PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Autor Wiadomość
Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pon 21 Lis, 2011 18:25   Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Chyba by się przydał temat na to.

We Wrocławiu trwa Międzynarodowy Festiwal Kryminału i są spotkania z autorami kryminałów (nie tylko polskimi np. w 2009 było spotkanie z Henningiem Mankelem), panele itd., w czasie których są rozmowy o twórczości z tego gatunku, szeroko pojętej, bo nie tylko książki, ale i seriale są brane na tapete itd.
Tegoroczny program: http://festiwal.portalkry...2-programi.html
Wybieram się na pewno 24 listopada na LITERATÓW KONTRA ZAWODOWCÓW. Nie mogę się doczekać!

Polecam, Festiwal jest naprawdę ciekawy, a przynajmniej jak dotąd był. A po takim spotkaniu można nabrać ochoty na niejeden kryminał. :)

Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.
Ostatnio zmieniony przez Agn Czw 24 Lis, 2011 23:41, w całości zmieniany 2 razy  

Anaru 

Wysłany: Pon 21 Lis, 2011 18:55   

Ooo, szkoda, że w tygodniu :(

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pon 21 Lis, 2011 20:09   

Opowiem ci. Choć na samą myśl o tym, że prowadził będzie Irek Grin robi mnie się słabo. :?

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pon 21 Lis, 2011 20:58   

Super rzecz. Szkoda, że tak daleko.
Thin wróciłam do tego Klubu Konesera. Może przeczytam jednak ;)

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pon 21 Lis, 2011 21:03   

Ja strasznie lubię ten festiwal, jak się czasem na coś wejdzie, to można się ciekawych rzeczy dowiedzieć. No ale teraz będzie policja gadać, skręca mnie z ciekawości!!!

Miłej lektury, Admete. Może jednak się przekonasz. :)

Aragonte 

Wysłany: Pon 21 Lis, 2011 23:43   

Ooo, chętnie bym poszła, szkoda, że tak daleko :-|

Agn - popraw literówkę w tytule :wink:

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lis, 2011 02:22   

A ja na forum chyba jeszcze nie pisalam, ze szalenie tesknie za Wroclawiem. Krakow to moj dom z urodzenia, ale to we Wrocku zostawilam swoje serce :)
I Ociec teraz udowadnia, ze tak jest :)

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 22 Lis, 2011 08:34   

Twe krwawiące serce będzie na MFK? ;)

Już poprawiłam, dzięki, Aragonte!

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Czw 24 Lis, 2011 23:33   

Właśnie wróciłam ze spotkania "Literaci kontra zawodowcy". Tym razem zawodowcy komentowali sceny z polskich seriali sensacyjnych. Oceniali prawdopodobieństwo, gdzie bohaterowie popełnili błędy, czy są niedorzeczności itd. Prowadził Irek Grin. Trochę się tego prowadzącego obawiałam, jako że kilka lat temu wraz z Gają Grzegorzewską skutecznie doprowadzili mnie do frustracji na spotkaniu dotyczącym książek Stiega Larssona (na szczęście na spotkaniu owym była też wtedy Kinga Dunin, która ratowała sytuację, mówiąc do rzeczy). Niepotrzebnie, świetnie poprowadził rozmowę.
Na początku ciapeńkę mi przeszkadzało, że bohaterowie siedzieli do widowni tyłem (a ja lubię patrzeć na twarz kogoś, kto do mnie jako publiczności mówi), ale rozumiałam, dlaczego tak jest (widownia nie mogła poznać twarzy bohaterów). Zresztą po kilku minutach przestało mi to wadzić, bo najważniejsze było to, co mówili. Szkoda, że spotkanie potrwało tylko 1,5 h, bardzo chętnie siedziałabym tam kolejne nawet i 3 godziny, byle opowiadali na tyle, na ile mogli. Było jedno pytanie, na które nie mogli odpowiedzieć wprost, ale już nie pamiętam, o co chodziło, chyba o to, czy znają osobiście osoby ze SPAT (Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny) czy osoby związane z, że tak powiem, drugą stroną barykady. Nie pomnę, bo się na tym detalu nie skupiłam.
Dość, że po takiej rozmowie człowiek nabiera dzikiej chęci, by przeczytać porządny polski policyjny kryminał. Jutro będę trzebić odpowiednią półkę w pracy. :mrgreen:

Anaru 

Wysłany: Pią 25 Lis, 2011 09:45   

Agn napisał/a:
Jutro będę trzebić odpowiednią półkę w pracy.

A ja się potem ustawię w kolejce :wink:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pią 25 Lis, 2011 21:36   

Kein problem, jak dorwę coś dobrego, to się podzielę. Bo "Alienistę" znasz...? To mój ukochany. Dozgonnie będę wdzięczna Admete, że po tym, jak wcisnęłam nos w jej półki wypożyczyła mi to cudo. :mrgreen:

Anaru 

Wysłany: Pią 25 Lis, 2011 23:46   

Nie mam, nie znam...

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Sob 26 Lis, 2011 00:19   

Zatem poznasz. Rzekłam! :mrgreen:

Ania Aga 

Wysłany: Wto 07 Lut, 2012 14:28   

http://kultura.onet.pl/wi...76,artykul.html
Zamieszczam tutaj, choć nie wiem, czy słusznie. Na Onecie można zagłosować na najlepszy zagraniczny kryminał. Wybór tytułów dość przypadkowy, np. "Psy z Rygi" Mankella są jedną z najsłabszych pozycji w całym cyklu o Wallanderze.
Z Christie wybrali "Dziesięciu murzynków". Faktycznie bardzo klasyczny kryminał, ale jakoś rzadko do niego wracam. Lubię "Uśpione morderstwo", "Tajemnicę Wawrzynów" - jak smakowicie Agatha opisuje powrót do lektur z dzieciństwa. Z Conan Doyla najbardziej lubię "Błękitny karbunkuł".

