PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
KSIĄŻKA ''THE MAKING PRIDE AND PREJUDICE 1995''
Autor Wiadomość
Lizzy 

Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 21:42   KSIĄŻKA ''THE MAKING PRIDE AND PREJUDICE 1995''

I WSZYSTKO JASNE DZIEWCZYNY :wink: :cool:
W WERSJI PDF:)

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 23:29   

A gdzie? Gdzie? ;)

"Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom,
A Prawdom kazać, by za drzwiami stały."

Trzykrotka 

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 00:22   

Gdzie???? Błagam, ja pożądam i chcę! :excited:

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 08:13   

ze o swojej skromnej osobie nie wspomne...

Lizzy 

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 08:56   

''kto prosi,temu będzie dane'' jak mówi pismo;-)) Prosze dziewczyny-książka jest w spisie na końcu. Polecam równiez inne pozycje(fanfikołki itp z katalogu jane Austen inspiration:) )
http://www.4shared.com/di...c0/sharing.html

dodatkowo jak któras z was ma talent muzyczny do dodaje to:
http://www.4shared.com/fi..._World.html?s=1

udanej niedzieli wszystkim :hello:
Ostatnio zmieniony przez Lizzy Nie 25 Paź, 2009 09:07, w całości zmieniany 1 raz  

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 09:06   

..
Ostatnio zmieniony przez AineNiRigani Nie 25 Paź, 2009 09:12, w całości zmieniany 1 raz  

Lizzy 

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 09:10   

wszystko jest juz wrzucone na stronę netowa wiec mozna łatwo sciagac. tak bedzie chyba wam łatwiej:)

Caitriona 
Byle do zimy!

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 12:51   

Na tej stronce, którą podała Lizzy są również dostępne trzy z pięciu części komiksu Marvela ;)
Just typhoons and monsoons
This impossible year

Trzykrotka 

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 13:19   

Lizzy, stokrotne dzięki! Usiłowałam kupić tę książkę, ale była nie do dostania, za późno się do tego zabrałam. Uszczęśliwiłaś mnie :kwiatek: :przytul:

Lizzy 

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 14:52   

w takim razie miło mi ,że mogłam wyswiadczyć drobną przyjemność :) :rumieniec:
miłego czytania!!!
w zapasie mam jeszcze kilka książek więc z czasem jeszcze coś dorzucę-Encyklopedia Jane Austen, i kilka całkiem zgrabnie napisanych fanfikołków:)))

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 17:23   

Dzieki :D

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia

Lizzy 

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 22:16   

''The making of Sense and Sensibility 1996'' by Emma Thompson http://www.megaupload.com/?d=ESC7U8UU
oraz
ksiązka z zagadkami o zyciu Jane http://www.megaupload.com/?d=NAXI3YHU

Trzykrotka 

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 23:37   

Czy tylko ja jestem tak tępa, że nie umiem pobrać tego pliku? :(

Caitriona 
Byle do zimy!

Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 23:42   

Z megauploadu? Musisz wejść na linka, w górnym prawym rogu przepisać podany kod, enter, poczekać ok 45 sekund i kliknąć pobieranie zwykłe :)
Just typhoons and monsoons
This impossible year

Lizzy 

Wysłany: Pon 26 Paź, 2009 00:14   

http://www.megaupload.com/?d=PKKY3S3B
jeszcze cos:)

Trzykrotka 

Wysłany: Pon 26 Paź, 2009 08:34   

Teraz się udało, ale pierwsze podejście było fiaskiem.
Ale wczoraj taki był dzień, pod każdym względem.
Lizzy - :cmok:

Lizzy 

Wysłany: Pon 26 Paź, 2009 09:01   

Trzykrotka napisał/a:
Teraz się udało, ale pierwsze podejście było fiaskiem.
Ale wczoraj taki był dzień, pod każdym względem.
Lizzy - :cmok:

Tak to juz jest-złosliwość rzeczy martwych:))Może to wina wczorajszej pogody.Nie wiem jak u was ale u mnie panowała wczoraj prawdziwie wisielcza pogoda.
Trzyktotka,naprawdę nie ma za co;) Jesli mozna to trzeba sobie pomagać:))A nas wiadomo co najbardziej uszczęsliwia :lol: Cienka książeczka a ile radości :mrgreen:

Lizzy 

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 09:26   

http://www.4shared.com/fi...bility.html?s=1

http://www.4shared.com/fi...cience.html?s=1

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 19:51   

Trochę w związku z rozmową o granicach adaptacji, jaka toczyła się w wątku Emmy, ale głównie dla własnej przyjemności, przetłumaczyłam początek rozdziału Scenariusz z książki Making of Pride And Prejudice :kwiatek:

Praca nad scenariuszem sześcioodcinkowego serialu telewizyjnego jest trudna i czasochłonna, lecz Andrew Davies wspomina adaptowanie 'Dumy i uprzedzenia” jako bardzo przyjemne doświadczenie. „Sama powieść jest moją ulubioną i była nią od zawsze. Czytałem ją dla własnej przyjemności mnóstwo razy i chyba lubię ja bardziej od innych powieści Jane Austen, głównie dlatego, że jak wszyscy, jestem zakochany w Elizabeth. Jej radosna energia i impertynencja są czarujące. W późniejszych latach Jane Austen próbowała tworzyć bardziej złożone postaci kobiece. Jednak według mnie ta właśnie książka, a także Elizabeth, ma cechy, które sprawiają, że jest ona bardzo współczesna. Ma niezłomny zmysł moralny, ma niesamowite poczucie humoru, żartuje sobie z ludzi, ale i siebie nie bierze zbyt serio, nie ma też kompleksu niższości. Musi poślubić pieniądze, ale postanawia, że wyjdzie za mężczyznę, którego pokocha. Jest świetna postacią.”
Zanim Andrew zasiadł i mógł w pełni cieszyć się procesem tworzenia scenariusza, musiał zdecydować, jaka będzie długość serialu. „Oczywiście, 'Duma i uprzedzenie' została nakręcona jako dość krótki film, ale przy tej długości pomija się wiele istotnych rzeczy. Książka jest bardzo zwarta – jej wątki są skonstruowane jak szwajcarski zegarek, nie ma ma żadnych niepotrzebnych kawałków – wszystko ma znaczenie. Najpierw myślałem, że zmieszczę się w pięciu odcinkach, ale ponieważ telewizyjna ramówka wymaga czterech, sześciu lub siedmiu odcinków, nie spotkało się to z entuzjazmem!
„Przejrzałem więc materiał jeszcze raz i doszedłem do wniosku, że jeśli zrobimy sześć odcinków, to będziemy mogli ładnie sfilmować czytanie listów i pokazać to wszystko, o czym Jane Austen tylko wspomina, poprzez retrospekcjach i dodane sceny. I odkryłem, że w takim przypadku, materiał zmieści się bardzo zgrabnie w sześciu odcinkach. Mówiąc 'bardzo zgrabnie', mam na myśli – w porównaniu z 'Middlemarch', którego adaptacja przypominała trochę upychanie słonia do walizki. Niejeden chciał umieścić więcej i decyzja o tym, co wyrzucić, to była prawdziwa walka. W przypadku 'Dumy i uprzedzenia' byłem bardzo szczęśliwy, że byliśmy w stanie sfilmować wszystko.”
Na tym etapie pracy trwało wiele narad nad tym, żeby każdy odcinek zaczynał się jak najbardziej ekscytująco, a kończył mocnym akcentem – czymś jak punkt zwrotny opowieści. Ogólnie rzecz biorąc trzy pierwsze odcinki miały nas doprowadzić do pierwszych aroganckich oświadczyn Darcy'ego, które Elżbieta odrzuca, a trzy następne – do drugich, płynących z serca, które odmieniona Elżbieta przyjmuje z radością.
Proces adaptacji książki na potrzeby telewizji nie jest tak prosty, jak można sądzić. Zbyt łatwo jest po prostu z miłością przełożyć książkę scena po scenie, odkrywając na koniec, że ostateczny produkt okazał się zbyt papierowy i mało dramatyczny. Sceny, które są ważne w książce, na ekranie nagle wydają się nie mieć sensu, przeskoki w czasie, pięknie uzasadnione na papierze, sprawiają, że narracja filmowa się rwie, a pamiętne książkowe dialogi wypadają płasko w ustach aktora. Może się tak stać z wielu powodów.
Zwykle nie mamy głównego narratora (lub głosu z offu), który wyłoży nam szczegółowo stan umysłu któregoś z bohaterów, czy opisze nową postać, która właśnie się pojawia, czy wyjaśni publiczności związek jakiejś dawnej historii z życiem bohatera. I choć czasami w adaptacjach używa się takiego głosu z offu, najlepiej to wypada wtedy, kiedy oryginalna powieść napisana jest w pierwszej osobie, jak na przykład 'Z powrotem w Brideshead”. Narracja staje się wtedy raczej integralną częścią znanego nam bohatera niż wszechwiedzącą obecnością, która może spowodować u publiczności poczucie dystansu i uniemożliwić jej zaangażowanie się w opowieść.”
Andrew Davies przez wiele lat uczył literatury i ma dzięki temu świetne wyczucie struktury powieści, ale kiedy chodzi o adaptację, jest absolutnym zwolennikiem podejścia 'pokazuj, nie mów' w sztuce scenariuszowej. Innymi słowy, chodzi o to, że kamera może opowiedzieć ci równie dużo jak narrator, tyle, że inaczej i szybciej. Oczywiście, dialogi są niezwykle ważne, a Jane Austen napisała jedne z najsmakowitszych dialogów w literaturze – ale sercem dobrego filmu jest dobra wizualizacja. Cel był jasny – pozostać wiernym brzmieniu i duchowi „Dumy i uprzedzenia,” ale wykorzystać możliwości, jakie daje zobrazowanie narracji, żeby stworzyć widowisko możliwie jak najwyrazistsze i żywe.
„Pisanie scenariusza do filmu ma tę przewagę (w porównaniu do tradycyjnego dramatu kręconego w studio na taśmie video), że daje opowieści niesamowitą wolność. Na przykład, napisałem małą sekwencję wprowadzającą, której nie ma w książce. Pokazuje on a Bingleya i Darcy'ego podczas konnej przejażdżki, w czasie której, Bingley postanawia wydzierżawić Netherfield. Kamera pokazuje nam następnie Elizabeth patrzącą na nich z odległości może mili, myślącą, 'O, jacyś dwaj na koniach!' Oczywiście, nie wie ona, kim oni są, ale, prawie jak natchniona galopem ich koni, odwraca się i zbiega ze wzgórza w kierunku Longbourn. Tak więc od samego początku można w ten sposób pokazać jej żywotność. Tego efektu nie osiągnie się w studio.”
„Czasami ludzie pytali o sceny, które włączyłem w akcję, a których nie ma w powieści, 'Jakie jest dla nich uzasadnienie?' a ja jak zawsze powiem – a jakie jest uzasadnienie dla wydawania pieniędzy na serię scen ilustrujących dialogi powieści? Tu masz szansę jej zinterpretowania. To są właśnie te nonsensy, które niektórzy ludzie mówią, że adaptacja 'niszczy' książkę jeśli nie jest z nią identyczna scena po scenie. Każdy może przeczytać książkę i każdy ma swoją 'adaptację', kiedy ją czyta.
'W scenie, która otwiera film, uzasadnieniem dla pokazania Bingleya i Darcy'ego w chwili gdy Bingley podejmuje decyzję o dzierżawie, jest pokazanie ich jako dwóch bardzo 'fizycznych' młodych ludzi. Są jak młode zwierzęta na wielkich koniach, to jeden z licznych aspektów, jakie cechują ich postaci. W szybkich ujęciach widzimy też, że Bingley, tak jak to jest opisane dalej w powieści, jest impulsywny, bo podejmuje szybką decyzję, a Dercy spogląda na życie raczej krytycznym okiem i ma w lekkiej pogardzie wiejskie maniery. Oczywiście, co jest bardzo ważne, mamy też od razu pewien wgląd w poziom ich dochodów. Widzimy Netherfield, które jest naprawdę dużym domem, więc wiemy, że ktoś, kto chce je wynająć, musi mieć dużo pieniędzy. I niemal zaraz potem widzimy Elizabeth idącą do własnego domu, który może dziś wielu z nas uznałoby za godny pożądania, ale ma wielkość może jednej dwudziestej Netherfield. To od razu daje nam wskazówkę, że rodzina Bennetów ma dochód wysokości mniej więcej jednej dwudziestej dochodu gościa, którego mają zdobyć. I możesz to wszystko wyrazić bez długiego i niezgrabnego dialogu.

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA ADAPTACJI

Darcy i Elizabeth

„Jedną z pierwszych rzeczy, jaka uderzyła mnie w 'Dumie i uprzedzeniu' i jaką chciałem przekazać bardzo jasno jest to, że centralną siłą napędzającą tę historię jest pociąg seksualny, jaki Darcy żywi do Elizabeth. Nawet jej szczególnie nie lubi, jest zdegustowany resztą jej rodziny, jej pozycją, wulgarnością matki i niektórych sióstr i desperacko walczy z tym przyciąganiem. Ale ciągle od nowa daje się wciągnąć w rozmowę z nią, bo jest ona błyskotliwą kobietą, która stawia mu opór i traktuje go dość zuchwale, podczas gdy inne robią wszystko, żeby mu schlebiać i zadowalać go – zwłaszcza panna Bingley. Niezdolny opierać się temu pociągowi, oświadcza się jej, a robi to w arogancki i niemiły sposób.
„Na tym etapie opowieści, ona nadal go nie lubi i nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie jest już nim zainteresowana. Od kiedy zlekceważył ją na balu w Meryton, zakwalifikowała go sobie jako dumnego i niemiłego człowieka i dlatego mu odmawia. On jest rozgniewany, zadziwiony i zraniony jej słowami, ale w końcu jest w stanie przemóc swój gniew i poczucie upokorzenia i zaczyna pokazywać jej, że w rzeczywistości może być miły i pomocny, aż w końcu ona odkrywa jego prawdziwy charakter.
„Kiedy zacząłem opowiadać tę historię, zdałem sobie sprawę, że zaczyna to być opowieść o panu Darcy'm, podczas gdy książka jest na pewno historią Elizabeth. Powieściowy Darcy jest tajemniczym, nieprzewidywalnym bohaterem, którego zaczynamy rozumieć dopiero pod koniec powieści. Nie zrobiłem filmu o Darcym, ale pokazałem chyba to, że jego pragnienie Elizabeth nadaje akcji siłę napędową. Być może za bardzo pociągnąłem to w tę stronę, stało się to bardziej historią Elizabeth i Darcy'ego niż historią Elizabeth.”

