PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Austen umiała pisać?
Autor Wiadomość
Akaterine 

Wysłany: Nie 17 Lip, 2011 17:40   

Doczytałam, że ta wersja rękopisu pochodzi z lipca 1816 roku, podczas gdy ostateczna wersja została ukończona w sierpniu. Tak więc dla mnie te rewelacje, że Jane Austen nie umiała pisać, bo popełniała literówki, pisała skrótami i jakiś rękopis różni się od tego, co zostało ostatecznie wydane, jest szukaniem sensacji na siłę.
A tak w ogóle to ta pierwotna wersja ostatnich rozdziałów Perswazji jest całkiem ciekawa, tu link, jakby ktoś był zainteresowany.
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Nie 17 Lip, 2011 20:40   

Dzięki, zajrzę w wolnej chwili :)

"Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom,
A Prawdom kazać, by za drzwiami stały."

nicol81 

Wysłany: Nie 17 Lip, 2011 21:16   

Te skasowane rozdziały były chyba inspiracją dla obu ekranizacji. Ja jednak wolę wersję ostateczną.

Chyba wiele osób wierzy, że geniusze po prostu siadają i wypływają z nich słowa :roll: a jakieś poprawki, skreślenia czy przeróbki oznaczają gorszą jakość pisarza.

Akaterine 

Wysłany: Nie 17 Lip, 2011 22:04   

Zaczęłam dokładniej czytać te alternatywne Perswazje i wsiąkłam na tyle, że aż powstało coś takiego:
Inne zakończenie Perswazji
Dla informacji - pod linkiem jest artykuł na ten temat wraz z częściowym tłumaczeniem najważniejszej sceny.

nicol81 napisał/a:
Te skasowane rozdziały były chyba inspiracją dla obu ekranizacji.

Dla 1995 na pewno. W 2007 też to było? Nie pamiętam, bo widziałam to ostatnio 4 lata temu i jakoś nie mogłam obejrzeć ponownie, mimo szczerych chęci.
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.

Miss Jane Austen

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pon 18 Lip, 2011 09:06   

Dzięki za link do tego podsumowania :) Nie wiem, czy podobny chwyt zastosowano w ostatniej adaptacji Perswazji, bo oglądałam je tylko raz. Bardzo nie lubię tej wersji.

"Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom,
A Prawdom kazać, by za drzwiami stały."

JoannaS 

Wysłany: Pon 18 Lip, 2011 21:32   

Akaterine napisał/a:

Dla 1995 na pewno. W 2007 też to było? Nie pamiętam, bo widziałam to ostatnio 4 lata temu i jakoś nie mogłam obejrzeć ponownie, mimo szczerych chęci.

Też było.

Akaterine 

Wysłany: Wto 19 Lip, 2011 09:39   

Admete napisał/a:
Bardzo nie lubię tej wersji.

Właśnie ja też, próbowałam ostatnio wrócić, ale wyłączyłam po kilku minutach.

Miss Jane Austen

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Lip, 2011 12:15   

a mnie przerazilo to, ze minely juz 4 lata. I dobrze, ze Jane zmienila zdanie ...
Dziekuje, za smakowita lekture :)

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 20:44   

nicol81 napisał/a:
Chyba wiele osób wierzy, że geniusze po prostu siadają i wypływają z nich słowa :roll: a jakieś poprawki, skreślenia czy przeróbki oznaczają gorszą jakość pisarza.

Niestety :roll: nie wiedzą , że geniusz to 10% talentu i 90% ciężkiej pracy :-P

Aragonte 

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 09:33   

Jest to już w innym wątku, ale wrzucę też tutaj, bo w końcu chodzi o różne powieści JA, Zwierz odnosi się do dyskusji o tym, jak to rzekomo Austen jest tylko "autorką romansideł":
http://zpopk.pl/austen.html#axzz4uC5b84fg
Jak to trafnie zauważono w komentarzach, tekst w dużym stopniu feministyczny.
Cytat:
Nie mogę przestać myśleć o tym tekście, dotyka tylu ważnych spraw... Szczególnie nie mogę pozbyć się myśli o tym, ile Wielkiej Literatury to historie o płomiennej miłości facetów do jakichś ich wyobrażeń i/lub pacynek o ładnych buziach, i to są najuniwersalniejsze prawdy o zmaganiach Duszy Ludzkiej, podczas gdy historie kobiet poszukujących w uczuciach i w małżeństwie nieraz desperacko sposobu, żeby jakoś przetrwać w świecie, w którym są zawsze czyjąś własnością to, he he, takie tam babskie romansidła.

