PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
North and South (1975)
Autor Wiadomość
Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Nie 14 Wrz, 2008 12:28   North and South (1975)

Już kiedyś pisałam o tym, że w 1975 roku powstała ekranizacja powieści "North and South".
Nie wiemy o niej wiele, mało kto ją widział, mało kto pamięta. Zdaje się, że była ona dostepna dla widzów w archiwach BBC.
Podstawowe dane:

Patrick Stewart jako John Thornton

Director: Rodney Bennett
Writers: Elizabeth Gaskell (novel) David Turner (writer)
Release Date: 1 December 1975 (UK)

Rosalie Shanks ... Margaret Hale
Patrick Stewart ... John Thornton

James Appleby ... Pinfold
Robin Bailey ... Mr. Hale
Christopher Burgess ... Boucher
Kathleen Byron ... Mrs. Hale
Shirley Cain ... Mrs. Hepworth
Rosalie Crutchley ... Mrs. Thornton
Lesley Daine ... Jane
Barrie Fletcher ... Police officer
Seymour Green ... Newton
Gail Harrison ... Edith Shaw
Jean Harvey ... Aunt Shaw
Barbara Hickmott ... Bessy Higgins
Keith James ... Jenkins
Norman Jones ... Nicholas Higgins
Cyril Luckham ... Mr. Benn
Ian Marter ... Henry Lennox
Ginette McDonald ... Mary Higgins
Robin Meredith ... Porter
Connie Merigold ... Mrs. Purkis
Pamela Moiseiwitsch ... Fanny Thornton
Ray Mort ... Carter
Roland Oliver ... Mr. Hepworth
Tim Pigott-Smith ... Frederick Hale
Paul Rosebury ... Strike ringleader
Philip Ryan ... Strike ringleader
Peter Tuddenham ... Dr. Lowe
Maryann Turner ... Mrs. Boucher
Peter Welch ... Slickson
Brian Wilde ... Dr. Donaldson
Peggy Ann Wood ... Dixon

UK / BBC-2 / 4x50 minute episodes / Broadcast 1-22 December 1975
Writer: David Turner / Novel: Elizabeth Gaskell / Design: Tim Harvey / Script Editor: Betty Willingale / Music: Dudley Simpson / Producer: Martin Lisemore / Director: Rodney Bennett

Period drama serial. Margaret Hale's family is forced to move from their comfortable life in the South to the less prosperous working class North in the cotton mill town of Milton. There she meets mill owner John Thornton whom she perceives as being harsh and unjust with his workers during strike action. His fortunes wane and eventually circumstances transpire that she inherits the mill and becomes the new owner which brings them together romantically for a happy ending. Interestingly Tim Pigott-Smith had a role in both productions, plays son Frederick Hale in the first and in the second some thirty years later plays the father Richard Hale.

cast
Rosalind Shanks as Margaret Hale / PATRICK STEWART as John Thornton / Rosalie Crutchley as Mrs Thornton / Gail Harrison as Edith Shaw / Robin Bailey as Mr Hale / Kathleen Byron as Mrs Hale / Ian Marter as Henry Lennox / Peggy Ann Wood as Dixon / Barbara Hickmott as Bessy Higgins / Ginette McDonald as Mary Higgins / Norman Jones as Nicholas Higgins

EPISODE ONE (Broadcast 1 December 1975 @ 9.00pm)

Margaret Hale is looking forward to returning to her Hampshire home after spending time lodging with wealthy relatives in London, she learns that her father, a vicar, has decided to move the whole family to a run down mill town in the north of England, soon Margaret has had a run in with mill owner John Thornton.

EPISODE TWO (Broadcast 8 December @ 9.00pm)

Margaret's father has secured a job as a teacher and Margaret is determined to help one of the mill's employees, Nicholas HIggins, whose daughter Bessy is ill. There is more trouble when the mill staff go on strike.

guest cast
Brian Wilde as Dr Donaldson / Christopher Burgess as Boucher / Lesley Daine as Jane / Pamela Moiseiwitsch as Fanny Thornton / Peter Welch as Slickson / Frank Mills as Williams / Ray Mort as Carter / Paul Rosebury as Strike Ringleader 1 / Johnny Clamp as Strike Ringleader 2 / Philip Ryan as Strike Ringleader 3 / Barrie Fletcher as Police Officer / Peter Tuddenham as Dr Lowe

EPISODE THREE (Broadcast 15 December @ 9.00pm)

Spurred on by her actions during the strike, mill owner John Thornton has realised that Margaret is the girl he must marry - she however is less keen than he thinks she is; Frederick Hale returns home to England to visit his mother who has become ill - trouble flares when John spots Frederick and Margaret together.

guest cast
Christopher Burgess as Boucher / Pamela Moiseiwitsch as Fanny Thornton / Peter Welch as Slickson / Tim Pigott-Smith as Frederick Hale / Robin Meredith as Porter / Ray MOrt as Carter / Maryann Turner as Mrs Boucher

EPISODE FOUR (Broadcast 22 December @ 9.00pm)

Misunderstandings abound as the Thornton's believe that Margaret has been having assignations with a secret admirer, her problems asre further compounded with the death of her mother.

