PLIKI COOKIES  | Szukaj  | Użytkownicy  | Grupy  | Profil  | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  | Zaloguj
Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Emma
Autor Wiadomość
lady_kasiek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 21:23   

feministki widzą dwa kolory, albo czarne, albo białe. Albo jesteś Wyzwoloną Jaśnie Oświeconą, albo Ciemną Babą z zaścianka Kurą domową zdominowaną przez Samca

Gunia 

Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 21:38   

lady_kasiek napisał/a:
feministki widzą dwa kolory, albo czarne, albo białe. Albo jesteś Wyzwoloną Jaśnie Oświeconą, albo Ciemną Babą z zaścianka Kurą domową zdominowaną przez Samca

Tylko na normalnych ludzi brak miejsca w tej skali. :lol:

trifle 

Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 21:39   

Tamara napisał/a:
Ale to nie była jej wina , że była taka . Winni byli ci , co ją wychowywali , a raczej nie wychowywali ; wiec należy jej się trochę zrozumienia :roll:

Może i tak, ale ona nie była głupia. Była inteligentna. Całe życie wierzyłam, że inteligencja chroni przed takim głupim zachowaniem, ale coraz częściej się przekonuję, że jednak nie :roll:
Knightley - tak, miłość nie padła na mózg, dlatego go lubię :)
A feministkom współczuję. Sensem ich życia jest walka z mężczyznami. I po co? :roll: Nie lepiej żyć w zgodzie? Fanatyczna feministyka taka sama jaka głupi mężczyzna - zero przydatności dla społeczeństwa :roll:

Tamara 
nikt nie jest doskonały...

Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 21:56   

Sama inteligencja nie wystarczy . Emma całe życie była osrodkiem powszechnego podziwu i nie miała żadnych punktów porównawczych w swojej sferze , więc nie mogła byc inna . Nie widziała innych młodych panien równych sobie , a inaczej wychowanych ,żeby móc zrewidować swój sposób myslenia.

nicol81 

Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 22:01   

No i dlatego Knightley wprowadzał trochę rewizji w ten sposób myślenia i pokazywal jej, że jednak nie jest ósmym cudem świata... :banan_Bablu:

Tamara 

Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 22:06   

I za to go kochać należy :serce:

Justine 

Wysłany: Czw 24 Lip, 2008 00:05   

nowe wydanie z filmową okładką:

http://www.proszynski.pl/Emma-p-29923-1-30-.html

nicol81 

Wysłany: Czw 24 Lip, 2008 14:54   

trifle napisał/a:
Może i tak, ale ona nie była głupia. Była inteligentna. Całe życie wierzyłam, że inteligencja chroni przed takim głupim zachowaniem, ale coraz częściej się przekonuję, że jednak nie

Właśnie dlatego postać Emmy ma dla mnie tyle uroku- bo pokazuje, że przy wysokiej inteligencji można być zaślepionym i w istocie durnym. Jak powiedział mój ulubieniec :serduszkate: - lepiej nie mieć rozumu, niż źle go używać.

Gosia 
Like a Wingless Bird

Wysłany: Czw 28 Sie, 2008 16:54   

Nowe wydanie "Emmy:
http://www.proszynski.pl/Emma-p-29923-.html

Adresy moich blogów:
I believe we have already met
Strona North and South by Gosia

trifle 

Wysłany: Nie 03 Paź, 2010 01:23   

Przeczytałam sobie Emmę ostatnio dla odświeżenia. Zadziwiająco dobrze mi się czytała, biorąc pod uwagę to, że za pierwszym razem zupełnie mi nie przypadła do gustu i nie zamierzałam do niej wracać. To chyba zasługa serialu :mysle: Emma nie wydawała mi się taka okropna i irytująca, Knightley jest fantastyczny :wink: ach... czas na Perswazje ;)

ultramaryna 

Wysłany: Pon 04 Paź, 2010 17:59   

Gdy czytałam "Emmę" pierwszy raz jakoś mi się nie spodobała... Nawet jej nie skończyłam. Później spróbowałam jeszcze raz i teraz zupełnie nie mogę zrozumieć mojego pierwszego podejścia. Bardzo lubię tę powieść. W moim osobistym rankingu książek Austen ustawiłabym ją zaraz po "Dumie i uprzedzeniu". Emma może i jest irytująca, ale to dość ciekawa postać. No i pan Knightley... ;)

Trzykrotka 

Wysłany: Pon 04 Paź, 2010 20:25   

A wiecie, że ja też? Lubię ten światek, niemal grajdołek, w którym nad każdym listem deliberuje się tygodniami, wszyscy się znają i wiedzą, jaka jest czyja pozycja na drabinie społecznej. Jakoś dziwnie mnie uspokaja; atmosfera powieści, mimo złodziei indyków i najazdu Cyganów na sakiewkę Harriet, tchnie harmonią. Jakoś tak... wie sie, że wszystko musi dobrze się kończyć. I kończy się.

