PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mansfield Park (2007)
Autor Wiadomość
nicol81 

Wysłany: Nie 26 Wrz, 2010 21:36   

Emma T. może być :oklaski:

Tamara napisał/a:
Fanny jest OBSERWATOREM .

Właśnie, doskonałe określenie. I jak o oberwatorze można powiedzieć, że nie jest skierowany na świat zewnętrzny?

lady_kasiek napisał/a:
czasami czytając książkę, widzę niemalże kadr i myślę "kurczę fajnie by to w filmie wyglądało"

Ja tak miałam właśnie z tą sceną z sir Thomasem i Yatesem :wink:

trifle napisał/a:
Bo nie wiem, czy znajdzie się dużo osób, które się z nią mogą utożsamiać

:roll: Alez Fanny jest aż prototypem bohaterki romansowej do utożsamiania- niezauważanej przez ukochanego, przyćmionej przez atrakcyjniejszą... Pełno tego w książkach, filmach i serialach.

trifle napisał/a:
Elżbieta jest o wiele bardziej interesująca dla czytelnika i widza, można ją lubić.

Ja akurat Fanny bardzo lubię, a Elżbieta przez pierwsze pół DiU mnie irytuje :roll:

trifle napisał/a:
irytuje to, że nic nie robi, że się nie odzwya, że nie protestuje.

Ale co ma robić? I przeciw czemu protestować?

trifle 

Wysłany: Nie 26 Wrz, 2010 21:56   

nicol81 napisał/a:
I jak o oberwatorze można powiedzieć, że nie jest skierowany na świat zewnętrzny?

Oł dir. Można powiedzieć. Ale nie można powiedzieć o Elżbiecie, Emmie i Mariannie, że żyją w świecie wewnętrznym. Bo nie żyją.

nicol81 napisał/a:
Alez Fanny jest aż prototypem bohaterki romansowej do utożsamiania- niezauważanej przez ukochanego, przyćmionej przez atrakcyjniejszą... Pełno tego w książkach, filmach i serialach.

Nigdy w życiu! Prototyp bohaterki romansowej! Gruba przesada. Fanny jest przede wszystkim szarą myszą, spokojną, cichą osobą, dobrą, poważną, uczciwą. Jej sytuacja może być prototypowa - nieszczęśliwa miłość, ale nie sama Fanny... Ona nie przechodzi magicznej przemiany w odważne dziewczę odmienione przez miłość.

nicol81 napisał/a:
Ale co ma robić? I przeciw czemu protestować?

Choćby przeciw temu jak ją traktuje ciotka Norris. Skoro tak kocha tego Edmunda to mogłaby to jakoś wyraźniej okazać.

Ta dyskusja nie ma sensu :roll:

Trzykrotka 

Wysłany: Pon 27 Wrz, 2010 15:18   

trifle napisał/a:
Ta dyskusja nie ma sensu :roll:

Owszem :roll:

Mansfield Park i Perswazje to najpóźniejsze z książek JA, prawda? Perswazje na pewno, ale MP to chyba też dojrzała powieść? Jeśli tak, to tym bardziej żałuję jej przedwczesnej śmierci. Sześć powieści to stanowczo za mało, tym bardziej, jeśli szła z twórczością w tak ciekawą stronę.

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Pon 27 Wrz, 2010 20:50   

nicol81 napisał/a:

Tamara napisał/a:
Fanny jest OBSERWATOREM .

Właśnie, doskonałe określenie. I jak o oberwatorze można powiedzieć, że nie jest skierowany na świat zewnętrzny?

Normalnie . Jak sama nazwa wskazuje , obserwator OBSERWUJE czyli się gapi , nie uczestnicząc w wydarzeniach , i wszystko sobie później we własnym wnętrzu przerabia na własne wnioski . Jakby uczestniczył we wszystkim naokoło , nie mógłby obserwować , to chyba logiczne :roll: A osoba , siedząca na kontrowersyjnej części ciała i w milczeniu przeżuwająca własne wnioski z obserwacji otoczenia jest mało interesującą bohaterką filmową :roll:

nicol81 

Wysłany: Sob 02 Paź, 2010 21:56   

Cytat:
Choćby przeciw temu jak ją traktuje ciotka Norris. Skoro tak kocha tego Edmunda to mogłaby to jakoś wyraźniej okazać.

Ale ona nie mogła protestować jako uboga krewna... A wyraźniejsze okazanie Edmundowi przyniosłoby tylko ból ich obojgu- nie mówiąc o reakcji otoczenia.
(Ciekawi mnie tylko, czemu Anna Elliot nie obrywa za brak protestu przeciwko traktowaniu przez rodzinę- a ona miałaby ku temu podstawy)

trifle napisał/a:
Ona nie przechodzi magicznej przemiany w odważne dziewczę odmienione przez miłość.

