PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa nowa nowa ekranizacja Jane Eyre?
Autor Wiadomość
BeeMeR 

Wysłany: Sro 26 Paź, 2011 08:52   

Cytat:
astanawia mnie w wielu ekranizacjach JE, i w tej z 2006, i w najnowszej, że ucieczka Jane z Thornfield przedstawiana jest w taki sposób, jakby bohaterka, zdesperowana tym, co się jej przydarzyło, dojechawszy na pełne bezludzie, szła potem na wrzosowiska w pewnym sensie po to, by tam znalazła ją śmierć z głodu i z chłodu, kończąca jej ziemskie cierpienie. A w powieści nie jest to przedstawione jako akt desperacji tego rodzaju. Jane wie, że musi odejść, jedzie tak daleko, na ile pozwalają jej marne grosze (szylingi), które posiada, ale przecież bierze z domu kuferek z rzeczami, który niestety nierozważnie zostawia w odjeżdżającym dyliżansie; a potem szuka siedzib ludzkich, i dopiero obojętność i brak pomocy ze strony napotkanych mieszkańców osad (nikt nie daje jej jedzenia, nie ma pracy, nie ma dachu nad głową) sprawiają, że zaczyna się błąkać po wrzosowiskach, i wreszcie zostaje na skraju wyczerpania znaleziona przez Riversa. Bronte pokazuje tu obojętność społeczną, w powieści padaja nawet słowa, iż nikt nie uwierzy dobrze ubranej kobiecie, która żebrze.....
To jest ładnie pokazane w wersji z T. Daltonem, acz może przesadnie, czy Jane naprawdę w desperacji rzuca się na pomyje dla świń? :mysle: w każdym razie ewidentnie chce żyć, żadne tam samobójstwo na wrzosowiskach ;)

BeeMeR 

Wysłany: Sro 26 Paź, 2011 10:34   

Mag113 napisał/a:
To nie do końca były pomyje. To resztki niezjedzonej owsianki bodaj :mrgreen:
racja! owsianka brzmi znacznie lepiej nawet gdy ofiarowana jest "jeśli świnie jej nie chcą" jak to było w serialu ;)
a te wąsy i pocałunek w nowej wersji muszę wreszcie zobaczyć, coś Jane Eyre niekiedy szczęścia do pocałunków nie ma, pamiętam jak przy pocałunku w wersji 1996 całe kino jęknęło sugestywnie "bueee" :P

asiek 

Wysłany: Sro 26 Paź, 2011 11:37   

BeeMeR napisał/a:
Jane Eyre niekiedy szczęścia do pocałunków nie ma, pamiętam jak przy pocałunku w wersji 1996 całe kino jęknęło sugestywnie "bueee"

Ekranizacja z plującym Ciaranem też nie była lepsza. :lol:

BeeMeR 

Wysłany: Sro 26 Paź, 2011 11:38   

Ciarana nie kojarzę (widać kolejny nietrafiony pocałunek :rotfl: ), mi chodziło o podstarzałego, zaślinionego (w tej scenie, poza tym ok. ) Williama Hurta.

asiek 

Wysłany: Sro 26 Paź, 2011 13:22   

BeeMeR napisał/a:
Ciarana nie kojarzę (widać kolejny nietrafiony pocałunek :rotfl: ), mi chodziło o podstarzałego, zaślinionego (w tej scenie, poza tym ok. ) Williama Hurta.

Wiem, wiem. :wink: ... Ekranizacja z Ciaranem była w 1997 r.
http://www.youtube.com/watch?v=_lHKxDq33_g

Mag113 napisał/a:
Czyli najlepszy pozostaje Rochester/Toby Stephens, czyż nie?

Zdecydowanie tak. :cool:
Szkoda tylko, że Tobik jest malutki. :roll: Szczęściem reżyserowi udało się to całkiem dobrze ukryć. :wink: Tu krzesełko, tam taborecik i jakoś poszło. :wink:

asiek 

Wysłany: Sro 26 Paź, 2011 17:14   

Mag113 napisał/a:
O ja przepraszam Jaki stołek? Może kolosem nie jest, ale liczy sobie 5' 11" czyli 180,3 cm wzrostu.

