PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Aragonte
Pon 06 Lut, 2017 20:49
Myślę, że jestem ;)
Autor Wiadomość
Aragonte 

Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 00:28   Myślę, że jestem ;)

Szukalam wątku z Le Guin w tytule, żeby wkleić wyjątek z jej tekstu, zainspirowana telefoniczną rozmową z Aine, rozważałam założenie wątku o piszących paniach... ale zarzuciłam ten pomysł :wink:
Będzie nowy wątek :D ale dotyczący ciekawych koncepcji filozoficznych (i tym podobnych) albo przemyśleń, jakie można znaleźć w książkach z nurtu fantastyki. Przyznam, że w wielu książkach szukam tego na próżno, niestety :roll:

Na początek Le Guin i cytat z Czarnoksiężnika z Archipelagu.

Myślałeś, będąc chłopcem, że mag to ktoś, to potrafi uczynić wszystko. Tak i ja niegdyś myślałem. Tak myśleliśmy wszyscy. A prawda jest taka, że im bardziej rośnie prawdziwa moc człowieka, im bardziej poszerza się jego wiedza, tym bardziej zwęża się droga, którą może on kroczyć, aż wreszcie niczego już nie wybiera, lecz czyni tylko i wyłącznie to, CO MUSI UCZYNIĆ...

(Tak, Aine, to ten fragment, o którym mówiłam :wink: )

Nie wiem, czy będzie to szczególnie często odwiedzany temat, ale sama chętnie będę go odwiedzać :)

Edit: jednak przeniosłam to do Literatury jako takiej, myślę, że w ogólnym nurcie znalazłoby się sporo rzeczy do wklejenia :)
Ostatnio zmieniony przez Aragonte Pon 06 Lut, 2017 21:23, w całości zmieniany 5 razy  

RaczejRozwazna

Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 03:50   

Temat świetny :oklaski: Ale czy nie lepiej by go wrzucić w ogólny wątek o Literaturze? Chyba, że ma być tylko fantastyka...

No to ja wrzucę Tolkiena - te słowa zrobiły na mnie spore wrażenie, gdy czytałam LOTR a po raz pierwszy

Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich im obdarzyć? Nie bądź tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmędrszy nie wszystko wie.

— John Ronald Reuel Tolkien
Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia
Ostatnio zmieniony przez RaczejRozwazna Pon 05 Sty, 2009 16:28, w całości zmieniany 1 raz  

Aragonte 

Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 11:53   

Pierwotnie myślałam o tych filozoficznych wyimkach z książek fantastycznych...
No dobrze, to sprecyzuję, że chodzi o fantastykę li i jedynie :wink:
Ale gdyby się okazało, że przychodzą Wam do głowy liczne przykłady z głównego nurtu literatury, to przerzucę wątek do Literatury jako takiej :)

RaczejRozwazna

Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 16:39   

No to mój ukochany cytat z Silmarilliona. Dla mnie jedno z najpiękniejszych przedstawień człowieka w literaturze w ogóle:

Powiadają bowiem, iż po odejściu Valarów zapadła cisza, a Iluvatar przez długi wiek był samotny i pogrążony w myślach. Wreszcie przemówił: „Zaprawdę miłuję Ziemię, która ma być mieszkaniem Quendich i Atanich, Najpiękniejsi ze wszystkich ziemskich istot będą Quendi; oni to wymyślą i urzeczywistnią więcej piękna niż inne moje Dzieci; oni też zaznają największego szczęścia na świecie. Lecz Atanim przypadnie nowy dar ode mnie". Tchnął więc w serce człowiecze tęsknotę przekraczającą granice świata i nie dającą się zaspokoić tym, co na nim można znaleźć; dał też ludziom moc kształtowania - wśród potęg i przypadków świata - własnego życia w sposób nie wyznaczony przez Muzykę Ainurów, która określa niejako los wszystkich innych istot i rzeczy; działanie ludzi, ich obyczaje i uczynki, ukształtuje ostatecznie świat, aż się dopełni wszysko do końca i w każdym szczególe.Iluvatar wiedział, że ludzie, żyjąc wśród różnych i skłóconych potęg świata, często będą błądzili i nie zawsze użyją swoich darów zgodnie z prawami harmonii, lecz rzekł: „Ci także w swoim czasie przekonają się, że cokolwiek uczynią, obróci się to w końcu tylko na chwałę mojego dzieła".
Ostatnio zmieniony przez RaczejRozwazna Pon 05 Sty, 2009 16:50, w całości zmieniany 9 razy  

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 16:41   Re: Myślę, więc jestem ;)

Aragonte napisał/a:

Tak myslalam :D
Temat fajny, chociaz pewnie bedziemy tutaj kukac po jakiejs fajnej lekturze :D

Aragonte 

Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 18:51   Re: Myślę, więc jestem ;)

AineNiRigani napisał/a:
Aragonte napisał/a:

Tak myslalam :D
Temat fajny, chociaz pewnie bedziemy tutaj kukac po jakiejs fajnej lekturze :D

A jeśli nie, to umrze śmiercią naturalną :wink:

trifle 

Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 18:51   

RaczejRozwazna napisał/a:
Tchnął więc w serce człowiecze tęsknotę przekraczającą granice świata i nie dającą się zaspokoić tym, co na nim można znaleźć;

... mogę to potwierdzić.