Ale w romansach to głównie faceci przechodzą przemianę, dostrzegając, jakie cudo mieli cały czas pod ręką :roll:

Tamara napisał/a:
A osoba , siedząca na kontrowersyjnej części ciała i w milczeniu przeżuwająca własne wnioski z obserwacji otoczenia jest mało interesującą bohaterką filmow

Jak dla kogo :roll: Nie wszyscy lubię Lary Croft...

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 05 Paź, 2010 21:42   

nicol81 napisał/a:

Tamara napisał/a:
A osoba , siedząca na kontrowersyjnej części ciała i w milczeniu przeżuwająca własne wnioski z obserwacji otoczenia jest mało interesującą bohaterką filmow

Jak dla kogo :roll: Nie wszyscy lubię Lary Croft...

Nicol :rotfl: :rotfl: :rotfl: chyba sama siebie nie czytasz :rotfl:

Akaterine 

Wysłany: Sob 23 Lip, 2011 23:36   

Niedawno zrobiłam sobie powtórkę z tej (oraz poprzedniej) ekranizacji - aż zapomniałam, jak są okropne. Przeczytałam Waszą dyskusję co do Fanny i zgadzam się, że trudno byłoby ją przedstawić, chyba że zrobić ją narratorem historii, kazać jej pisać pamiętnik lub kazać jej mówić do siebie - każda opcja gorsza od poprzedniej. Albo mniej dosłownie - często pokazywać ją obserwującą innych, oraz spędzającą czas samotnie, coś jak Jane Eyre w wersji 2006. To oczywiście wymagałoby odpowiedniej aktorki, która potrafiłaby wszystko odpowiednio zagrać, nie robiąc jednocześnie z Fanny zagubionego, bojaźliwego i służalczego dziewczęcia, jak w adaptacji z 1983 roku. A przy tym powinna budzić sympatię i współczucie już samym wyglądem, ale też nie powinna szczególnie się wyróżniać. Ostatnio obejrzałam ponownie najnowszą Emmę i zwróciłam uwagę na Jane Fairfax, która wprawdzie mnie jakoś szczególnie nie zachwyciła, ale za to byłaby dla mnie idealną Fanny.
Widziałam, że Admete napisała o Emmie Thompson jako pani Norris - myślałam dokładnie to samo :) . Moim drugim wyborem byłaby Imelda Staunton.

Trochę sobie pomarzyłam, czas wrócić do rzeczywistości ;) . Na kolejną adaptację pewnie będzie trzeba sporo poczekać. Gdyby ITV nie nakręciło tego koszmarka, to może BBC One zabrałoby się za to, zanim nie zdecydowali się odejść od kręcenia kostiumowców.
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Nie 24 Lip, 2011 11:04   

Też uważam, że przez wiele lat nie doczekamy się dobrej ekranizacji MP. Szkoda, wielka szkoda, bo dla mnie to obok Perswazji - ulubiona powieść Austen.

"Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom,
A Prawdom kazać, by za drzwiami stały."

nicol81 

Wysłany: Nie 24 Lip, 2011 21:20   

A może ta z ostatniej "Małej Dorrit"- Claire Foy? Tam potrafiła zagrać bohaterkę jednocześnie delikatną i silną. Albo Carey Mulligan - ona jest bardzo zdolna.
Moim marzeniem jest Colinek jako sir Thomas :serce:

Akaterine 

Wysłany: Nie 24 Lip, 2011 21:50   

nicol81 napisał/a:
Moim marzeniem jest Colinek jako sir Thomas :serce:

Najpierw Admete z Emmą Thompson, a teraz Ty z Colinem - czytacie mi w myślach? :)

"Małej Dorrit" nie widziałam (ale już jest na mojej liście), a Claire Foy widziałam tylko w "Upstairs, downstairs", gdzie grała osobę całkowicie odmienną od Fanny, więc trochę trudno mi ją sobie wyobrazić.
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 03 Paź, 2014 16:11   

Wrzucę to tutaj i poproszę moderację :kwiatek: o ewentualne przeniesienie do jakiegoś stosowniejszego wątku.
Mansfield Park do posłuchania, w przecudnej angielszczyźnie. Myślę, że udział Benedicta Cumberbacha wiele Pań może zachęcić. Właśnie słucham 1 części - coś pięknego

http://cumberbum.tumblr.c...t-adaptation-of

Caitriona 
Byle do zimy!

Wysłany: Pią 03 Paź, 2014 16:30   

Dzięki!! :D
Just typhoons and monsoons
This impossible year

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pią 03 Paź, 2014 18:29   

Tutaj jest dobre miejsce :)

"Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom,