who has found a voice she loves. In Eliza's Daughter, Joan Aiken introduces Liz, a heroine more impetuous than the Dashwoood sisters ever allowed themselves to be. Liz is raised as a charming and incorrigible tomboy in the town of Byblow Bottom, famous for housing the misbegotten children of the gentry. Though often neglected, the young Eliza is spirited and never misfortuned. Wandering about Byblow, she is unknowingly befriended by the learned and impassioned poets Wordsworth and Coleridge on their long walks. When she gets older she is brought to the manor house as a companion to the frail child who lives there. Her circumstances thus improved, she is sent off to the Dashwoods: she sews by the hearth with the admirable Elinor, she gleans gossip from the flighty Margaret, and she clashes with the passionate Marianne. They then decide that she would benefit from Miss Hazlitt's school. Traveling around the world, Eliza is a heroine without need of a hero. Just as she transforms her own life with fierce strength and determination, she also earns a place of her own in Jane Austen's beloved family of women."

http://www.fantasticfiction.co.uk/a/joan-aiken/

"Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom,
A Prawdom kazać, by za drzwiami stały."

MiMi 

Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 15:50   

Znalazłam informację książce Amandy Grange Darcy's Diary. Czytała ją którać z Was?

http://www.fantasticficti...arcys-diary.htm

"Wojna i pokój" Lew Tołstoj

Maryann 

Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 19:07   

Czytałam. To nie jest kontynuacja, a raczej taki sam fanfik, jak ten, który teraz tłumaczymy. Tyle, że moim zdaniem mniej udany - gdyby Darcy rzeczywiście był taki drewniany, jak w tej książce, to Lizzy by się w nim na pewno nie zakochała...

MiMi 

Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 19:25   

Czytałam opis na tej stronie, którą podałam i tak średnio pasował do Darcy'ego... Więc wychodzi na to, że nie ma dobrych kontynuacji...

Maryann 

Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 19:51   

Niestety, to chyba prawda. W każdym razie ja żadnej takiej nie czytałam. No, może oprócz całkiem sympatycznej "Mistress of Pemberley", ale co to za kontynuacja: do pierwszego Bożego Narodzenia w Pemberley i tyle...
"Darcy's Diary" niby kończy się kika miesięcy po ślubie Lizzy i Darcy'ego, ale w książce to ledwie dwie albo trzy strony. Reszta to pisane w formie pamiętnika wspomnienia Darcy'ego od momentu afery z Wickhamem i Georgianą, przez przyjazd do Hertforshire, poznanie Elżbietki itd.

MiMi 

Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 19:54   

Czyli podobne do książki Lady Pameli, jeżeli chodzi o wydarzenia. Chętnie poczytałabymkontynuację, ale najpierw nie mogłam się zdecydować, a po przeczytaniu Waszych recenzji, to już nie wiem, czy chcę...

lady_ania 

Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 20:38   

MiMi napisał/a:
Czyli podobne do książki Lady Pameli, jeżeli chodzi o wydarzenia. Chętnie poczytałabymkontynuację, ale najpierw nie mogłam się zdecydować, a po przeczytaniu Waszych recenzji, to już nie wiem, czy chcę...

W tej sytuacji to ja widze tylko jedno wyjscie. Po prostu trzeba napisac swoja kontynuacje.

MiMi 

Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 21:01   

Tylko napisać to musi ktoś, kto umie pisać, a ja nie umiem :razz: jestem typowym ścisłowcem (chyba tak to się nazywa?) i wypracowanie średnio mi idą... Ale może by tak napisać coś wspólnego na forum, ale pomyśleć jak dalej potoczył się losy Lizzy i Darcy'ego?

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Mar, 2007 01:06   

juz próbowano...

MiMi 

Wysłany: Pon 12 Mar, 2007 19:09   

Aha. Wnioskuję, że się nie udało, skoro nie piszesz nic więcej...

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Mar, 2007 19:28   

wszyscy znamy kontynuacje, sporo o niej pisalysmy. :D
Nie mam wiele do dodania :D

MiMi 

Wysłany: Pon 12 Mar, 2007 19:36   

To ja musiałam coś przegapić, albo mam już taką sklerozę, że nie pamiętam. Chyba, że chodzi Ci o kontynuacje by Dione.

MiMi 

Wysłany: Wto 17 Lip, 2007 21:08   

To nie kontynuacja, lae jakies nawiązanie, więc piszę tutaj. Czy któraś z Was czytała? http://www.merlin.com.pl/...t/1,395063.html

Odpowiedz do tematu