PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gosia
Sob 08 Mar, 2008 19:36
"Emancypantki" - wspólna lektura na forum
Autor Wiadomość
Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Wto 10 Kwi, 2007 21:10   "Emancypantki" - wspólna lektura na forum

Według życzenia większości zaczynamy wspolnie czytac "Emancypantki" Bolesława Prusa. :D
Pierwodruk powieści pt. "Emancypantka" pojawil sie w "Kurierze Codziennym" w latach 1890-1893 r., powiesc wydana ostatecznie w Warszawie w 4 tomach w 1894 r, wydanie zmienione ukazało się w 1903 r. Pisana z odcinka na odcinek powieśc rozrastala się w miare powstawania.
Akcja rozgrywa się w latach osiemdziesiątych XIX wieku.
Głowna bohaterką tomu 1 stanowiącego całośc kompozycyjną jest przełożona żeńskiej pensji w Warszawie - pani Latter. W dalszych tomach (2-4) głowną bohaterką jest jej wychowanka Madzia Brzeska.

Dla tych, ktorzy ksiazki nie posiadają:
http://pl.wikisource.org/wiki/Emancypantki

I sam początek powieści:

Około roku 1870 najznakomitszą szkołą żeńską w Warszawie była pensja pani Latter. Stamtąd wychodziły najlepsze matki, wzorowe obywatelki i szczęśliwe żony. Ile razy gazety donosiły o ślubie panny majętnej, dystyngowanej i dobrze wychodzącej za mąż, można było założyć się, że między zaletami dziewicy znajdzie się wzmianka, iż taka to a taka, tak a tak ubrana, tak a tak piękna i promieniejąca szczęściem oblubienica ukończyła pensję - pani Latter. Po każdej podobnej wzmiance na pensję pani Latter wstępowało kilka nowych uczennic jako przychodnie albo jako stałe mieszkanki zakładu.

I proszę o przejęcie pałeczki osobę ktora poprowadzi wspolną lekturę i bedzie ustalac, kiedy zaczynamy czytac kolejne rozdzialy. :lol:
Izek?

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia

izek 

Wysłany: Wto 10 Kwi, 2007 22:51   

Dziękuję Gosiu, zawsze można na Cię liczyć :kwiatek:

Spojrzałam na tytuły rozdziałów i pomyślałam, że czytajmy pierwsze 5 - do rozdziału "Piękne panny" :mrgreen: co by nam się dobrze kojarzyło...
... a potem zobaczymy.

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2007 15:48   

Tak jak Izek powiedziala, czytamy piec pierwszych rozdzialow:

I: Energia kobiet i męskie niedołęstwo :mrgreen:
II: Dusze i pieniądze
III: Świtanie myśli
IV: Brzydka panna
V: Piękne panny

Swoją drogą, piękne te tytuły! :rotfl:
Chyba jednak i ja zaczne to czytac :mrgreen:

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2007 15:55   

Ja się zaraz zabieram za czytanie. Pozyczyłam Emancypantki, ale chyba w końcu kupię własny egzemplarz :-)
Lubię ten ironiczny syl - od samoego początku narrator ustawia się na pozycji takiego troche złosliwego dżentelmena, który komentuje rzeczywistość. Rozbawiła mnie uwaga o tym, że "kiedy młody przywyknie do towarzystw, gdzie nosi się czysta bieliznę, to przestanie zapuszczać długie włosy i potargana brodę". Ten styl przywiódł mi na myśl "Targowisko próżności" Thackeray'ego.
Biedna ta pani Latter...Kobieta silna, ale z kłopotami. Wszystko przez to, z eza bardzo kocha swoje dzieci. Nie zna w tym miary.
Scena z zatroskana mamusia mistrzowska - jakbym niektóre dzisiejsze matki widziała i słyszała. Gdyby ktoś nie wiedział, to malowanie "bardzo uwydatnia wdzieki młodej osoby". Niby zakres ćwiczonych talentów sie zmienia, ale pozorna wiedza pozostaje ta sama. Wyobrażenia i aspiracje matek odnośnie dzieci bywają przerażające!
Zaczyna się galeria niezrównanych typów ludzkich: panna Howard - czuję, że ponownie będzie mnie doprowadzac do białej gorączki. A Kazio Norski?! Och ten by po głowie dostał w ciagu pięciu sekund. Piękny przykład rozpieszczonego głupca bez żadnych zasad.

"Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom,
A Prawdom kazać, by za drzwiami stały."

Marija 

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2007 20:30   

Ponieważ po obrobieniu pola...po pobieżnym ogarnięciu domu i rodziny nie mogłam się dopchać do kompa, więc podczytałam już do rozdz. 4 i bardzo jestem z tej lektury zadowolona :grin: . Dobry pomysł z tymi "Emancypantkami"! Już można dyskutować?

Marija 

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2007 20:59   

Mam oczywiste skojarzenia z "Jane Eyre" i (trochę mniej) z "Villette", bo tu i tam pensje dla panien i galerie nauczycieli i dam klasowych :roll: , chociaż "Emancypantki" kilkadziesiąt lat młodsze od dzieł Charlotty. Wdzięczny poligon dla pisarzy, te szkoły dla dziewcząt.

izek 

Wysłany: Czw 12 Kwi, 2007 22:07   

Ja też z poślizgiem, ale wreszcie przy komputerze :smile:

Pierwsze wrażenie - czyta się łatwo, ale będę się denerwować niektórymi postaciami,
zupełnie jak Admete.

Mam wrażenie, że większość ważnych postaci została nam przedstawiona już w tych rozdziałach...
Pani Latter (ja mam skojarzenie z panią Thorton, tylko tamtej trafił się inny syn, a i córka mniej wyrachowana), Helena i Kazio (ten ostatni to mi się z kolei z młodym Dulskim mocno kojarzy), Madzia Brzeska, Klara Howard, Ada Solska, no i Joanna.

Zapomniałam już, że Prus tak wyraziście pisze. Ale zastanawia mnie jego znajomość pensjonarskich zwyczajów. Czy one się naprawdę tak obściskiwały na każdym kroku?
I tyle tej egzaltacji... i taka niesamowita naiwność Madzi, która przebłyski rozsądku bierze za początki malarii lub choroby umysłowej :wink: Aż dziw bierze, że może istnieć ktoś taki.

I panna Howard która wygląda jak karykatura dzisiejszej feministki - brzydka, złośliwa i wściekła na cały ród męski.

Karenina 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 12:13   

Muszę przyznać, że ta naiwność panny Brzeskiej doprowadzała mnie do białej gorączki, choć z drugiej strony taka ufność w ludzi jest piękna, bo przypomina tę Boską....

Marija 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 12:24   

Madzia naiwna, ale cała reszta!... Banda intrygantów normalnie :? ??: . A Helenkę z Kaziem to ja bym :bejsbol: , tak w skrócie i po chłopsku, bo czasu nie posiadam chwilowo :wink: .
Czy ja zostawiłam książkę na pralce? :shock:

izek 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 17:01   

Z Madzi to istna Jane Bennet, ale budzi się dziewczątko, budzi :wink:

Podoba mi się, że każdego poznajemy w takim momencie, że dość łatwo wyrobić sobie o nim zdanie i równie łatwo polubić lub nie. I to w niespełna 65 stron. Choć jak na razie, to łatwiej chyba o nielubienie.
Do nielubienia o prym walczą Helenka i Kazio, przy czym zgadzam się z Mariją co im się słusznie należy...
"Śmieszni ludzie! Każdy wielbiciel chce, ażebym myślała wyłącznie o nim, i każda przyjaciółka to samo. Tymczasem ja jestem jedna, a ich tyle!..." - taak, Hela nie cierpi z powodu niskiej samooceny.

Pani Latter miała niewątpliwie dużo lepszych momentów gdy było więcej w kasie, a w trudnym czasie widać jej determinację coby dzieciom ptasiego mleka nie zabrakło.
Jednak gdy czytam jak reaguje na Madzię, to jest w niej trochę ciepła i humoru...

