PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gosia
Pon 24 Mar, 2008 17:16
Fantastyka, sensacja, realizm
Autor Wiadomość
AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 18:08   

No moze mieli na mysli Izolde? :P
Czy ja wiem, czy napoj trzymal logike? To byl element mistyczny, ktory mial usprawiedliwic, a przede wszystkim uniezwyklic zwykly poped seksualny.

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 18:17   

przyznaję, że też wolę bez magicznego napoju jednak, ten napój to taka wymówka.... bez niego jest bardziej normalnie. Izolda leci do Tristana? leci nie dlatego, ze się szaleju napiła, tylko dlatego, ze zdurniała do reszty i szalone geny ojczulka wzięła... Tristan nie jest zły, ale w porównaniu z Markiem :confused3:

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 18:34   

a gdyby Marka gral Dany deVito?

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 19:05   

ale mi nie chodzi tylko o wygląd Marka. Chodzi tez o jego charakter. o To jaki jest.

praedzio 
Im ta nating :)

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 20:18   

Nie lubię odzierania legend z mitologii. Tak więc tutaj stoję na przeciwnym biegunie w stosunku do Aine. I nie - nie dam się w wątku o ciachach wciągnąć w filozoficzną dysputę. :cool:

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 20:43   

praedzio napisał/a:
Nie lubię odzierania legend z mitologii. Tak więc tutaj stoję na przeciwnym biegunie w stosunku do Aine. I nie - nie dam się w wątku o ciachach wciągnąć w filozoficzną dysputę. :cool:

Ja mam tak samo jak Ty, ale my obie to jesteśmy z magicznego Sherwood.
Opowieści o królu Arturze, Tristan i Izolda - to są legendy, opowieści rycerskie, literatura i mit, a nie historia! Zbudowane ze skrawkóe celtyckich legend, opowieści przekazywanych z kultury łacińskie, wiary chcrześcijańskiej, pogańskich rytuałów. Po co odzierać je z tego, co stanowi ich istotę? Dla historii?
Zresztą tyle w tych filmach historii, co kot napłakał, więc nie rozumiem samej idei udawania historycznego. Pseudohistoria i zero duszy.

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 20:46   

Admete napisał/a:

na nie wiedziałam ( i teoretycznie dalej nie wiem), że Robin umarł więc jestem usprawiedliwiona :mrgreen:

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 20:52   

lady_kasiek napisał/a:
Admete napisał/a:

na nie wiedziałam ( i teoretycznie dalej nie wiem), że Robin umarł więc jestem usprawiedliwiona :mrgreen:

Kasiek nie z tego Sherwood co Guy i Jason A. Zdecydowanie nie z tego.
Ostatnio zmieniony przez Admete Sro 08 Lip, 2009 21:03, w całości zmieniany 1 raz  

praedzio 

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 20:56   

Ależ Kasiek ma na myśli właśnie RoS. ;) Będzie mi wytykać przy każdej okazji to, że nie utrzymałam języka za zębami i wygadałam się o śmierci Czarnego Robina. :wink: A ja po prostu nie wiedziałam, że jeszcze ktoś na świecie nie zna tej opowieści.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 20:59   

A to już rozumiem. Kasiek nie znała zakończenia? ;)

praedzio 

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 21:05   

Uhm. :ops1:

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 21:08   

praedzio napisał/a:
Będzie mi wytykać przy każdej okazji to, że nie utrzymałam języka za zębami i wygadałam się o śmierci Czarnego Robina.

bo zrobiłaś to z takim wdziękiem :rotfl:
Admete napisał/a:
Kasiek nie znała zakończenia?

nie znała. Ja tego w życiu na oczy nie widziałam.... :ops1:

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 23:04   

Admete napisał/a:
Opowieści o królu Arturze, Tristan i Izolda - to są legendy, opowieści rycerskie, literatura i mit, a nie historia! Zbudowane ze skrawkóe celtyckich legend, opowieści przekazywanych z kultury łacińskie, wiary chcrześcijańskiej, pogańskich rytuałów. Po co odzierać je z tego, co stanowi ich istotę? Dla historii?
Zresztą tyle w tych filmach historii, co kot napłakał, więc nie rozumiem samej idei udawania historycznego. Pseudohistoria i zero duszy.

U mnie legendy i mitologia byly po prostu pierwszym krokiem i na pewnym etapie przestalo mi to wystarczac - przypuszczam, kierunek studiow rowniez ma tutaj niebagatelne znaczenie.
Rozdzieranie mitów, zrzucanie z piedestalow i szukanie tego drugiego dna jest obecnie wpisane w moj zawod, a ja caly czas w duszy czuje sie historykiem z krwi i kosci. Nie jestem romantykiem i i uwazam, ze w kazdym wielkim mistycznym romansie kryją się zwykle ludzkie uczucia i podbudki.
A brew pozorom, w Krolu Arturze bylo wiecej historii niż to widac na pierwszy rzut oka. Tristana i Izolde nie ogladalam az tak wnikliwie, ale uwazam, ze sama konwencja jest naprawde swietna, jak rowniez potraktowanie Marka i calego zwiazku Tristan-Izolda.