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 07 Lut, 2012 23:05   

Faktycznie, tytuły chyba losowo wybierali. I chyba na zasadzie "nazwisko teraz na topie". Mojego ulubieńca, oczywiście, nie ma.
Waham się między Conan Doylem, jako klasyką, a "Ojcem chrzestnym" jako naprawdę świetną książką.
Aaalbo Chandler! Znowu klasyka. Czy Poe (choć wolę Doyle'a). Z Mankella zaiste wzięli chyba najsłabszy z cyklu. A Larsson - dobrze mi się go czytało, ale żeby zaraz kryminał wszechczasów? :roll:
Flamminga to nawet nie biorę pod uwagę, bo literacko książki o Bondzie są gorzej niż takie se.

Dobra, zagłosowałam na klasykę, Doyle dostał ode mnie cegiełkę.
A prowadzi Puzo. :)

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012 12:09   

A ja na Chandlera :)

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pon 15 Paź, 2012 22:03   

Dziś się zaczęło!!!
http://festiwal.portalkry...2-programi.html
Jutro idę na balistykę, w czwartek na "Literatów kontra zawodowców". Niestety nie mam jak wyskoczyć na "Jak pogodzić życie prywatne z prowadzonym śledztwem", a cholernie mnie interesuje, jak wygląda życie policjanta, kiedy kogoś ściga, a on po pracy idzie do domu/
No i nie będzie mnie na Miłoszewskim! :cry2: Za długo pracuję wtedy. :cry2:

Yvain 
...

Wysłany: Wto 16 Paź, 2012 19:25   

Zazdraszczam :mrgreen:

Anaru 

Wysłany: Wto 16 Paź, 2012 19:42   

Ja to już nie mówię jak zazdraszczam....

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Wto 16 Paź, 2012 23:42   

Utkwiło mnie w pracy i tyle mam z tej batalistyki, rrrrwaaaa... :evil:

Anaru 

Wysłany: Sro 17 Paź, 2012 09:25   

To Ty cały czas do wieczora w robocie byłaś, bidaczku? :pociesz:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Sro 17 Paź, 2012 09:36   

Prawie. A miałam wcześniej skończyć. Taaa... nie wiesz czasem. :roll: Na szczęście w czwartek pracuję do 20.00 (nigdy nie sądziłam, że się kiedyś z tego ucieszę) i wydłużyć się tego nie da, więc nie mam jak ominąć "Literatów i zawodowców" (21.00). Uff... :mrgreen:

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pią 19 Paź, 2012 08:21   

No! Byłam na "Literatach i zawodowcach". I wiecie co? Zawodowcy wygrali, co mnie niezmiernie podbudowywuje. :mrgreen:

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pią 19 Paź, 2012 18:30   

Jak wyglądało to spotkanie?

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pią 19 Paź, 2012 21:21   

Pozwolę sobie opowiedzieć coś więcej niż tylko jednozdaniowa odpowiedź na pytanie...

Tematem spotkania było przesłuchanie. Tj. policjanci chcieli pokazać, jak naprawdę wygląda przesłuchanie na policji (a nie to, co pokazują często seriale). Pisarze (Marta Mizuro i Marek Kędzierski) napisali opowiadanie, przedstawiające sytuację - impreza, mnóstwo alkoholu, różni ludzie, nie wszyscy się dobrze znają, nagle gaśnie światło i gospodarz wylatuje z 30 piętra z balkonu. Opowiadanie podzielono na 4 odsłony (przy czym czwarta miała wyjaśnić, kto zabił), po przeczytaniu każdej części policjanci mieli czas na naradzenie i przeprowadzenie śledztwa, które miał ustalić zabójcę. Literaci nieco zostali zaskoczeni, bo myśleli chyba, że policjanci będą zadawali pytania odnośnie opowiadania, a oni będą uzupełniać wiedzę i prowadzić zgadywankę. Ni hu-hu. Policjanci od razu powiedzieli, że potrzebują przesłuchać konkretne osoby, w związku z tym pisarze musieli się w te postacie wcielić. Przy okazji - napisanie kryminału nie jest tak proste, jak się mogłoby wydawać. Autor musi naprawdę wszystko wiedzieć o swoich postaciach, nawet jeśli nie powie o tym czytelnikowi.
No dobrze, autorzy się wcielają, policjanci zaczęli... Trochę śmiechu było i wyjaśnili, że naprawdę do przesłuchiwanego nie zwracają się per "ty" i nie żartują sobie, jak jeden z nich pozwolił sobie do jednego ze świadków: "Ale Aaaaniu, prrrroszę cię! Taka ładna dziewuszka i tak brzydko kłamie!" (sala w śmiech :mrgreen: ). Przesłuchanie zabawą nie jest i może długo trwać (wspomnieli o przypadku, kiedy trwało 10 godzin). No dobra. Zadają pytania, zdobywają kolejne informacje, bardzo szybko kojarzą fakty (ja nie nadążałam!!!), łapią za słówka, każą wyjaśniać nawet po kilka razy itp. itd. Marta Mizuro zaczęła palić i widać było, że jest zdenerwowana (wcale się nie dziwię - niby to wszystko zabawa, ale można było poczuć dreszczyk, nie powiem, że nie). Policjanci doprowadzili do sytuacji, kiedy zabójca się poddał, pękł i w końcu przyznał do winy. Trzy odsłony opowiadania były, końcówki nie czytano (bo nie było takiej potrzeby). Niesamowite to było. :mrgreen:

Odpowiedz do tematu