Panna Howard - swoją drogą miała bardzo adekwatne imię :wink: - raczej nie robi na mnie wrażenia intrygantki. Choć i ona rachuje w głowie, bo na reformy trzeba pieniędzy... ale wydaje mi się szczera i otwarta w sympatiach i antypatiach (no może oprócz tego, że grzmi na mężczyzn, a marzy o tym by który do niej wzdychał).

Ada Solska też nie wydaje mi sie intrygantką, ale budzi sympatię pomieszaną ze złością - to już nie ma jej na kim zależeć, tylko na Helce?
Ostatnio zmieniony przez izek Pią 13 Kwi, 2007 17:15, w całości zmieniany 1 raz  

Aragonte 
nerd planetarny

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 17:04   

Ja niedaleko na razie doszłam, bo czytałam tylko dzisiaj w autobusie, ale sporo radości sprawił mi styl :mrgreen: te drobiazgi, na które wcześniej zwracała uwagę Admete. Miło sobie przypomnieć tę książkę :grin:

BeeMeR 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 17:12   

Ja bym temu Kaziowi pupę przetrzepała za to jego zachowanie!!! :bejsbol:
Ale w sumie jego mamusi też, za to, że tak go wychowała. I córusię tudzież.
A Madzia jakaś taka rozentuzjazmowana - ale to strasznie młode stworzenie, może się jeszcze ukształtuje....
Panna Howard też ma niezłe humory - to wszystko mi na jakąś karykaturę zaczyna zakrawać (nie oburzajcie się, jeśli bredzę - pierwszy raz to czytam i zgoła nie wiem, co dalej będzie)

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 17:35   

Może z naszego punktu widzenia panna Howard rzeczywiście jest karykaturalna. Zresztą ta postać jeszcze Cie zaskoczy ;-) Ona jest niesamowicie pokręcona i straszna z niej hipokrytka. Pani Latter to w gruncie rzeczy dobra kobieta z brakiem wyczucia w wychowaniu swoich dzieci.
Zauwżyłyście jak Prus wprowadza brzydkich bohaterów? Na razie to co ładne jest też złe. Wyjatek stanowi Madzia, bo ona jest ładna i cierpi na przerost uczuć. Któryś z krytyków nazwał ją "geniuszem uczucia".
Proszę się nie dziwić, że Ada szuka akceptacji u pieknej Heleny - sama jest brzydka, a na dodatek ma bardzo niską samoocenę. Szuka potwierdzenia swojej wartości w oczach innych, zwłaszcza obdarzonych urodą i wdziękiem.

Ostatnio zmieniony przez Admete Pią 13 Kwi, 2007 18:13, w całości zmieniany 1 raz  

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 18:09   

Madzia takie dzieciatko z entuzjazmem.
A pani latter kolejny raz widzę, że jak się kogoś kocha to rozum nie odzywa a zwłaszcza jeśli tym kimś ejst dziecko.
Nie że w sensie negatywnym. To jest piękne miłośc rodzicielska. Jednak zbytnia troska szkodzi wbrew temu co mawiali starozytni Rzymianie

Kaziuta

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 19:10   

Pierwszy raz czytałam Emancypantki dawno, dawno temu i z przyjemnością poczytałam ponownie.
Helenka i Kaziu są faktycznie denerwujący ale jeszcze bardziej denerwuje mnie ich zaślepiona mamusia pani Latter. Taka ślepa matczyna miłość istniała, istnieje i będzie istnieć ale doprowadzanie do skraju bankructwa pensji tylko po to aby Kaziu mógł pojechać za granicę i miał na codzienne utracjuszowskie wydatki to już nie jest ślepota to głupota.
Obraz panny Howard jako "wojującej" feministki XIX wieku pozostał w wyobraźni niejednego czytelnika do dziś i tak własnie wyobrażamy sobie takie kobiety. Zimne, nieprzystępne, chude i brzydkie. Czemu nie może to być ładna kobieta?
Egzaltacje są faktycznie denerwujące. Te całuski, głaskamia, obejmowania itd itd
I te poglądy pani Latter :twisted:
"Czy ty nie rozumiesz - mówi w duchu do córki - jaka różnica istnieje między kobietą i mężczyzną ? Wszak jesteście oboje podobni do siebie jak bliźnięta, a mimo to - porównaj siebie z nim: jego głos, wzrost, spojrzenie, każdy ruch... Jeżeli ty jesteś kwiatem stworzenia, on jest jego panem

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 19:15   

Panna Howard nie jest chyba opisana jako bardzo brzydka?