Jak ja bym chciała umieć tak ubierać życie w słowa jak Tolkien, ech...

Bardzo mi się podoba ten temat. Mam gdzieś różne zapiski, tylko chyba w domu. Jak wynajdę to się podzielę..

Aragonte 

Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 19:24   

Podziel się koniecznie, Trifle :-D

Mnie na razie nic nowego do głowy nie przyszło - tzn. musiałabym przewertować całe tomiszcza, żeby wkleić coś godnego uwagi.

achata 

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 12:15   

Dostałam na urodziny Silmarilliona i jak zobaczyłam te cytaty aż mi serce zabiło.
Na pewno przybędzie tu cytatów. Chociażby z Lewisa, szkoda, ze akurat nie mam pod ręką...

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 16:45   

"Frodowi – sam nie wiedział, czy we śnie, czy na jawie – miły śpiew dzwonił w uszach; pieśń jak nikłe światło przebijała zza szarej zasłony deszczu, a potem tak przybrała na sile, że zasłona stała się przejrzysta, jak gdyby srebrna i szklana, aż wreszcie rozsunęła się ukazując oczom hobbita odległy zielony kraj w blasku wschodzącego słońca."

To z VIII rozdziału WP, sen Froda w domu Toma Bombadila. Ten fragment wykorzystano w filmie podczas oblężenia Minas Tirith - Gandalf pocieszał nimi Pippina. Ostatnio tęsknię za "odległym zielonym krajm w blasku wschodzącego słońca."

Precz z piłką nożną!

praedzio 
be safe

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 17:21   

Dawno, dawno temu podczytywałam Eddę (w opracowaniu Załuskiej-Strömberg) i zachwyciłam się wówczas pieśnią HÁVAMÁL. Kilka fragmentów:

(...)
Szczęśliw ten, kto sam sobie zdobędzie
Dobre imię i chwałę,
Bo niepewne jest to, co człek posiada
W piersi drugiego.

(...)
Kiedyś gdym młody był, jechałem samotny
I zabłądziłem w drodze;
Poczułem się bogaty, gdym spotkał drugiego:
Człowiek jest człowiekowi szczęściem.

(...)
Szczodrzy i śmiali ludzie żyją najlepiej,
Rzadko przygniata ich troska;
Tchórz i dusigrosz wszystkiego się lęka,
Trapią go nawet dary.

(...)
Samych wielkich darów nie potrzeba dawać,
Wdzięczność kupisz też drobnym:
Kromką chleba i nachylonym dzbanem
Zyskałem towarzysza.

(...)
W miarę mądry winien być człowiek,
Nigdy zbyt uczony;
Ci są najszczęśliwsi,
Którzy średnio wiele wiedzą.

Nigdy zbyt uczony;
Mędrca serce rzadko się raduje,
Gdy wątpliwości nie zna jego wiedza.

Nigdy zbyt uczony;
Jeśli losu swego nie wiesz naprzód,
Żyjesz od trosk wolny.

(...)
Kulawy konno jedzie, bezręki bydło pasie,
Głuchy może być dzielny w boju;
Ślepy lepszy jest niż spalony,
Z trupa nie ma pożytku.

I moja ulubiona strofa :mrgreen: :
(...)
Chwal dzień wieczorem, żonę - gdy spalona,
Miecz, gdy wypróbowany, dziewicę, gdy za mąż wydana
Lód - gdy się przeszło, piwo - gdy wypite.
(...)

RaczejRozwazna

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 17:22   

Admete napisał/a:
"Frodowi – sam nie wiedział, czy we śnie, czy na jawie – miły śpiew dzwonił w uszach; pieśń jak nikłe światło przebijała zza szarej zasłony deszczu, a potem tak przybrała na sile, że zasłona stała się przejrzysta, jak gdyby srebrna i szklana, aż wreszcie rozsunęła się ukazując oczom hobbita odległy zielony kraj w blasku wschodzącego słońca."

To z VIII rozdziału WP, sen Froda w domu Toma Bombadila. Ten fragment wykorzystano w filmie podczas oblężenia Minas Tirith - Gandalf pocieszał nimi Pippina. Ostatnio tęsknię za "odległym zielonym krajm w blasku wschodzącego słońca."

Tak pamiętam te słowa - też jedne z moich ulubionych w LOTRze. I ta mgiełka tajemnicy... Piękne.

