PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia naturalna w wydaniu forumowym ;)
Autor Wiadomość
Aragonte 

Wysłany: Czw 03 Sie, 2017 23:56   

Ja zamówiłam ostatecznie Dunbara:
http://bonito.pl/k-903333...lucji-czlowieka
Mam też do nadrobienia parę starszych książek Ryszkiewicza, pozycję o neandertalczyku (ale po przekartkowaniu jakoś nie mam do niej wielkiego przekonania) i coś tam jeszcze, ale przez te upały nie jestem w stanie się na niczym skupic, więc książki leżą i czekają :ops1:

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 12:10   

O neandertalczyku? Którą? Tę o oznaczeniu jego DNA?
"Ryszkiewicz" to brzmi dla mnie elektryzująco.

Aragonte 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 13:34   

Chyba tak, to ta:
http://bonito.pl/k-90446451-neandertalczyk

A Ryszkiewicza kupiłam publikację jego pracy doktorskiej (o hipotezie Gai), zbiór jakichś felietonów, które kiedyś już, mam wrażenie, czytałam (ale co szkodzi mi je mieć). Poza tym podczytuję co jakiś czas "Okruchy ewolucji":
http://bonito.pl/k-90322157-okruchy-ewolucji
Nadal jednak za najlepszą, najbardziej pogłębioną ksiązkę uznaję "Homo sapiens. Meandry ewolucji" - baaardzo mi się podobała :serce:

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 14:25   

Meandry są najlepsze, to prawda. Marzy mi się, żeby pan Ryszkiewicz pracował obecnie nad czymś podobnym :trzyma_kciuki:

Na Neandertalczyka ostrzyłam sobie zęby, ale w pewnym sensie się rozczarowałam. Głupio, bo nie odczytałam dokładnie, o czym jest książka. Oczekiwałam opowieści o tym właśnie homo. Sapiens przyszedł z Afryki, neandertalczyk był Europejczykiem. Był bardziej przystosowany do życia w warunkach surowych - bardziej krępy, masywny, niewysoki. Mamy jego geny, co oznacza, że gatunki się krzyżowały. Wcale nie był prymitywny. Miał kulturę materialną; niedawno odkryto grób dwojga osób, które okazały się właśnie neandertalczykami. Świadome chowanie zmarłych świadczy o istnieniu cywilizacji, wierzeń religijnych. Niektórzy podejrzewają. że neandertalczyk był bardziej duchowy niż sapiens, że posługiwał się telepatią itd. - ale to już pewnie domysły. Mimo tak wspaniałych cech to on przegrał w wyścigu ewolucyjnym.
To jest zresztą dla mnie naprawdę fascynujące pytanie - dlaczego nie mogli żyć obok siebie, jak dziś goryle i orangutany, jak tygrysy i pantery, czy zebry i gazele? Z wszystkich homo żyjących mniej więcej równocześnie, których dotychczas odkryto (jak hobbit z Flores, czy Denisowianin, mówi się też o rasie olbrzymów), na ziemi zostali tylko sapiens - jak to się stało?
Wracając do książki: jest ona barwną opowieścią naukową o tym, jak rozwijały się badania nad prehistorycznym DNA. To akurat ciekawe, ale już niekoniecznie interesowały mnie wzmianki autora o jego życiu uczuciowym i seksualnym :lol:

Aragonte 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 15:14   

Ja też na coś innego się nastawiałam :wink: Nie mów, że autor zajmował się w książce o neandertalskim DNA swoim życiem erotycznym :lol:

A propos hipotez o tym, jak wyglądało życie neandertalczyków i ludzi kromaniońskich (no i wspomnianego powyżej życia erotycznego :lol: ) - czytałaś "Dzieci Ziemi" Auel? To w dużej części fantastyka, ale na jakichś podstawach naukowych się chyba opiera.

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 15:29   

Nie czytałam - dzięki, zapiszę sobie :kwiatek:

Autor Neandertalczyka dla ocieplenia narracji skupionej bardzo gęsto na faktach naukowych, dodaje garść anegdotek o ludziach, z którymi pracował i różnych miejscach. Przez jakiś czas pracował na przykład w dawnej NRD, więc to było o czym opowiadać. Ale już zwierzenia na temat tego, że czasami umawiał się z chłopakami, a czasami z dziewczynami raczej guzik mnie obchodziły :roll:

Aragonte 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 16:25   

No w sumie jaki to ma związek z dyskursem naukowym, że się umawiał z kimkolwiek? :mysle: Dziwne.