Ma metr osiemdziesiąt ? :mysle: Gdzieś wyczytałam, że 175 cm... Szczególnie w Opętaniu wydawał mi się niski, zwłaszcza przy Gwyneth Paltrow.
Zwracam Tobikowi honor :cool: ... Częściowo... :wink: Dobrze byłoby, gdyby się jeszcze wyciągnął. :mrgreen: :wink:
Ostatnio zmieniony przez asiek Czw 27 Paź, 2011 10:29, w całości zmieniany 1 raz  

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Czw 27 Paź, 2011 08:17   

Mag113 napisał/a:
Podoba mi sie niemożność zjedzenia przez panią Fairfax obiadu ze względu na strzelanie Rochestera. Ilekroć podnosi do ust łyżkę, pada strzał. Zabawna scena.

Mi też się strasznie podobała ta scena. I mina Pani Fairfax - bezcenna :-)

Mag113 napisał/a:
Czyli najlepszy pozostaje Rochester/Toby Stephens, czyż nie?

Tak! Tak! :-)

I don't want to achieve immortality through my work; I want to achieve it through not dying.

The Cure, Joy Division and Morrissey make it cool to be unloved.

BeeMeR 

Wysłany: Czw 27 Paź, 2011 10:06   

asiek napisał/a:
Ekranizacja z Ciaranem była w 1997 r.
Ja ją sobie chyba daruję - na podstawie powyższego fragmentu stwierdzam, że Ciaranowy Rochester nie przemawia do mnie ani trochę :confused3:

Zaczęłam za to wersję z 1944 roku - obejrzałam li tylko dziecięce lata Jane, a już jestem zachwycona :banan: Z reguły tej części nie lubię bo Jane jest tak nieznośnie cierpiętnicza - a tu niespodzianka - ja lubię takie niespodzianki :)
Mała Jane jest świetna jako niezłomny duch w wątłym ciałku, miły lekarz i obrzydliwie despotyczny pan i władca Lowood :banan_czerwony: i nieznośna pani Reed z synalkiem - cudo! :mrgreen:

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Paź, 2011 22:28   

na pewno zauwazylyscie w JE 06 kilka uklonow w strone tej wojennej wersji - i nie a sie chyba co dziwic. Jest piekna, ma duzo symboliki i tej pelnej gracji dztywnosci, tak charakterystycznej dla filmow tego okresu :)
A ja osobiscie zawsze jestem zachwycona orsonowym Rochesterem. Prawie tak samo jak Tobikowym :)

arlekin 
arlekin

Wysłany: Czw 10 Lis, 2011 22:20   

Też skończyłam nową wersję. Powiem wam, ze o dziwo mi się podobała, nie tak jak serial z Toby Stephens - ale nie była zła. Choc w niektórych miejscach przydługa w niektórych za to skrócona.
Muszę ponownie przeczytać książke, bo jakos nie pamietam, a by Jane blakała się po ucieczce z Thonfield, ale książke czytałam bardzo dawno temu, stąd luki. Juz się wstydzę i biorę za lekturę.

Musze się zgodzić z wami. najbardziej podobały mi się dwie wersję - z Orsonem Welsem i Toby Stephens. Ich role były wspaniałe, a całość oddawała mroczny klimat książki. Co do Jane .... musialabym się zastanowić.

arlekin 
arlekin

Wysłany: Sob 12 Lis, 2011 20:25   

Niezla zagwostka.....

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Pon 14 Lis, 2011 10:11   

W sobotę, z racji przedłużonej rocznicy, mój chłopak zgodzil zachowac się romantycznie i obejrzeć ze mną nową Jane. niestety wytrwał 15 minut, a jego jedyny komentarz dotyczący filmu to pytanie czy Mia zrobiła sobie kapelusz z włosów, bo byla biedna i nie bylo jej stac na prawdziwy? ;-)

I don't want to achieve immortality through my work; I want to achieve it through not dying.

The Cure, Joy Division and Morrissey make it cool to be unloved.

Yvain 
...