guest cast
Pamela Moiseiwitsch as Fanny Thornton / Frank Mills as Williams / Cyril Luckham as Mr Bell / Jean Harvey as Aunt Shaw/ Seymour Green as Newton / Connie Merigold as Mrs Purkis / Roland Oliver as Mr Hepworth / Shirley Cain as Mrs Hepworth / James Appleby as Pinfold / Keith James as Jenkins

margo3 z C19 pisze:
Pamiętam, że oglądałam tą wersję z Patrickiem Stewartem, nie przeczytawszy wcześniej książki. I byłam całkowicie zawiedziona w finałowej scenie, kiedy, jeśli dobrze pamiętam, po całych tych stłumionych i rozkwitających uczuciach, które przekształciły się w namiętną miłość (po stronie Johna Thorntona, Margaret była trochę bardziej opanowana chociaż równie szczera), nie było widać ich uścisku. Musiałaś sobie wyobrazić, że oni stoją razem, ona trzyma dokument zawierający jej biznesową propozycję, finansową pożyczkę, a on wolno zbliża się do niej aż do momentu gdy myślisz: „Tak!”…. kamera zniża się do jej ręki, pokazując dokument, który wyślizguje się z jej palców i upada na podłogę. Nie widać, że oni się całują i ja byłam tak rozczarowana!

oryginalna wypowiedz:
Spoiler:
I remember watching this version with PS, without already having read the book and feeling totally let down in the final scene when, if I remember correctly, after all that pent up emotion blossoming into passionate love (well on JT's side at least, Margaret was a little more refined about it although equally sincere), there was no visible embrace....you had to imagine it as they stood together, her holding a document containing what must have been her business proposals re the financial loan and him slowly getting closer to her until just at the moment you thought 'YES!'...... the camera panned down to her hand and showed the document being gently released from her fingers as she dropped it onto the floor! You never saw what must have been them kissing and I was so disappointed!

agenoria z c19:
Dziś otrzymałam 1 odcinek N&S 1975. Bardzo się różni od wersji 2004.
Wydaje się mi bardziej sztywny (koturnowy). Margaret ma bardziej arystokratyczny akcent. Znałam Patricka Stewarta jako Jean-Luc Picarda (ze Star Treka), z trudem zaakceptowałam go jako Johna Thorntona. Patrick Stewart pochodzi z Yorkshire i mówi wyraźnym dialektem z tamtych stron, ale nie jestem pewna czy ten akcent tu pasował. – bardziej by tu pasował akcent z Lancashire – jest bardziej północny.
Frederick nie pojawia się w pierwszym odcinku, więc nie widziałam Tima Pigotta-Smitha. Bessy jest bardziej „biblijna” – podobnie jak postać z książki. Wiele scen dzieje się we wnętrzach. Są ludzie ładujący bele bawełny na zewnątrz, ale nie ma ujęć w przędzalni. Jest trochę więcej rozmów pana Hale`a z Johnem Thorntonem. Thornton czyta po grecku i tłumaczy to na angielski – rozmawiają o Homerze.

oryginalna wypowiedz:
Spoiler:
today they've got episode 1 of the 1975 N&S! It's very different from the 2004 version. It seemed more stilted to me - Margaret has a more cut glass accent. Having known Patrick Stewart as Jean-Luc Picard, I found it difficult accepting him as John Thornton. Patrick Stewart is from Yorkshire and can speak a broad Yorkshire dialect, but I'm not sure about his accent here - after all it should be Yorkshire's rival, Lancashire. It's more 'northern'.
Frederick isn't in the first episode so I didn't see Tim Pigott-Smith. Bessy is much more biblical - more like the book.
Most of the scenes are interiors. There are people loading bales of cotton outside, but no interior shots of a cotton mill. There's a bit more of Mr Hale and John Thornton talking - JT reads some Greek and translates it. (I assume it's Greek - they're talking about Homer.)

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia

Gitka 

Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 00:38   

Bardzo ciekawe wypowiedzi, ja chętnie bym zobaczyła film.
Ale też chyba bym się rozczarowała, jeśli w scenie koncowej nie ma nawet uścisku, a o pocałunku nie ma nawet mowy :?
Na YouTube nie ma nawet małego fragmentu, prawda Gosiu? Ja nie znalazłam.

Harry_the_Cat 
poszukująca

Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 01:04   

Nie ma żadnego fragmentu nigdzie. Nawet na c19 niewiele osób to pamięta :(

Irm 

Wysłany: Pią 04 Cze, 2010 23:17   

Patrick Stewart, jakkolwiek cenię go jako aktora, nie bardzo pasuje mi jako pan Thornton, jest trochę za grubo ciosany, że tak to niezręcznie ujmę. No i zdecydowanie nie pasuje mi niedokładność końcowej sceny z powieści - wypadające Margaret dokumenty? To ma być romantyczne? Phi! Ja dziękuję za taki romantyzm <foch> Swoją drogą, ciekawe, czy było wnoszenie Margaret do salony po tym jak dostała kamieniem? I ciekawe, czy jest szansa, że BBC kiedyś odkurzy tą wersję N&S.

Odpowiedz do tematu