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 11:05   

Napisałam długi post i mi go zeżarło :(
Aine mi nie chodzi o odzieranie historii z mitów czyli fałszu. To znaczenie słowa mit jest wtórne, przynależne do epok racjonalnych. Ja rozumiem mit antropologicznie i literacko jako mythos - "myśl, zamysł, temat rozmowy, opowieść", coś co jest próbą podania wyjaśnienia odwiecznych zagadnień bytu ludzkiego, mistyki, życia i śmierci, dobra i zła. Chodzi mi o archetypy. One sa istotne tak naprawdę. Historia to bardzo puszczalska pani i nie ma dla mnie tyle powabu co piewotne opowieści ;)

Aragonte 

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 11:17   

Fajna jest ta dyskusja i trochę szkoda, żeby przepadła w odmętach wątku ciachowego - może by tak ją przenieść? :)

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 11:23   

Przeklej do fantastyki i realizmu. Tam chyba pasuje.

praedzio 

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 11:26   

AineNiRigani napisał/a:
U mnie legendy i mitologia byly po prostu pierwszym krokiem i na pewnym etapie przestalo mi to wystarczac - przypuszczam, kierunek studiow rowniez ma tutaj niebagatelne znaczenie.
Rozdzieranie mitów, zrzucanie z piedestalow i szukanie tego drugiego dna jest obecnie wpisane w moj zawod, a ja caly czas w duszy czuje sie historykiem z krwi i kosci. Nie jestem romantykiem i i uwazam, ze w kazdym wielkim mistycznym romansie kryją się zwykle ludzkie uczucia i podbudki.

No widzisz, ty i generalnie historycy "rozdzierają" te mity, a filologowie, również artyści robią coś zupełnie innego. Analizują mity, baśnie, legendy od strony literackiej, filozoficznej, a bywa, że kreują własną mitologię. I to mnie interesuje najbardziej.

Stąd moje poziewywanie na wykładzie Bednarka, a zachwyt prezentacją Bretomka. :mrgreen:

Ostatnio zmieniony przez praedzio Czw 09 Lip, 2009 13:32, w całości zmieniany 1 raz  

Aragonte 

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 11:46   

Admete napisał/a:
Przeklej do fantastyki i realizmu. Tam chyba pasuje.

Jesli Kasiek mi ją podrzuci do Fantastyki, to przekleję, tutaj nie rządzę :wink:

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 12:04   

To nie jest rozdzieranie opowieści z mistycznych elementow, a szukanie w nich historycznych faktow. W wiekszosci przypadkow (szczegolnie w kwestiach kregu arturianskiego) najpierw byla historia, a potem dopiero wokol niej wysnula sie opowiesc. To tzw. "rozdzieranie" to jedynie powrot do korzeni. Ale to jest domena analizy historycznej.
Zadanie filologa jest jednak zupelnie inne, wiec doskonale rozumiem Wasz punkt widzenia (a raczej rozumiem rozbieznosc naszego stosunku :D )

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 16:40   

Cytat:
To tzw. "rozdzieranie" to jedynie powrot do korzeni

Ale jaki cel przyświeca tej czynności w kinie rozrywkowym? Zaczyna się robić nudno. To powinna być domena dobrego dokumentu.

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 17:00   

Dla mnie wlasnie to zwykle traktowanie jest nudne. W kolo Macieju, to samo - lubie te swoje powieści, ale wówczas bardziej dla obsady, scenografii, muzyki, niż samej fabuły.
Przeniesiono juz te archetypy we wspolczesnosc, w przyszlosc itd. Powrot do korzeni jest moim zdaniem swieższy niz powielenie tego samego schematu.

praedzio 

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 17:52   

A to zależy, co rozumiesz przez pojęcie "korzenie". Co było pierwsze - zdarzenie historyczne, czy ludzkie wierzenia.

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 17:59   

w przypadku legend arturianskich - zdarzenie historyczne, w przypadku legend celtyckich - wierzenia. Ale w tej drugiej sytuacji nie mozna mowic w zadnym o realizn historyczny juz trudniej, skoro mroki przeszlosci nie odslonily sie na tyle, by o nich mowic, prawda?

praedzio 

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 18:04   

Mam wrażenie, że wierzenia celtyckie i historia Artura się ze sobą zazębiają.

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 18:11   

Na swój sposób tak - ale głównie dlatego, ze chrystianizacja Celtów przebiegała zupełnie inaczej niż w innych państwach - stąd zazębiły sie pierwotne wierzenia celtyckie z chrześcijańskimi. Pewnie dlatego uznaje sie cykl arturianski i za wczesnochrzescijanski i poznoceltycki zarazem...
Faktem jednak jest, ze Artur(owie) to postac historyczna, Markowi rowniez przypisuje sie historyczność, ale na jego temat wiem zbyt malo, niestety. Z calego cyklu ta opowiesc zawsze najmniej mnie krecila.

Odpowiedz do tematu