Ostatnio zmieniony przez Trzykrotka Pon 04 Paź, 2010 20:56, w całości zmieniany 1 raz  

Admete 
shadows and stars

Wysłany: Pon 04 Paź, 2010 20:29   

Z podobnych powodów tylko dwa razy czytałam Emme. Myślę, że powinnam nadrobić zaległosci ;)

Trzykrotka 

Wysłany: Pon 04 Paź, 2010 20:58   

Spróbuj, a nuż? :wink: Nie twierdzę, że na pewno teraz Cię zachwycą całostronicowe wywody panny Bates na temat jabłek z sadu pana Knightley, niemniej - no, lubię Emmę. Bardziej niż RiR

trifle 

Wysłany: Wto 05 Paź, 2010 16:17   

A ja się autentycznie uśmiałam z wywodów panny Bates tym razem :D Ilość wątków przez nią poruszanych w ciągu jednego monologu jest porażająca :D Pan Woodhouse też jest momentami komiczny z tą swoją troską o innych ;)
A kiedyś naprawdę myślałam, że nigdy nie wrócę do tej książki :mysle:

Ania Aga 

Wysłany: Pon 30 Lip, 2012 23:44   

Męski punkt widzenia na "Emmę"
http://zacofany-w-lekturz...punktowana.html

Trzykrotka 

Wysłany: Wto 07 Sie, 2012 23:04   

Nie jest źle :lol: Kiedy przypomniałam sobie miny Joe Foxa z Masz wiadomość, usiłującego przeczytać Dumę i uprzedzenie, wyobrażałam sobie miażdżący młot ironii i potępienia.

AineNiRigani
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Sie, 2012 23:56   

Trzykrotka napisał/a:
Spróbuj, a nuż? :wink: Nie twierdzę, że na pewno teraz Cię zachwycą całostronicowe wywody panny Bates na temat jabłek z sadu pana Knightley, niemniej - no, lubię Emmę. Bardziej niż RiR

Trzykroteczko, Slonce, to akurat nie jest trudne. Jak dla mnie RiR to najgorsza powiesc JA. Sadze jednak, ze do MP i Emmy trzeba po prostu dojrzec i odrobine dorosnac, zmienic prorytety czytelnicze...

Akaterine 

Wysłany: Wto 30 Paź, 2012 18:11   

Przeczytałam biografię Jane Austen autorstwa Claire Tomalin, w której są też różne spostrzeżenia na temat powieści. I tak w "Mansfield Park" Fanny mówi: "Mamy w sobie - każdy z nas - lepszego przewodnika, niż jakikolwiek drugi człowiek" - i tym właśnie kieruje się w życiu, ma swój wewnętrzny głos, który mówi jej, jak postępować, i dzięki temu postępuje dobrze. I co napisała Claire Tomalin: "Czasami myślę, że Austen wymyśliła Emmę, gdy pisała słowa wypowiedziane przez Fanny, (...) uderzona komiczną możliwością, że ten wewnętrzny głos może wiecznie się mylić". Ta myśl bardzo mi się podoba i do Austen mi pasuje :mrgreen: .
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

Trzykrotka 

Wysłany: Sro 07 Lis, 2012 10:58   

Rzeczywiście :oklaski: To bardzo trafne zdanie w odniesieniu do Emmy.

Tamara 

Wysłany: Wto 03 Wrz, 2013 09:44   

Znowu sobie czytam Emmę i nie zgadniecie , kto mnie najbardziej wkurza :mrgreen: nie Emma , nie Harriet , nie panna Bates , nie Frank Churchill ani nawet pani Elton . Najbardziej mnie wkurza pan Woodhouse :lol: z takim typem nie wytrzymałabym pod jednym dachem dwóch dni :frustracja: az nieprawdopodobne wydaje się , żeby taka głupkowata lebiega (wybaczcie :ops1: ) spłodziła taką Emmę :roll:

A pannie Bates zazdroszczę jej pogody ducha i umiejętności dotrzegania najlepszych stron wszystkiego - umiejętnośc niezwykle rzadka i niezwykle cenna :lol:

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Wto 03 Wrz, 2013 09:47   

Tamara napisał/a:
Najbardziej mnie wkurza pan Woodhouse z takim typem nie wytrzymałabym pod jednym dachem dwóch dni az nieprawdopodobne wydaje się , żeby taka głupkowata lebiega (wybaczcie ) spłodziła taką Emmę

Az musze przeczytać Emmę, bo zupełnie nie moge przypomnieć sobie Pana Woodhousa. Tzn. czytałam, ale jakoś nie mogę wyciągnąc jego postaci z zakamarków pamięci i przypomnieć sobie czy go lubiłam czy nie :-)

I don't want to achieve immortality through my work; I want to achieve it through not dying.

The Cure, Joy Division and Morrissey make it cool to be unloved.

Akaterine 

Wysłany: Wto 03 Wrz, 2013 13:58   

Ja od jakichś dwóch miesięcy kończę oryginał, i w oryginale o wiele bardziej lubię Emmę niż w wersji polskiej :mysle: . Wydaje mi się rozsądna, tylko trochę zbyt pewna swojej racji - ale na pewno nie irytująca.
Co do pana Woodhouse'a to się zgodzę - i tym bardziej lubię Emmę, że to wytrzymuje ;) .
Wczoraj wieczorem, około 12, przechodząc Marszałkowską w stronę Złotej, Złotą w stronę Siennej i Sienną w stronę Żelaznej straciłem chęć do życia. Uczciwy znalazca na pewno też długo uczciwym nie będzie. Wszystko dzisiaj swołocz.
Tuwim & Słonimski, W oparach absurdu

Miss Jane Austen

milenaj 

Wysłany: Czw 05 Wrz, 2013 20:57   

Czytałam ponownie jakiś czas temu i ja jednak wielką fanką Emmy nie jestem.

Ale ciągnie mnie do powtórki "Dumy i uprzedzenia".

Eeva 
Rtyhm is my life

Wysłany: Pią 06 Wrz, 2013 08:27   

milenaj napisał/a:
Ale ciągnie mnie do powtórki "Dumy i uprzedzenia".

Ja własnie sobie powtarzam, bo zrobiłam sobie powtórkę serialu i postanowiłam tez przeczytać :-)

I don't want to achieve immortality through my work; I want to achieve it through not dying.

The Cure, Joy Division and Morrissey make it cool to be unloved.

Odpowiedz do tematu