PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Duma i uprzedzenie (1995)
Autor Wiadomość
Akaterine 

Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018 16:47   

Trzykrotka napisał/a:
Czy to nie wtedy, kiedy spotyka Elizabeth w Netherfield, ona jest po spacerze przez błota i płoty, zgrzana, zarumieniona, zdyszana i rozczochrana? :mrgreen: Davies to stary świntuch, choć adaptator genialny.

Tak, to chodziło o tą scenę. Darcy jest zamyślony i nagle wpada na rozczochraną Elizabeth. Na początku nie rozumiałam, skąd u Daviesa takie akurat skojarzenie, ale później to zrozumiałam - wygląd i prowadzenie się były ze sobą silnie związane - dobrze prowadzące się panny powinny być czyste nie tylko duchowo ;) . Nieporządny strój - brudny, porwany - czy rozczochrana fryzura wskazywały, że młoda dama mogła robić coś, czego nie powinna. Stąd reakcja Darcy'ego - jego myśli na widok Elizabeth poszły w nieprzyzwoitym kierunku :lol: . Z tego samego powodu siostry Bingley'a krytykowały Lizzy za robienie z siebie pośmiewiska i wskazywały na brak poszanowania dla panujących zasad.
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

annmichelle 

Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018 17:55   

Trzykrotka napisał/a:
Czy to nie wtedy, kiedy spotyka Elizabeth w Netherfield, ona jest po spacerze przez błota i płoty, zgrzana, zarumieniona, zdyszana i rozczochrana?

Bingo. :-D
Czyżbyś też widziała ten wywiad? :-)

Ania Aga napisał/a:
Raczej koncert Elizabeth w Pemberly miał na myśli Davies

A to z kolei ulubiona scena Daviesa (tak powiedział w tym wywiadzie), a konkretnie wymiana spojrzeń między Darcym a Elizabeth, gdy przekładała kartki z nutami dla Georgiany.

Natomiast jeśli coś miałby poprawić to po zastanowieniu przyznał, że drugie oświadczyny pokazałby teraz inaczej, może niekoniecznie na 100% jak w książce.

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018 20:43   

Tak , kiedyś coś na ten temat było tu wklejane, bo też to pamiętam - "zagraj to tak, jakby Darcy miał erekcję" .

ita 

Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018 20:54   

annmichelle napisał/a:

Natomiast jeśli coś miałby poprawić to po zastanowieniu przyznał, że drugie oświadczyny pokazałby teraz inaczej, może niekoniecznie na 100% jak w książce.

Ja bym poprosiła poza tym, jeszcze o zmianę sceny ślubu. Konkretnie wyglądu Elżbiety. Która bardzo mi się w tym filmie podoba, ma miłą, wdzięczną i ładną twarz. Poza - moim zdaniem - ślubem. Nie wiem, o co chodzi, czy to kwestia fryzury, filmowania? Ma tam taką nalaną, jakby napuchniętą twarz. Zawsze mi przychodzi do głowy przy tej scenie - jakby była w końcówce ciąży. Nie jest to jakaś moja złośliwość, naprawdę lubię tą bohaterkę. Ale tak mi się to kojarzy i troszkę psuje końcówkę filmu :(

Trzykrotka 

Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018 22:28   

Tamara napisał/a:
Tak , kiedyś coś na ten temat było tu wklejane, bo też to pamiętam

Było, było - kilka lat temu przetłumaczyłam i wrzuciłam na forum prawie całą ksiązkę o kręceniu DiU :kwiatek: Gdyby pokopać w wątku, to pewnie jeszcze jest :kwiatek: Byłoby mi miło, bo się napracowałam, choć z wielką przyjemnością.

Edit:
znalazłam - tu się zaczyna :kwiatek:
http://forum.northandsouth.info/1885.htm#234047

annmichelle 

Wysłany: Pon 23 Kwi, 2018 08:33   

Trzykrotka :-) , Twoje tłumaczenie pamiętam (pisałam nawet wtedy w tamtym temacie :-) )- nie ukrywam, że skłoniło mnie też do zakupu książki. :kwiatek:
Nie pamiętam, żeby była tam mowa o erekcji Darcy'ego :mysle: , było zdaje się o tym jak Bingley i Darcy inaczej zareagowali od sióstr Bingleya na "zziajaną" :-P Elizabeth, ale może się mylę.