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 19:04   

praedzio napisał/a:
Chwal żonę - gdy spalona,

:shock: :shock: :shock: :paddotylu: :paddotylu: :paddotylu: co autor miał na myśli ?

praedzio 
be safe

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 19:07   

Tamara napisał/a:
praedzio napisał/a:
Chwal żonę - gdy spalona,

:shock: :shock: :shock: :paddotylu: :paddotylu: :paddotylu: co autor miał na myśli ?

Eeee.... pochowana? ;)

Tamara 

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 19:28   

No to ja dziękuję za taką miłość małżeńską :confused3: A skąd ten poemat pochodzi , bo go nie znać :rumieniec: ?

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 19:36   

Tamara napisał/a:
No to ja dziękuję za taką miłość małżeńską :confused3: A skąd ten poemat pochodzi , bo go nie znać :rumieniec: ?

To znaczy, że już umarła ;-) Ciała zmarłych palono. To po prostu dalszy ciąg powiedzenia "Nie chwal dnia przed zachodem słońca, a żony, zanim nie umrze" ;D

Precz z piłką nożną!

Aragonte 

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 19:42   

Admete napisał/a:
Tamara napisał/a:

To znaczy, że już umarła ;-) Ciała zmarłych palono. To po prostu dalszy ciąg powiedzenia "Nie chwal dnia przed zachodem słońca, a żony, zanim nie umrze" ;D

Trzeźwa życiowa mądrość, ot co :wink:
Kiedyś czytałam ten poemat z Eddy.

Admete - wkleiłaś jeden z moich ulubionych fragmentów LOTR :) A tęsknota za tym "zielonym krajem w blasku slońca" prześladowała mnie długo.

RaczejRozwazna

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 19:43   

No to to jest taka hard-wersja przysłowia "nie chwal dnia przed zachodem słońca" :wink:
Edit: naprawdę to jest dalsza część tego przysłowia?? No proszę, ale zdolna jestem :mrgreen:

i jeszcze cuś takiego - niby banalne, ale mnie się podoba.

Ciemność jest szczodra, jest cierpliwa i zwycięża, lecz
w samym sercu jej siły leży jej słabość: wystarczy jedna, jedyna, samotna
świeca, by ją pokonać.
Miłość jest czymś więcej niż świecą.
Miłość potrafi zapalić gwiazdy.

Matthew Stover, Zemsta Sithów

praedzio 
be safe

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 19:53   

Tamara napisał/a:

Edda jest zbiorem staroislandzkich pieśni. Datuje się ją na IX w. Ja zacytowałam fragmenty z Pieśni Najwyższego (Havamal). Więcej info np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Edda_starsza

Aragonte 

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 20:21   

RaczejRozwazna napisał/a:
i jeszcze cuś takiego - niby banalne, ale mnie się podoba.

Ciemność jest szczodra, jest cierpliwa i zwycięża, lecz
w samym sercu jej siły leży jej słabość: wystarczy jedna, jedyna, samotna
świeca, by ją pokonać.
Miłość jest czymś więcej niż świecą.
Miłość potrafi zapalić gwiazdy.

Matthew Stover, Zemsta Sithów

Sori, ale od razu skojarzyło mi się stare powiedzonko, które często powtarza Agn: Chodź na Ciemną Stronę Mocy! Mamy ciasteczka! :lol:

A cytat bardzo ładny :) Z książki, tak? Niezbyt obeznana jestem z nowymi częściami :ops1:

RaczejRozwazna

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 20:44   

ciasteczka - dobra to rzecz, tak powiedziałby nawet Yoda :lol:

tak z ksiązki - przeczytałam ją sobie któregoś wieczora i całkiem, całkiem...

Tamara 

Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 09:52   

praedzio napisał/a:
Tamara napisał/a:

Edda jest zbiorem staroislandzkich pieśni. Datuje się ją na IX w. Ja zacytowałam fragmenty z Pieśni Najwyższego (Havamal). Więcej info np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Edda_starsza

Dzięki Praedziu :kwiatek: coś mi się kiedyś o uszy obijało ale nie kojarzyłam , a teraz załapałam , że z grubsza wiem o co chodzi :mrgreen:
Islandia , Skandynawia - zimno , ogrzewanie kominkowe przy pomocy spalania wysokoenergetycznej godnej pochwały żony - "moja to tak chałupę nagrzała , ze aż futro zdjąłem" (przepraszam , zawsze mam głupie skojarzenia :ops1: )

praedzio 
be safe

Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 10:01   

:rotfl:
Zawsze-ć to powód do wyrażenia pochwały swej połowicy. :mrgreen:

Tamara 

Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 10:11   

Tylko tak jakby trochę po czasie :-P

praedzio 
be safe

Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 10:15   

Bo o to tu chodzi. ;) Żona miała nie słyszeć tych pochwał.

Odpowiedz do tematu