PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ach te wspaniałe czasy Regencji...
Autor Wiadomość
Akaterine 

Wysłany: Nie 20 Paź, 2013 14:17   Ach te wspaniałe czasy Regencji...

Nie znalazłam takiego ogólnego tematu o epoce Jane Austen, więc zakładam.
Jakiś rok temu upolowałam na allegro książkę Jane Austen and Crime (książka przywędrowała aż z Sydney! Wydana przez Jane Austen Society of Australia). Tytuł może być mylący, bo nie chodzi o jakieś wielkie zbrodnie (przynajmniej z naszego punktu widzenia ;) ), raczej o przestępstwa i wykroczenia, albo nawet o rzeczy, które prawnie nie były zakazane, ale nie były mile widziane w społeczeństwie. Bardzo fajna książka, można dowiedzieć się ciekawych rzeczy, więc co jakiś czas będę przytaczać jakieś ciekawostki.

Na początek - w rozdziale o kradzieżach było wspomniane o Cyganach. Okazuje się, że mała przygoda Harriet w Emmie była poważniejsza, niż mogłoby się nam wydawać, bo w XIX wieku kara śmierci przez powieszenie groziła tym, którzy rozmawiają z Cyganami lub przebywają w ich towarzystwie.

Ciekawy był też stosunek do zdrady małżeńskiej. Zdrada sama w sobie nie była przestępstwem, ale mężczyźni mieli prawo dochodzić swoich praw w sądzie. Jeżeli mężczyzna, mówiąc kolokwialnie, przespał się z mężatką, jej mąż mógł podać go do sądu za naruszenie dóbr osobistych. "Ciało kobiety było prawnie uważane za własność jej męża, więc miał on prawo żądać odszkodowania, jeżeli jej ciało zostało "użyte" przez innego mężczyznę, a więc straciło na swojej wartości. Jeżeli dodatkowo żona uciekła ze swoim kochankiem, mąż mógł żądać rekompensaty z tytułu utraty usług żony jako gospodyni domu". Oczywiście kobietom żadne podobne prawa nie przysługiwały. Wysokość odszkodowania zależała od zamożności obu stron, mogła dochodzić do kwoty 20 tysięcy funtów, średnio wynosiła 1,5 tysiąca (jak pisała jedna z ówczesnych gazet, "zdrada nie należy do najtańszych rozrywek"). Odszkodowania same w sobie były na tyle atrakcyjne, że niektórzy mężczyźni specjalnie szukali sobie młodych, żądnych przygód żon, by później zarobić na ich zdradzie.

Podobne prawa jak mężowi przysługiwały ojcu młodych panien, które uciekły do Gretna Green. Ojciec mógł oskarżyć narzeczonego/męża (było kwestią dyskusyjną, czy ślub zawarty w Gretna Green jest ważny w Anglii, niektóre sądy uznawały, że tak, inne, że nie) o naruszenie dóbr i żądać odszkodowania, ale to oczywiście stawiało córkę w niedobrym położeniu (była, jak to się ładnie ujmuje, damaged goods ;) ), ale z drugiej strony dawało trochę gotówki, którą można było wykorzystać do zwiększenia posagu panny, co dawało jej większe szanse na rynku matrymonialnym.
Ogólnie Gretna Green to była komedia - ślubów tam nie udzielano w kościele, ale gdzie się dało, np. w kuźni, w której zamiast pastora był pijany kowal, udzielający ślubu w zamian za niewielką kwotę pieniędzy oraz butelkę whisky, a małżeństwo mogło zostać natychmiast skonsumowane w pokoiku w zajeździe obok.

Na razie tyle, następny rozdział jest o prostytucji ;) .
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Nie 20 Paź, 2013 14:47   

Faaaajne :mrgreen: dzięki :przytul:

Caitriona 
Byle do zimy!

Wysłany: Nie 20 Paź, 2013 15:10   

Dzięki!

Akaterine napisał/a:
w kuźni, w której zamiast pastora był pijany kowal, udzielający ślubu w zamian za niewielką kwotę pieniędzy oraz butelkę whisky

Normalnie wymarzona ceremonia ślubna :rotfl:
Just typhoons and monsoons
This impossible year

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Nie 20 Paź, 2013 15:18   

Bardzo ciekawe :) Na Amazonie ta książka jest dość droga.

Akaterine 

Wysłany: Nie 20 Paź, 2013 16:32   

Rzeczywiście drogo, na allegro było za ok. 30 zł. Teraz pewnie cena byłaby wyższa - książki popularnonaukowe o Jane chodzą na allegro za co najmniej 80 zł, a ostatnio jakiś szaleniec sprzedawał parę za 300-400 zł. Miałam ochotę napisać do nich, czy to jakiś żart ;) .
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

Lady_Joanna 

Wysłany: Pon 21 Paź, 2013 11:44   

Super, dziękuję za tłumaczenie :mrgreen:

Dorfi 
Królowa Śniegu

Wysłany: Wto 22 Paź, 2013 10:40   

A możesz rozwinąć wątek Gretna Green? Nigdy o tym nie słyszałam.
Google wypluło mi to: http://tradycja.wikia.com/wiki/Gretna_Green

edit:
znalazłam jeszcze to http://www.edinburgh.com.pl/content/view/658/146/

Ciekawy zwyczaj :mrgreen:

BeeMeR 

Wysłany: Wto 22 Paź, 2013 13:44   

Dorfi napisał/a:
A możesz rozwinąć wątek Gretna Green? Nigdy o tym nie słyszałam.
Ja też nie - dzięki za wklejenie :kwiatki_wyciaga:

Dorfi 
Królowa Śniegu

Wysłany: Sro 26 Mar, 2014 12:00   

Jeśli ktoś ma ochotę pobawić się w życie z czasów regencji to zapraszam do wspólnej zabawy. W dniach 12-14 września kilkanaście zakręconych dziewczyn skrzykniętych pod hasłem "Krynolina" organizuje wyjazd do Ojcowa. Oczywiście w strojach z epoki.
Zainteresowanych odsyłam na blog organizacyjny
http://krynolina-spis.blogspot.com/

Jeśli będzie nas więcej może uda się wynająć cały pensjonat i nie będzie przygodnych turystów zdziwionych naszymi strojami.

:hello:

P.S.
Gdyby kogoś odstręczał brak sukni to chętnie pomogę w szyciu. Co prawda raczej na odległość, ale zawsze jakiegoś tutka szyciowego mogę zrobić :-D

Trzykrotka 

Wysłany: Pią 06 Cze, 2014 09:37   

Może to trochę obok tematu watku, ale wkleję tutaj.

Po czym możesz pozać, że jesteś w świecie powieści Jane Austen :wink:

http://the-toast.net/2014...e-austen-novel/

Odpowiedz do tematu