P.S. Swoją drogą wyszła w tym samym czasie książka "Making of Emma" (z Kate) - niestety, tej nie widziałam na oczy i nie wiem co w niej jest, ciężej ją jednak zdobyć, a jak już jest na jakieś aukcji to ceny powalające. :? Szkoda, bo ten film też lubię i chętnie bym poczytała, podobnie o "Perswazjach" z 1995 roku.

Trzykrotka 

Wysłany: Pon 23 Kwi, 2018 09:48   

Jak się teraz nad tym zastanawiam, to myślę, że było to wyrażone jakoś oględniej. Natomiast słowa o erekcji padły na pewno w Bridget Jones. W wywiadzie, który Bridget przeprowadza z Colinem Firthem w Rzymie :lol: Chodziło o tę nieuładzoną część natury Lizzie, która wychodziła poza ramy ówczesnego wychowania. Ale także o to, o czym wspominał Davies w wywiadzie - że Lizzy z jej potrzebą ruchu, spacerów, w serialu nawet biegania, ma - jak podejrzewa Darcy - duży temperament i energię także seksualną. Wszystko to zobaczył w jednej chwili w parku w Netherfield.

ita 

Wysłany: Sro 25 Kwi, 2018 20:59   

Trzykrotka napisał/a:

Było, było - kilka lat temu przetłumaczyłam i wrzuciłam na forum prawie całą ksiązkę o kręceniu DiU :kwiatek: Gdyby pokopać w wątku, to pewnie jeszcze jest :kwiatek: Byłoby mi miło, bo się napracowałam, choć z wielką przyjemnością.

Edit:
znalazłam - tu się zaczyna :kwiatek:
http://forum.northandsouth.info/1885.htm#234047

Trzykrotko, dziękuję :kwiatki_wyciaga: :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Piękne to tłumaczenie, wciągnęło mnie na dwa dni jazd do pracy. Z bardzo wielką przyjemnością przeczytałam cały wątek. Delektując się nim i dobrze bawiąc!!!
Zrobiłaś tak świetne to tłumaczenie, że znowu mam ochotę na serial, a przecież dopiero co go oglądałam. Czuję, że w przyszłym, majówkowym tygodniu, chyba sobie zrobię tą przyjemność znowu :lol: . Myślę, że to będzie bardzo ciekawe, mając - dzięki Tobie - tak dużą wiedzę na temat powstawania serialu.
Właśnie z tego powodu lubię oglądać DiU z Keirą, ale wersję z komentarzem reżysera. Świetna sprawa, zwraca uwagę na mnóstwo szczegółów, które pewnie by mi umknęły, no i opowiada o kręceniu filmu.

Trzykrotka 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2018 09:30   

ita napisał/a:
[ Z bardzo wielką przyjemnością przeczytałam cały wątek. Delektując się nim i dobrze bawiąc!!!

Bardzo, bardzo się cieszę :przytul: Wrzuciłam link z myślą o Tobie, bo wszyscy inni już czytali. Mnie zdumiała ilość pracy nad serialem, o której nie miałam pojęcia, że jest potrzebna; jak obmyślenie, co panny mogły robić w wolnym czasie albo podczas deszczu (zbierać i suszyć kwiaty na domowe kosmetyki, szyć koszule dla biednych), jak zapisywanie ile kto zjadł kiedy poprzedniego dnia kończono zdjęcia do scen przyjęcia, jak urządzanie ogrodu wyłącznie kwiatami z epoki, czy przygotowywanie tkanin na stroje w warsztacie specjalizującym się w historycznej produkcji. I kłopoty z dźwiękiem z powodu przelatujących samolotów!
Najlepszy był opis budowania roli pana Darcy. I założenia scenariusza. I w ogóle - dobrze, że serial uczcili taką ksiązką!