To nie jest tak, źe "Dzieci Ziemi" polecam od A do Z - pewne fragmenty mi się podobały, jest sporo informacji o hipotetycznej (hipotetycznej, bo przecież twardych dowodów nie ma, jak to wyglądało) obyczajowości ludzi z ery paleozoicznej, realiach, wytwarzaniu narzędzi, produkcji żywności itd., ale okraszone jest to też kromaniońską i neandertalską erotyką :twisted: W każdym razie lepiej pożycz z biblioteki, nie kupuj :kwiatek: To grubaśne książki, mam wrażenie, że każda kolejna była grubsza.

Deanariell 
nie z tego świata /Jensenated

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 19:01   

Trzykrotka napisał/a:
To jest zresztą dla mnie naprawdę fascynujące pytanie - dlaczego nie mogli żyć obok siebie, jak dziś goryle i orangutany, jak tygrysy i pantery, czy zebry i gazele? Z wszystkich homo żyjących mniej więcej równocześnie, których dotychczas odkryto (jak hobbit z Flores, czy Denisowianin, mówi się też o rasie olbrzymów), na ziemi zostali tylko sapiens - jak to się stało?

Może tak, jak to się dzieje i współcześnie? Poprzez systematyczne tępienie innych raz czy gatunków? :mysle: W końcu ludzie mają do tego wyjątkowy "talent". :roll: Dlaczego mamy sądzić, że oni tam sobie tak zgodnie żyli obok siebie i nie było żadnych walk czy nawet wojen... :mysle:
Now don't you cry no more..."

["...Lost in the wilderness, so far from home..."]
Acklesism is my religion ;) Welcome to Winchesterland

Aragonte 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 19:08   

Deanariell napisał/a:
Może tak, jak to się dzieje i współcześnie? Poprzez systematyczne tępienie innych raz czy gatunków? :mysle: W końcu ludzie mają do tego wyjątkowy "talent". :roll: Dlaczego mamy sądzić, że oni tam sobie tak zgodnie żyli obok siebie i nie było żadnych walk czy nawet wojen... :mysle:

Nie wydaje mi się, żeby tak sądzono - bodajże u Ryszkiewicza czytałam o znalezieniu śladów szczątków neandertalczyków (z jednej grupy), którzy zostali nie tylko zabici przez naszych prapraparaprzodków, ale też zjedzeni :roll: Znajdę w domu fragment, jeśli nie zapomnę.
Podejrzewam, że te środowiska i kultury przenikały się na różne sposoby, pokojowe (po których pozostało nam trochę neandertalskich genów - aczkolwiek może to być też efekt gwałtów, kto tam wie) i krwawe, połączone z eksterminacją "obcych".

Deanariell 
nie z tego świata /Jensenated

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 19:43   

Aragonte napisał/a:
Nie wydaje mi się, żeby tak sądzono - bodajże u Ryszkiewicza czytałam o znalezieniu śladów szczątków neandertalczyków (z jednej grupy), którzy zostali nie tylko zabici przez naszych prapraparaprzodków, ale też zjedzeni

No, więc właśnie też mi się wydawało, że gdyby ktoś tak sądził, to byłby nieuleczalnym pacyfistą-utopistą. :-P
Now don't you cry no more..."

["...Lost in the wilderness, so far from home..."]
Acklesism is my religion ;) Welcome to Winchesterland

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 19:53   

Najprawdopodobniej sapiens wytłukł neandertala, pokrzyżowawszy się z nim uprzednio, z powodu walki o tę samą niszę środowiskową - naturalne wyparcie jednego gatunku przez drugi i cwańszy zwyciężył .

BeeMeR 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 19:55   

Czytałam też kiedyś (oglądałam?) teorię, jakoby w wybiciu neandertalczyków pomógł wulkan
http://krolowa-superstar....przez-wulkan-2/

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 22:00   

Wulkan przecież wybuchł wszystkim. Dlaczego tylko neandertalczyk miał od niego ucierpieć tak drastycznie? Czasami teorie prezentują wybiórczy ogląd rzeczywistości.

BeeMeR 

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017 22:35   

Argumentowano chyba tym, że neandertalczyk był tylko w Europie (a jego cywilizacja chyliła się i tak ku upadkowi), a homo sapiens nie tylko (i potem mógł zasiedlić Europę na nowo)- a Europa najbardziej ucierpiała w trakcie wybuchu. Oczywiście to tylko jedna z teorii.