milenaj 

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 10:19   

Oj, trafne, nawet bardzo. :)

Tamara 

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 12:24   

Jeżeli rozsądek i trafność obserwacji uznać za feminizm :wink: ...

milenaj 

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 12:46   

Tamara napisał/a:

Jeżeli rozsądek i trafność obserwacji uznać za feminizm ...

Nie zawsze, generalnie nie wiem czy uważam siebie za feministkę, nawet się nigdy na poważnie nie zastanawiałam, ale komentarz mi podpasował ;)

Agn 
księgarniany wymiatacz

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 14:02   

Milenaj, podejrzewam, że jesteś. ;) No chyba że uznajesz kobiety za gorszą płeć itd.

Kocham mój kraj, NIENAWIDZĘ tego państwa.

milenaj 

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 17:59   

Agn, no to jestem ;)

Aragonte 

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 18:37   

Tamara napisał/a:
Jeżeli rozsądek i trafność obserwacji uznać za feminizm :wink: ...

Tamaro, w popularnym pojęciu takie podejście do tematu jest uznawane za feministyczne :-) Pal sześć, czy to faktycznie takie jest, nie chcę teraz analizować definicji w różnych odmianach. Zresztą określenie "feministyczne" nie jest to dla mnie wartościujące - czuję się feministką, a jakże :-P
A że są to trafne obserwacje i rozsądne, to jak najbardziej się zgadzam :mrgreen:
Ileś tam razy warczałam w duchu, że facetom-pisarzom było zawsze łatwiej, bo ktoś im gacie zawsze prał i żarcie podsuwał pod nos, kobiety miały gorzej, bo musiały to pogodzić z domowymi obowiązkami :roll:

Deanariell 
nie z tego świata /Jensenated

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 19:03   

Też jestem feministką w pewnym sensie. ;) Nie uznaję tego za określenie pejoratywne, chociaż są pewne grupy w społeczeństwie, które sądzą, że jest to samo zło - ten tzw. "wojujący feminizm". :-| A ja bym chciała doczekać czasów (trochę jak w "Seksmisji" :-P ), żeby to mężczyźni musieli wychodzić na ulice i walczyć o swoje podstawowe prawa. :czekam2:
Now don't you cry no more..."

["...Lost in the wilderness, so far from home..."]
Acklesism is my religion ;) Welcome to Winchesterland

Tamara 

Wysłany: Pią 06 Paź, 2017 22:33   

Seksmisja pod pewnymi względami to nie taki głupi pomysł :twisted:
Aragonte napisał/a:
Tamaro, w popularnym pojęciu takie podejście do tematu jest uznawane za feministyczne

o mój borze szumiący :frustracja: pewnie tak jest, ale to dowód skrajnej głupoty podchodzących . No może nie skrajnej, może popularnej , powszechnej, zwykłej, pospolitej głupoty wykluczającej jakiekolwiek procesy myślowe poza programem tv i listą zakupów :frustracja:

Co do feminizmu to ja mam mieszane uczucia, ponieważ mam wrodzone przekonanie i poczucie że obie płcie są sobie równe tylko że różne , natomiast uznawanie wyższości jednej nad drugą jest znowu skutkiem tego co powyżej, za to ponieważ głupota obdarza ludzi po równo, także wśród kobiet określających się jako feministki jej nie brakuje . Wśród mądrych ludzi feminizm nie musi istnieć, bo nie ma dyskryminacji, niestety mądrych jest mało . Wobec czego pewnie w popularnym ujęciu takoż jestem feministką :-P

Odpowiedz do tematu