Tamara 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2018 15:40   

I dzięki takiej pracy jest tak doskonały i wierny epoce - inaczej wychodzi coś jak DiU 2005 :obrzydzenie:

BeeMeR 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2018 17:17   

Trzykrotka napisał/a:
wszyscy inni już czytali.
To się cudownie czytało :kwiatek: , podobnie jak (popraw mnie jeśli się mylę) wspomnienia Emmy Thompson o powstawaniu RiR - bo też tłumaczyłaś przecież :kwiatek:
Ja się do powtórki DiU zbieram, tj. na razie obejrzałam Perswazje 1995 :serce: . oglądam Emmę z GP, następnie zamierzam Emmę z Kate i właśnie DiU :mrgreen:

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2018 10:29   

BeeMeR napisał/a:
Trzykrotka napisał/a:
wszyscy inni już czytali.
To się cudownie czytało :kwiatek: , podobnie jak (popraw mnie jeśli się mylę) wspomnienia Emmy Thompson o powstawaniu RiR - bo też tłumaczyłaś przecież :kwiatek:

To tłumaczyła milka, moja przyjaciółka, ja tylko wrzucałam na forum. Chyba nie dokończyła tego tłumaczenia :mysle: Muszę sprawdzić, czy mam jeszcze plik z książką, może warto byłoby do tego wrócić?

ita 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2018 20:47   

Trzykrotka napisał/a:
ita napisał/a:
[ Z bardzo wielką przyjemnością przeczytałam cały wątek. Delektując się nim i dobrze bawiąc!!!

Bardzo, bardzo się cieszę :przytul: Wrzuciłam link z myślą o Tobie, bo wszyscy inni już czytali.

Dziękuję jeszcze raz :kwiatki_wyciaga: :przytul:
Na pewno przeczytam sobie to jeszcze raz za jakiś czas, już bardziej na spokojnie :-D

BeeMeR 

Wysłany: Pon 21 Maj, 2018 08:27   

Powtórzyłam sobie wczoraj serial - jak to się pięknie ogląda :serduszkate:
Powiem wam jednak, że im jestem starsza, tym bardziej jestem zła na papę Benneta, że zdaje sobie doskonale sprawę z opłakanej sytuacji córek (bo mamusia to sobie nie zdaje zbytnio sprawy z wielu rzeczy :P ) a nawet palcem nie kiwnie by coś zdziałać w kwestii ich braku: rozsądku, ogłady lub finansów - tylko zbywa wszystko uszczypliwymi uwagami byle mu nie przeszkadzano. Jakby tak choć z 10 ostatnich lat coś zbierał to by cokolwiek uzbierał :bejsbol:

Tamara 

Wysłany: Pon 21 Maj, 2018 12:04   

No więc właśnie w książce jest jasno powiedziane że nie miał z czego uzbierać , bo przy 5 córkach się nie dawało i żyli że tak powiem na styk , bo dochód nie był dostatecznie duży żeby robić oszczędności .Było to możliwe wcześniej , póki dzieci było mniej , ale liczyli na syna , więc nie odkładał , a potem wydatki bieżące wszystko zjadały.

BeeMeR 

Wysłany: Pon 21 Maj, 2018 12:15   

Kiedy ja odniosłam wrażenie, że nawet gdyby mógł, to by tej fatygi nie poniósł, tak jak nie ponosił w najmniejszym stopniu w kwestii ogarnięcia czy rozwoju młodszych córek, tylko je prywatnie i publicznie wyzywał od głupiutkich głośno faworyzując starsze :roll:

Trzykrotka 

Wysłany: Pon 21 Maj, 2018 12:23   

Mam wrażenie, że tam niewiele było już do zrobienia, niestety. Wychowaniem dziewcząt ojcowie się nie zajmowali i wręcz widywali się z nimi li i jedynie przy posiłkach. A młodsze były pod zbyt silnym wpływem matki, która jaka była każdy wie. Może mógł wprowadzić większą dyscyplinę w domu, ale mam wrażenie, że nie leżało to w jego naturze. Zresztą musiałby wtedy wciąż stawać okoniem pani Bennet, a w domu nie byłoby spokoju. Trochę mu się nie dziwię, że od tego uciekał. Zwłaszcza, że Kitty była zbyt słaba i Lidia nią rządziła jak chciała, a Lidia z kolei była typem niereformowalnym. Zdarzają się takie w najlepszych rodzinach.

BeeMeR 

Wysłany: Pią 25 Maj, 2018 22:02   

Ładne mv (Save The Last Dance For Me):
https://www.youtube.com/watch?v=C9VnQ3i5wNA

Odpowiedz do tematu