Tamara 

Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017 20:04   

Kolejną teorią jest niewystępowanie u neandertalczyka pewnej mutacji genowej - "genu zdrady" - wiadomo w którym chromosomie i który gen, ale tego nie podam bo nie pamiętam, w każdym razie jest to mutacja wywołująca chęć wędrówki, ryzykownych przygód , eksploracji nieznanych terenów i przy okazji posiadania wielu partnerów . Ta mutacja pojawiła się u wczesnych hominidów, od których wywodzi się homo sapiens i prawdopodobnie była przyczyną ekspansji we wszystkie dostępne strony świata . Występuje ona do dziś i jest bardzo rozpowszechniona np w populacji amerykańskiej , rzadziej występuje w Europie, dość często w plemionach nomadów . A neandertalczyk jej nie miał i siedział sobie w jednym miejscu, aż wyginął , być może z powodu chowu wsobnego również , chociaż nie wiem, czy istnieją na to jakiekolwiek dowody , ale byłoby to prawdopodobne w ograniczonej populacji .

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017 20:09   

Też o tym czytałam gdzieś nie tak dawno.

Precz z piłką nożną!

Tamara 

Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017 21:25   

Newsweek kilka tygodni temu , jakoś latem :wink:

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pią 15 Wrz, 2017 07:03   

A to pewnie tam, bo kupiłam ze dwa razy jakiś czas temu. Regularnie to Polityka. W tym numerze jest tekst o człowieku, który demaskuje różnych oszustów np. takich co udają telepatię, telekinezę.

Precz z piłką nożną!

BeeMeR 

Wysłany: Pią 15 Wrz, 2017 08:44   

A słyszałyście coś o teorii, że - gdyby ludzkość przetrwała kolejne tysiące lat, a nie wybombiła się lub zaczadziła na własne życzenie na Ziemi - następną zdobyczą ewolucyjną mógłby być "drugi kciuk" z małego palca? :mysle:

Tamara 

Wysłany: Pią 15 Wrz, 2017 13:33   

Nie da się :-P musiałaby się zmienić cała budowa ręki z kośćmi przedramienia włącznie, poza tym nie mazasadnienia funkcjonalnego dla takiej zmiany, sprawność ręki by się pogorszyła.

Trzykrotka 

Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017 10:02   

Może to byłby taki drugi kciuk, jaki ma Hrithik Roshan? Tylko po co taki ewolucji?

Ciekawe to o genie zdrady, bo faktycznie niektóre ludy mają wędrówkę wręcz wpisaną w rdzeń kręgowy, a inne od wieków zasiedzają te same "stare śmiecie."
Czytałam niedawno bardzo ciekawe rozważania na temat osiedlania się i rolnictwa. Na ogół podaje się do wierzenia, że osadnictwo było wyższym etapem cywilizacyjnym niż zbieractwo i koczownictwo. Naukowiec podważał jednak tę teorię. Mówił o tym, jak trudne, pracochłonne i niewdzięczne jest uprawianie roli. Że zależność od zbiorów i budowanie stałych siedzib wystawiają na większe ryzyko - spalenia przez wroga, zburzenia, oblężenie. Że trudno jest szybko opuścić zagrożone (np. klęską żywiołową) miejsce. Że w końcu zmiana sposobu żywienia także nie wpłynęła dobrze na zdrowie populacji ludzkiej, o czym nas pouczają twórcy diety paleo :wink:
Muszę się jeszcze nad tym zastanowić, wijąc gniazdko wśród nowych mebli :mrgreen: ale to ciekawe spojrzenie.

Tamara 

Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017 15:26   

Trzykrotka napisał/a:
Może to byłby taki drugi kciuk, jaki ma Hrithik Roshan? Tylko po co taki ewolucji?

To to jest ewidentna wada rozwojowa upośledzająca sprawność dłoni, więc na pewno nic takiego . W ogóle istnienie drugiego kciuka jest kompletnie bez sensu , prędzej już jeżeli coś ma się zmienić, to możemy wyłysieć :-P

BeeMeR 

Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017 16:19   

Tamara napisał/a:
W ogóle istnienie drugiego kciuka jest kompletnie bez sensu
Ale to pewnie nie chodziło o kciuk sensu stricte, bo gdyby miały być dwa to by powstały od razy :P tylko lepsze lepszy palec dodatkowo chwytny ;)
Ot, teoria :mrgreen:

Tamara 

Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017 23:53   

Mały palec jest chwytny tak samo jak pozostałe i nie różni się od nich niczym poza tym ,że jest najmniejszy i mało ruchliwy samodzielnie przez rozcięgno wspólne z 4 palcem , bo jest najmniej potrzebny, więc prędzej by w ogóle zanikł :wink:

Odpowiedz do tematu