Powoływanie do życia Elizabeth

Mimo decyzji żeby wysunąć Darcy'ego nieco bardziej na plan pierwszy, to nadal większość akcji oglądamy z perspektywy Elizabeth, a ona jest nadal tą, z którą się najbardziej identyfikujemy i której kibicujemy. Zadaniem Andrew zatem było zapewnić to, żeby bohaterka tak dobrze znana i kochana w książce była równie promenna, kiedy zostanie powołana do życia na ekranie.
„Elizabeth jest tak doskonale stworzona w książce, że tak naprawdę nie ma już wiele do zrobienia, poza tym, żeby pozwolić jej być sobą. Choć muszę powiedzieć, że mieliśmy ochotę zmierzyć się z tym jej aspektem, który bardzo wyraźnie jest obecny w książce, ale często ignorowany przez krytyków, komentatorów i interpretatorów Elizabeth, że jest ona bardzo aktywną, żywiołową dziewczyną, nie tylko umysłowo, ale i fizycznie. Wciąż od nowa jest opisywana jako wybiegająca z domu, albo wędrująca po okolicy i tak dalej. Jest więc taką trochę trochę chłopczycą, ma w sobie coś prawie cygańskiego. Bardzo chcieliśmy to pokazać.
„Nie wiem, na ile inni zgodzą się ze mną, ale uważam, że Jane Austen w taki zawoalowany sposób przekazuje nam, że ona ma masę energii seksualnej. To jest prawdopodobnie to, co przyciąga Darcy'ego, pod każdym względem nieświadomie, który przyzwyczajony jest do bardzo nienaturalnych kobiet. A tu jest taka zwyczajna, naturalna, która biega, ma ubłocone buty, mówi to, co myśli, broni własnych racji i to na niego działa! Kiedy ona przychodzi do Netherfield piechotą, panna Bingley rzuca komentarz, „Wyglądała jak dzikuska”. Ale mężczyźni inaczej reagują na ten widok. Bingley mówi, 'Uważam, że wyglądała niezwykle ładnie.' a Darcy mówi, że jej oczy 'lśniły jeszcze bardziej po takim wysiłku.' Wiemy wszyscy, jakie są dobrodziejstwa chodzenia do siłowni i takich spraw – jest ona więc pełna tej całej chemii, jaka wiąże się z wysiłkiem fizycznym i ci goście od razu nieświadomie na to reagują.”

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 20:09   

Dzięki Trzykrotko :kwiatki_wyciaga: Smakowite. :D Czy będzie ciąg dalszy? ;)

Adresy moich blogów:

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 20:12   

Będzie, przynajmniej tego rozdziału :kwiatek: . Cieszę się, że się podobało.

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 20:15   

Widzę, że Andrew (ten satyr ;) ) stawia na seksualność, ale może faktycznie to działa? ;)
Nigdy nie pomyślałam, że fakt, że Elizabeth chodzi na spacery po okolicy może być pociągające erotycznie :wink:

Adresy moich blogów:

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 20:36   

Pamiętam, że w sławnym wywiadzie udzielonym przez Colina Bridget Jones mówil on (a to chyba autentyczna informacja), że wskazówką reżyserską w scenie, kiedy Darcy spotyka Lizzy w parku w Netherfield (spocona, zarumienioną i zgrzaną :wink: ) było wyobraź sobie, że on ma orgazm

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 20:40   

A to akurat pamiętam :mrgreen: Nie wpadłam na to, ale faktycznie Colin ma wtedy dziwną minę ;)

Adresy moich blogów:

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 21:58   

On miał mieć. Ona na jego widok na tym etapie historii mogła mieć jedynie mdłości.

Odpowiedz do tematu