Kaziuta

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 19:22   

Miała długą twarz jednostajnie różowej barwy, włosy płowe jak woda wiślana podczas przyboru i figurę o tyle gładką, o ile wyprostowaną.

Z tego opisu wynika, że zbyt piękna nie była, a ja napisałam, że "brzydka", a nie "bardzo brzydka".

MiMi 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 19:39   

A ja sobie poczytałam wczoraj aż 8 rodziałów. Jednak są jakieś plusy bycia chorą :wink: Co do bohaterów, to Madzie chyba najbardziej polubiłam, może dlatego, że jest taka łatwowierna. Hela i Kazio okropni są, tak wykorzystują matkę. Ale pani Latter nie lepsza, sama ich tak wychowała. Zastanawiam się, co z drugim mężem pani Latter, bo autor stwierdził, że wszyscy myśleli, że zmarł, ale nie napisał, że zmarł. Książka ogólnie mi się podoba i lekko się ją czyta.

"Wojna i pokój" Lew Tołstoj

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 19:45   

Dla mnie taki opis nie wystarczy, by ją nazwac brzydką - różowa cera, płowe włosy, prosta figura, ale nie będe się spierać ;-) Panna Howard jest za to na pewno brzydka duchowo.

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 20:13   

może drugi mąż Pani Latter miał coś wspólnego ze zrywami niepodległościowymi skoro jest to tak omijane, albo ogólnie z działalnością patrityczną.

BeeMeR 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 20:20   

No, panna Howard to jakoś na piękność się nie zapowiada.... Było coś o jej chudych ramionach, cienkich brawiach, niezdecydowanym kolorze włosów. Oj, chyba Autor nienajlepsze miał zdanie o kobietach owych czasów, bo większość mocno egzaltowana :roll: i nie bez rozlicznych wad :roll:
A najbardziej jak na razie mi żal profesora od "jeografii".

Marija 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 20:22   

lady_kasiek napisał/a:
może drugi mąż Pani Latter miał coś wspólnego ze zrywami niepodległościowymi skoro jest to tak omijane, albo ogólnie z działalnością patrityczną.
Nie jestem aż taką optymistką, może zwyczajnie jej zwiał, bo miał na sumieniu jakieś nieprawości (jak w "Lalce" mąż pani Stawskiej :roll: - w końcu też Prusa).

BeeMeR 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 20:47   

albo ukradł jej pieniążki.... i wróci pod koniec książki :roll:
(kto czytał niech nie zdradza czy on tam wraca czy nie!!!)

MiMi 

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 22:04   

Tak się zastanawiam, po co dziewczyny w tamtych czasach się uczyły. Przecież większość wychodziła za mąż i siedziała cały czas w domu. Może te tańce, przejżdżki konne i rysowanie bardziej by im się przydały. Miałyby co robić, gdy cały czas w domu siedziały albo na bale chodziły.

"Wojna i pokój" Lew Tołstoj

lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Kwi, 2007 22:51   

BeeMeR napisał/a:
No, panna Howard to jakoś na piękność się nie zapowiada.... Było coś o jej chudych ramionach, cienkich brawiach, niezdecydowanym kolorze włosów. Oj, chyba Autor nienajlepsze miał zdanie o kobietach owych czasów, bo większość mocno egzaltowana :roll: i nie bez rozlicznych wad :roll:
A najbardziej jak na razie mi żal profesora od "jeografii".

Właśnie też przy Lalce uznałam, że Prus się nie zna. i pisząc wypracowanie o postaci Izabeli Łęckiej polały się gorzkie słowa w stronę autora. No bo co kurczę blade. Niestety mój polonista się z tym niezgodził. Wiadomo facet

Odpowiedz do tematu