Wysłany: Pon 14 Lis, 2011 10:16   

:rotfl: płaczę

Alicja 

Wysłany: Pon 14 Lis, 2011 22:21   

Eeva napisał/a:
czy Mia zrobiła sobie kapelusz z włosów, bo byla biedna i nie bylo jej stac na prawdziwy?

można to odebrać pozytywnie - zwracał uwagę na szczegóły :wink:
Człowiek może mieć rację i może się mylić, ale musi decydować, wiedząc, że dobro i zło bywają wcale nieoczywiste, a czasem nawet że wybiera między dwoma rodzajami zła, że nie ma żadnej racji. I zawsze, zawsze wybiera sam. Pratchett,Carpe Jugulum

BeeMeR 

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 08:32   

Eeva napisał/a:
jego jedyny komentarz dotyczący filmu to pytanie czy Mia zrobiła sobie kapelusz z włosów, bo byla biedna i nie bylo jej stac na prawdziwy? ;-)
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

ja obejrzałam na razie pół godziny, już mnie zdążyło znudzić a jeszcze się Fassenbender nie objawił *ziew*
Ładnie kręcone, ale totalnie nic nowego tu nie widzę póki co, tendencyjnie wybrane i zagrane sceny z dzieciństwa Jane (którego też nie lubię za cierpiętnictwo), mdła Jane sama w sobie - chyba najbardziej wyblakła i niezapamiętywalna ze wszystkich które dotychczas widziałam. Ale i tak obejrzę do końca, choć ale Michaś F. nie jest lepem na mnie, bo mnie w nowych X-menach nie zachwycił :P . Więcej, nie znałam gościa, zastanawiałam się kto jest takim nieciekawym młodym Magneto, a tu zonk: nowy Rochester. heh. :(

praedzio 
byle do wiosny!

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 08:45   

Nieciekawy Magneto?? :confused3: Grzeszysz, kobieto! ;)

BeeMeR 

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 08:57   

ciekawy to on jest lata później, w innym wykonaniu :P i mam ochotę na powtórkę pierwszej części :P

praedzio 
byle do wiosny!

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 09:06   

A, to nie oglądałam. Nawet nie wiem, kto go grał.

asiek 

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 09:27   

A Gandalfa pamiętasz ? :wink:

praedzio 
byle do wiosny!

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 10:04   

Aktora kojarzę, tylko nie wiedziałam, że grał w X-menach. ;)

BeeMeR 

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 15:20   

Oglądam sobie dalej JE 2011 - o ile MF jako Rochester nie jest zły, bo ma ciekawy brak klasycznej urody (trochę w stylu Richarda Armitage'a), piękny, głęboki głos (a to już jest wabik na mnie :wahluje: ), o tyle Mia Wasikowska jako Jane to porażka :zalamka: Jest tak wyblakła i nieciekawa jak przeciętna guwernantka :P Nie widzę w niej nic z niezłomnego ducha ani samodzielnie myślącej istoty tylko szarą myszkę, gotową schować się do najbliższej dziury :roll:

Anaru 

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 19:21   

Co to za kapelusz z włosów??? :shock:

BeeMeR 

Wysłany: Czw 17 Lis, 2011 08:06   

takie cuś, co owa Jane miała na głowie, oczywiście :P

kilka fotek poglądowych:

BeeMeR 

Wysłany: Czw 17 Lis, 2011 17:26   

Skończyłam JE - przyznaję że Fassenbender jest o wiele lepszym Rochesterem niż młodym Magneto, ale niestety Jane ma do bani - zupełnie, ale to zupełnie mi nie leży Mia w tej roli.
Najlepszą sceną było dla mnie przedstawienie pierwszej żony: "my own demon", kilka ładnych scen po zaręczynach, ale generalnie miałko - dalej nie widzę nic nowego w tej wersji.

BeeMeR 

Wysłany: Czw 17 Lis, 2011 19:19   

w moim spaliła całą postać. nie przekonała mnie chyba w żadnej scenie - aż tak słabej Jane Eyre jeszcze nie widziałam, aż szkoda :mysle:

Odpowiedz do tematu